Danění kávy s mlékem
Vládní kabinet se pouští do složitého boje za menší zadlužení státu. Kromě opozice mu však v cestě stojí hned několik překážek, které bude muset překonat. Týká se to zjevných rozporů, které soubor více než 50 opatření přináší. Patří mezi ně například rozdílná sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na časopisy a noviny, nejasnosti okolo DPH u kávy s mlékem nebo boj za nulovou sazbu spotřební daně u tichého vína. Jaké další zmatky čekají na poslance a senátory, kteří si budou muset s návrhy poradit v legislativním procesu?
Vláda Petra Fialy (ODS) představila konsolidační balíček v pondělí. Zatím je materiál obsahující celkem 57 změn zákona v připomínkovém řízení. Jedním z nejvíce diskutovaných opatření je zavedení dvou sazeb DPH, tedy základní 21procentní a snížené 12procentní.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Inflace sice klesá, ale úrokové sazby zůstávají. Kdy se dočkáme levnějších hypoték?
A to může způsobovat poněkud bizarní problémy. Jeden se týká situace, kdy si v restauraci či jiné provozovně objedná zákazník kávu s mlékem. Nealkoholické nápoje, mezi které patří káva, se totiž zařadí do základní sazby, mléko ale bude v sazbě snížené. Na rozpor jako první upozornil web Seznam Zprávy.
Balíček je tak složitý, že se v něm málokdo vyzná. Takových tu ale už bylo, řekli komentátoři
Připomínkové řízení k 57 novelám úsporného balíčku je zkrácené na pouhých sedm dní. Komentátoři Radko Kubičko a Petr Holub se shodli, že je způsobeno i tím, že kabinet představil balíček najednou. „Je to tak složité a nepřehledné. Diskuze tak bude daleko mělčí, než by byla, kdyby se to předkládalo postupně,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Kubičko.
V kavárnách se navíc můžeme setkat i s produkty, které obsahují více mléka než kávy. A jak mluví důvodová zpráva předloženého zákona? „V rámci stravovací služby se při dodání veškerých nápojů (a to jak alkoholických, tak i nealkoholických) uplatní základní sazba daně. Výjimkou je podávání pitné vody dodávané vodovodem (tzv. kohoutkové vody). Všechny nápoje podávané v rámci stravovací služby či služby podávání nápojů tak budou podléhat základní sazbě 21 procent,“ uvádí předloha. „Výjimkou jsou tekuté mléčné výrobky zařazené do KN 04, u nichž se uplatní snížená sazba daně 12 procent jako u potravin,“ dodává zpráva.
Ministerstvo financí má tento rozpor vyřešit v následujících dnech. V současné době je totiž materiál v připomínkovém řízení a některé námitky se tedy stále mohou zapracovat. Další změny pak mohou přijít prostřednictvím pozměňovacích návrhů v Poslanecké sněmovně.
Noviny a časopisy v jiné sazbě
Rozdílná DPH se objevila také u periodik. Zatímco na noviny má padnout sazba 21 procent, u časopisů bude snížená. Ministerstvo financí ale poněkud podivně rozdělilo noviny a časopisy podle periodicity. Do snížené sazby tak směřují „noviny, časopisy a periodika vycházející maximálně třikrát týdně“.
Ekonom: Že zdraží léky? Zavádějící. Antibiotika či další farmaka na předpis naopak zlevní
Chystané vládní změny v sazbách DPH vyvolaly značné debaty ohledně otázky, jak se dotknou cen léků. Zdražení by se však mělo týkat spíše volně prodejných léků, zatímco například antibiotika by mělo čekat naopak zlevnění. Důvodem je, že aktuálně spadají do vyšší sazby DPH. Upozorňuje na to ekonom Národní rozpočtové rady Petr Musil. Farmaceuti ale jeho optimismus nesdílejí.
A jaké tiskoviny tedy budou v základní sazbě? „Do snížené sazby daně nespadnou noviny nebo jiná periodika, která obvykle vychází denně nebo šestkrát týdně. Příloha (například televizní program) obsažená v novinách podléhající základní sazbě daně jako nedílná součást novin podléhá stejnému daňovému režimu jako plnění hlavní, tj. dodání novin,“ uvádí materiál vlády.
Nejasnosti kolem nealkoholických nápojů i u periodik okomentoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Řešení je nasnadě: Když si dáte kávu s mlékem, vyplníte čestné prohlášení, kolikrát týdně ji pijete. Pokud maximálně 3x týdně, tak 12%, pokud 4x týdně a více, tak 21%. A je to. Nedělejme z toho vědu, vždyť přece zjednodušujeme…“ utahoval si z vládního návrhu.
Expředseda TOP 09 dodal, že tyto problémy se vyskytnou vždy, pokud nejsou k diskuzi přizváni odborníci. „Na papíře vypadá všechno snadně, ale pak se to také musí dát v praxi spravovat tak, aby to nebylo jak v Kocourkově,“ zdůraznil Kalousek.
Řešení je nasnadě: Když si dáte kávu s mlékem, vyplníte čestné prohlášení, kolikrát týdně ji pijete. Pokud maximálně 3xtýdně, tak 12%, pokud 4xtýdně a více, tak 21%. A je to. Nedělejme z toho vědu, vždyť přece zjednodušujeme…https://t.co/zSX2OQXuld
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) May 23, 2023
Vládní poslanci navíc budou muset bojovat o tiché víno s nulovou spotřební daní. Tato bezprecedentní výjimka byla ponechána kvůli velkému tlaku vinařů. Některý z poslanců ale může předložit pozměňovací návrh, který ji zruší. Jedna změna ale u tichého vína přece jenom přijata byla. Vláda totiž navrhuje zrušit jeho daňovou uznatelnost jako daru do 500 korun na reprezentaci.