reklama

Zajímá vás mzda kolegy? Zveřejňování platů si firmy i zaměstnanci pochvalují

Zajímalo by vás, jakou mzdu bere váš kolega nebo kolegyně v práci? Přibývá firem, u kterých je zcela běžné, že je výše mezd jednotlivých lidí veřejnou informací. A někde si dokonce sami zaměstnanci rozhodují o rozdělení výše odměn.

reklama

Pokladní v Mostě má stejně jako ta v Praze – u většiny firem v Česku něco nepředstavitelného. Přibývá ale výjimek. „Jednotlivé pozice jsou na stejné hierarchii oceněné stejnou výší mzdy,“ uvedl manažer komunikace DM drogerie Jiří Peroutka. Muži i ženy berou na stejné pozici stejně. Bez ohledu na to, zda jsou v práci první den anebo dvacet let.

Ve firmě Etnetera může každý zaměstnanec kdykoli zjistit, jakou mzdu bere jeho kolega, je to totiž veřejná informace. Sami zaměstnanci také rozhoduji i o tom, jak budou rozděleny odměny. „Čistí to vzduch, kolegové nepátrají jeden po druhém, kolik berou a jaké dostali odměny. Je to jasné, a hlavně vždycky po zásluze,“ podotýká mluvčí firmy Rita Gabrielová.

A podobně to vnímá i společnost Lidl. „Mezi zaměstnanci není žádné pnutí, protože konkrétní člověk ví, kolik na dané pozici vydělává, a tím pádem ví, kolik vydělává kolega,“ uvedl vedoucí komunikace Tomáš Myler. Výsledkem jsou produktivnější a spokojenější zaměstnanci, firmám se i lépe daří takové pozice obsazovat novými lidmi.

Trend budoucnosti

„Častější otevřenost ve mzdách je v technologickém sektoru, kde je i extrémní nedostatek lidí,“ přiblížil datový analytik LMC provozující portál jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský. Podle lidí, které redakce CNN Prima NEWS oslovila, by zveřejňování výše mezd jejich kolegů pomohlo se srovnáním. Jiní však míní, že když jsou se svou prací spokojení, tak je plat kolegů nezajímá.

Odboráři však mají jasno. Podle nich je zveřejňování mezd trendem, který nás v budoucnosti čeká. „Někteří hovoří o tom, že Česká republika do toho ještě nedorostla – že závist je ve skutečnosti daleko větší, než by měla být. Ale myslím si, že se s tím vypořádáme jako v cizině,“ podotkl odborář Bohumír Dufek. Třeba na Slovensku musí každá firma povinně zveřejňovat nástupní mzdy.

Vyhlášení války levné práci bývá tématem skoro každých voleb. Přitom právě mzdová transparentnost by mohla být dobrým nástrojem. Zaměstnanec ví, jaké je cena jeho práce na trhu, a při vyjednávání o své mzdě se nebude podceňovat.

Tagy:
budoucnost práce platy odbory kolegové mzda pracovní pozice profese trend

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Sledujte velkou předvolební debatu a hlasujte v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?
Sledujte v TV

Sledujte velkou předvolební debatu a hlasujte v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Pro moderní levici je migrace obohacující jev. Brusel možná otevře hranice, říká Weigl

Podle ředitele Institutu Václava Klause (IVK) Jiřího Weigla je migrace statisíců až milionů lidí nejen z Afghánistánu opravdovým problémem, který se týká i Česka. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS zdůraznil, že migrace je téma moderní evropské levice. Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková mu ale vmetla, že jen straší a zamrznul ve světě před pěti lety. Ta si myslí, že chce premiér Andrej Babiš (ANO) tímto tématem vyhrát ve volbách.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Jak na Divokém západě. Migranty zahánějí američtí pohraničníci na koních s bičem v ruce

Na hranicích mezi USA a Mexikem jsou stále tisíce migrantů převážně z Haiti, velký rozruch ale vyvolali pohraniční strážníci. V kloboucích, na koních a s bičem v ruce zahánějí zpátky všechny, kteří se přes řeku Rio Grande snaží dostat do Spojených států. Záběry pobouřily téměř celou Ameriku a vláda prezidenta Joea Bidena se dostává pod stále větší tlak. Důvodem je rozrůstající se tábor pod mostem, který spojuje texaské město Del Rio s mexickým Ciudad Acuña.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne měl v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil ve středu dopoledne Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čekal odpoledne poměrně nabitý program. Měl totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

reklama