Dlouholetí majitelé firem se mohou obávat o své příjmy z budoucích prodejů svých společností. Vláda Petra Fialy (ODS) totiž v úsporném balíčku počítá se zdaněním prodeje cenných papírů i po uplynutí pěti let. Podle ekonomů se jedná o velmi negativní změnu, která trestá úspěšné podnikatele. Návrh je zřejmě jedním z obtížných kompromisů, na kterých se kabinet shodl. Prvotní impulz pro tuto změnu přišel od Pirátů, kteří se o podobné zdanění pokoušeli v minulosti. Tehdy byla pravicová ODS ostře proti.
Vládní koalice chce získat peníze z prodeje firem. Počítá s tím konsolidační balíček, kde je návrh představen jako omezení osvobození při prodeji cenných papírů a podílů v obchodních společnostech. Dosud byla praxe taková, že po uplynutí časové prověrky do pěti let není prodej podílů zdaněn. Nově by při splnění tohoto testu měla být uplatněná daň s limitem 40 milionů korun.
Takto vysoká hranice znamená, že se nebude týkat drobných střadatelů, kteří si spoří na důchod v podílových fondech nebo na akciovém trhu. Dopadne to ale na velkou řadu transakcí, kdy majitelé prodávají své společnosti. Zatím není jasné, jak velké zatížení bude na firmy platit. V důvodové zprávě zatím není stanovená pevná sazba.
ČTĚTE TAKÉ: Jiná sazba DPH u černé kávy, jiná u caffè latte. Které změny způsobí problémy a chaos?
Podle ekonomů oslovených redakcí CNN Prima NEWS se jedná o velmi špatný krok. „Je to negativní změna. Očekávaný výnos z daně není závratný. Nemá to být ani necelá miliarda korun. Dotkne se to hlavně lidí, kteří celý svůj život budovali firmu a teď ji chtějí na stará kolena prodat. Přijde mi to zvláštní, protože od 90. let něco vytváříte a ve stáří na vás přijde tato změna v dani,“ řekl hlavní ekonom Roklen Pavel Peterka.
Pokud by se návrh schválil, tak je podle Peterky scénář jasný. Řada lidí totiž bude chtít transakci uskutečnit ještě předtím, než ke schválení zákona dojde. „Majitelé budou spěchat a nebude dostatek času provést správně všechny transakce. Může přijít chybovost a následné zmrazení trhu,“ řekl Peterka.
Zdanění těchto prodejů pak lze vnímat jako trest za úspěch a budování firmy. „Pokud by se dotyčný vykašlal na investice do svého podniku a nic by neprodával, tak se ho to nedotkne. Když něco buduje, roste mu hodnota společnosti a vytváří podnikatelskou tradici, tak na to doplatí,“ dodal Peterka.
Nad možnou změnou kroutí hlavou i poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Podle něj by takový krok neměl být obsahem úsporného balíčku. „Je to velký zásah do vlastnických práv. Při prodeji akcií nebo podílů firem hrozí velké zdanění. Povede to k vytlačování těchto transakcí do zahraničí. Není to krok správným směrem a je to zásah do kapitálového trhu,“ řekl Křeček pro CNN Prima NEWS.
Piráti tlačili zdanění už před lety
Zdanění prodeje podílů společností nebo cenných papírů není čerstvým nápadem. Přišli s ním už Piráti na konci roku 2020, kdy tehdejší poslanec Mikuláš Ferjenčík vložil pozměňovací návrh do daňového balíčku obsahující zrušení superhrubé mzdy. V té době navrhoval limit pro zdanění pouze od 20 milionů korun a sazbu 23 procent.
Proti návrhu vystoupila zejména ODS. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček označil Piráty za levicovou stranu, která má podobné návrhy ve svém repertoáru. „Oni a další levicové subjekty se dívají podezřele na firmy, zisk, podnikání, proto tyto návrhy nebo pirátský souhlas se zavedením sektorové daně. Zavedení daně při prodeji firmy by byl další impuls k tomu, aby podnikatelé opouštěli se svými firmami Českou republiku a český daňový systém, aby zakotvili v zemi, která nechce trestat podnikatele za to, že vybudoval a následně prodal firmu,“ řekl dříve pro Echo24 Skopeček.
Návrh je ale nyní v rámci úsporného balíčku, u kterého muselo najít kompromis hned pět stran. Senátor z klubu ODS Tomáš Goláň nyní přiznává, že by návrh podpořil. „Poslední roky měním svůj pohled na zdanění. Souhlasím s rušením daňových výjimek. Je to systémové. Limit nad 40 milionů korun je opatření, které z celého problému vylučuje start-upy,“ řekl pro CNN Prima NEWS Goláň, podle kterého byl krvavý kompromis jen u debaty okolo zdanění tichého vína.