reklama

Babišova vláda zvyšovala platy zdravotníků. Kubek děkuje, jiní experti věští problém

V předvolební debatě na CNN Prima NEWS se premiér Andrej Babiš (za ANO) kasal, jak během své vlády zvedl platy státních zaměstnanců, zejména pak zdravotních sester a lékařů. Mluvil pravdu a někteří odborníci z řad zdravotníků mu za to děkují. Najdou se ale i experti, kteří poukazují na rozevírající se nůžky mezi soukromým a veřejným sektorem.

reklama

„Zvedli jsme platy ve státní správě. Průměrný plat zdravotní sestry je 58 tisíc hrubého a lékařů dokonce 104 tisíc,“ chválil se Babiš v předvolební debatě na CNN Prima NEWS a odrážel útoky opozice, která mu vyčítala úmysl zmrazit mzdy i s ohledem na inflaci.

Medián mezd praktických sester vzrostl v roce 2020 o 25,1 procenta na 43 298 korun, výdělky všeobecných sester se specializací poté o více než pětinu na průměrných 46 792 korun. A byly to výdělky ve zdravotnictví obecně, co v loňském posledním čtvrtletí vytáhlo průměrnou mzdu vysoko nad inflaci – o celých 6,5 procenta. Jenže důvod růstu je velmi specifický, obstaraly ho zejména prémie a příplatky v době covidu.

„Můžu mít k této vládě mnoho výhrad, ale navýšila peníze ve zdravotnictví. Teď tyto peníze musíme dobře využít, protože největším problémem našeho zdravotnictví je nedostatek personálu. A je to škoda, protože naše zdravotnictví je lepší, než si mnozí myslí,“ podotýká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podobně nadšený ale rozhodně není šéf stomatologů Roman Šmucler. „Platy všech lékařů a zdravotníků dramaticky rostou. Dělá mi vrásky, že to je na dluh a nevíme, kde na výdaje seženeme peníze. Stomatologové mají jedny z nejnižších platů a nemůžeme si dovolit zaměstnávat sestry. Rekvalifikujeme švadlenky ze zubních ordinací a vyučené lidi, nemůžeme si dovolit středoškoláky. Platy zubařů, kteří pracují pro pojišťovnu, jsou zoufale a hluboce pod těmi všeobecnými,“ poukazuje na propast mezi státní a soukromou sférou, která mnohdy dosahuje až desetitisíců korun.

Zubaři operují jen Němce, není se čemu divit

Šmucler vidí v rostoucích platech zdravotních sester velký problém. Podle něj je důvodem i voličská základna hnutí ANO, kterou prý tvoří právě sestry. „Sestra bude mít více peněz než stomatolog na pojišťovnu. To se pak nemůžeme divit, že zubař jde dělat něco jiného nebo operuje jen jednoho Němce za druhým. 60 tisíc hrubého je možná pro někoho dost, ale v porovnání se 100 tisíci v nemocnicích to je málo,“ kritizuje.

Na zvyšování mezd se skepticky divá také ekonom Lukáš Kovanda. V současnosti se Babiš s šéfem vládní ČSSD Janem Hamáčkem přetahují, čí návrh zvyšování státních platů projde. Pokud by došlo na Babišova slova, platy by se navyšovaly o hodnotu předpokládané inflace, tedy o 3,5 procenta. „Veřejnou kasu to vyjde na dalších osm miliard korun ročně,“ varuje Kovanda. Premiérův návrh by státním zaměstnancům přidal přibližně 1 800 korun měsíčně.

Hamáček chce ale ještě víc. Navrhuje pevnou částku tři tisíce korun. „Hamáčkovo přidávání by veřejnou kasu, tedy daňové poplatníky, přišlo přibližně na 17 miliard korun ročně. Takové přidávání není žádoucí ani udržitelné. Dále se rozevřou nůžky mezi výdělky ve veřejné a soukromé sféře. Odstrašujícím příkladem je přitom už vývoj v letošním druhém čtvrtletí,“ vysvětluje ekonom.

Ve veřejném sektoru rostly výdělky tempem 17,7 procenta, v soukromém pak ani ne polovičním, „jen“ o 8,8 procenta.

Veřejné instituce vždy dostanou nějakou dotaci

I když prezident ČLK Kubek vládu za zvyšující se platy chválí, rozhodně nechce, aby soukromý sektor přestal být konkurenceschopným. „Veřejné instituce přece jen vždy dostanou nějakou dotaci, ale soukromé si na svůj provoz musejí vydělat pouze prostřednictvím takzvaných úhrad od pojišťoven. Když roste výběr pojištění a pojišťovny mají obrovské zůstatky na účtech, je potřeba, aby peníze nesyslily,“ dodává Kubek.

Samozřejmě jsou lékaři, kteří si dokáží v soukromém sektoru vydělat minimálně podobně jako jejich státní kolegové. Podle Šmuclera je ale nebezpečné ohlížet se například na platy v zahraničí.

„Je to stejné, jako kdybychom řekli, že plat vesnického moderátora se bude odvíjet od výdělku Leoše Mareše. Nemám ale rád, když někdo říká, že lékaři berou jako prodavačky v Lidlu. Plat je opravdu zpočátku nižší, ale mají hodně příplatků. Měli bychom se naučit porovnávat celkové platy,“ apeluje šéf stomatologů.

Velkou roli ve vývoji platů zdravotníků v soukromém sektoru bude hrát opět dohodovací řízení, což je jednání pojišťoven s organizacemi zastupujícími zdravotnická zařízení ohledně úhrad hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Zvlášť jsou zubaři, praktici nebo nemocnice a celkem se jedná o 14 subjektů. Pro rok 2022 se jedná o 4procentním nárůstu, což například Kubkovi přijde směšné. „Soukromým sektorům to neumožní adekvátně zvýšit mzdy,“ dodává prezident ČLK.

Tagy:

Hlavní zprávy

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí
Volby 2021

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Pětinásobný mistr světa se na olympiádu nevrátí. Skifař Ondřej Synek ukončil kariéru

Nejúspěšnější český veslař historie Ondřej Synek se ve 38 letech rozhodl ukončit aktivní kariéru. Pětinásobný mistr světa na skifu a trojnásobný medailista z olympijských her se ze zdravotních důvodů nepředstavil v létě pod pěti kruhy v Tokiu a ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámil, že už na vrcholové úrovni veslovat nebude. Nově bude šéfovat závodníkům pražské Dukly.

reklama

Domácí zpravodajství

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama