Alexander Tomský o narození Lilibet (zdroj: CNN Priman NEWS)
Princ Harry a jeho žena Meghan Markleová se podle politologa Alexandera Tomského chtějí opět zviditelnit a způsobit senzaci. Tak si vykládá jejich rozhodnutí pojmenovat svou dceru Lilibet Diana. Z první poloviny jde o zdrobnělinu přezdívky z dětství královny Alžběty II., z druhé poloviny o odkaz na Harryho matku Dianu, s níž královna neměla, jak známo, nejlepší vztahy.
„Takhle to udělat, to je věc typická – a většina kritiků se okamžitě ozvala. Prostě se zase chtějí zviditelnit, způsobit nějakou senzaci. Ti dva v Americe žijí z toho zvláštního, podivného vztahu,“ uvedl politolog, jak vnímá pojmenování dcery Meghan a Harryho Lilibet. „Vypadá to, že je to z jejich strany mediální záležitost.“
Napravit vztahy s rodinou to podle Tomského i vzhledem k řadě útoků ze strany prince Harryho a vévodkyně Meghan zkrátka nemůže.
Jde spíše o neúctu než poctu
Podle Tomského pak pojmenování potomka po přezdívce královny svědčí spíše než o poctě o neúctě. „No tak jistě. Je to zdrobnělina. To je, jako kdyby se někdo jmenoval Antonín a najednou jeho vnuk dostal jméno Toníček. Je to divné,“ vysvětlil Tomský.
Tomský: Anna Boleynová jako černoška? Zbláznili se. Je to rasismus naruby
Černoška v roli anglické královny Anny Boleynové nedává v historickém kontextu smysl, tvůrci se museli zbláznit, hodnotí obsazení britského seriálu stanice Channel 5 politolog a publicista Alexander Tomský. Podobně to vidí i herec Michal Jagelka. „Miluju historii a je mi jasné, že Anna Boleynová jako černoška je prostě nesmysl,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.
„Na druhou stranu jde o neschopnost těch dvou si uvědomit, co to znamená v Británii, poněvadž mezi Británií a Amerikou je, jak víte, veliké moře a lidé nemluví úplně stejným jazykem. Zdrobněliny jsou dnes v Americe strašně v módě. Politici si jimi říkají,“ konstatoval.
Ani prodleva mezi samotným porodem a oznámením o početí potomka není v případě královské rodiny obvyklá. „Ale to víte, jsou to uprchlíci v Americe. Je to jinak,“ uvedl Tomský s úsměvem, ale posléze už vážně dodal: „Je to nepříjemná záležitost pro Brity i pro královskou rodinu, že tihle dva mají takový podnik. Co ještě spáchají?“
„Je hloupé, že dva odpadlíci z královské rodiny mají tak obrovské mediální možnosti,“ dodal.
Politika paláce? Nereagovat, nechat to všechno odumřít
Co se týká reakce královny na narození nového potomka, žádnou Tomský nezaznamenal. „Politika paláce, jak říkají Angličané, je prostě na tyto věci nereagovat. Nechat to odumřít.“
Publicista a politolog Alexander Tomský Zdroj: CNN Prima NEWS
„Všechno je kontroverzní. Křtiny by měly být v anglikánském ritu (náboženský termín z prostředí křesťanských církví – pozn. red.). Nezapomínejte, že královna je hlavou církve. Všechno je odchodem těch dvou porušeno a zkaženo,“ dodal.
„Mediálně je pár pořád zajímavý. Vydrží to ještě dva, tři roky, pak to ale zmizí,“ myslí si komentátor.
V rozhovoru došlo i na Harryho avizované dvacetidenní volno po narození Lilibet, na občanství čerstvě narozené holčičky nebo na možnost, kdy by ona a její bratr Archie mohli získat titul princezna, respektive princ.