Přibližně měsíc po otevření Sky Bridge, nejdelší visuté lávky na světě, došlo v blízkosti kontroverzní stavby na Dolní Moravě k tragédii. Dospělého muže, který se přes lávku nejspíš vydal, následně postihla srdeční zástava. I přes snahu záchranářů nakonec zemřel.
Když jde člověk po více než 700 metrů dlouhé visuté lávce, ocitne se v jednom bodě téměř sto metrů nad zemí. Dlouho očekávaná stavba s názvem Sky Bridge 721 byla otevřena v polovině května a už ji navštívilo přes 40 tisíc turistů.
Jenže ve čtvrtek museli do akce záchranáři. „V horském areálu Dolní Morava, v těsné blízkosti lávky Sky Bridge, došlo k nenadálé srdeční zástavě u dospělého muže,“ napsali záchranáři Pardubického kraje na Facebooku.
Na místo byly ihned vyslány dvě posádky záchranářů společně s příslušníky horské služby. Nasazen byl také vrtulník posádky z Hradce Králové. „I přes veškerou snahu záchranářů bohužel pacient zemřel,“ stojí v oznámení na Facebooku. Podle informací webu TN.cz 55letý muž zkolaboval poté, co most úspěšně přešel.
Most leží lidem v žaludku
Sky Bridge 721 je visutá lávka v masivu Kralického Sněžníku na Dolní Moravě v okrese Ústí nad Orlicí. Vede od chaty Slaměnka ve Velké Moravě v sedle pod vrchem Slamník přes Mlýnské údolí s Mlýnským potokem na hřeben Chlumu. Mělo by se jednat o nejdelší typ této stavby na světě.
„Atrakce má pomoci stabilizovat či zvýšit návštěvnost areálu,“ řekl před otevřením generální ředitel společnosti Sněžník Martin Palán. Rekordně dlouhá stavba však některým lidem leží v žaludku.
„Radši pošlu peníze na charitu než podporovat tenhle lunapark v přírodě,“ komentoval na Facebooku jeden z uživatelů. „Další zprzněné hory. Už nám jich moc nezbývá,“ přidal se jiný kritik.
Protestují i experti. Podle ředitele regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Olomouci Michala Servuse je projekt visutého mostu z pohledu ochrany přírody problematický, protože nepříznivě ovlivní ráz krajiny.