reklama

Třetí dávka? Nesmysl. V zemích, kde vakcíny chybí, vzniknou ještě horší mutace

Pokud se Spojené státy a Evropská unie rozhodnou pro očkovaní třetí dávkou dříve, než bude vakcína celosvětově dostupná, bude to jako dávat náplast na rozšiřující se ránu. Vyspělé země by proto měly více pomoci těm rozvojovým, kde nemá většina lidí ani první dávku. Pokud se rychle nezačne očkovat například v Africe, mohou tam vzniknout ještě nebezpečnější, rychleji přenosné a infekčnější varianty viru. Varuje před tím Andrea Taylorová z amerického Globálního centra zdravotnických inovací.

reklama

Vyspělé země sice plní své charitativní sliby a prostřednictvím mezinárodních organizací exportují část nakoupených dávek vakcíny do rozvojových zemí, stávající tempo ale rozhodně nestačí. Evropská unie, Spojené státy i třeba Spojené království přitom už uvažují o třetí dávce, která by měla imunitu proti koronaviru ještě více posílit. Zejména u rizikových skupin, jako jsou senioři. K tomuto kroku už přistoupil třeba Izrael.

„Pokud se země jako Německo, USA či Velká Británie rozhodují o zavedení posilovacích dávek předtím, než se zajistí, aby všechny skupiny lidí na celém světě měly přístup k prvním dvěma dávkám vakcíny, ten problém ve skutečnosti neřešíme,“ řekla pro web americké televize CNN Andrea Taylorová, která v instituci vede výzkum týkající se globální distribuce vakcín.

„Bude to jako dávat náplast na rozšiřující se ránu. Jako jsme to viděli v jižní Asii, kde se nákaza nekontrolovatelně přenášela a mutace delta opravdu sílila, nic teď nebrání tomu samému v Africe. A je velmi pravděpodobné, že bychom se mohli ocitnout v situaci, kdy tu budeme mít ještě nebezpečnější, přenosnější a více infekční mutace, které vzniknou z šíření v Africe,“ dodala Taylorová.

EU pomohla ve světě z hlavních producentů nejméně

Ze čtyř největších hráčů, kteří vakcíny masově vyrábějí, vyvezla do světa nejméně Evropská unie. Více se činily jak Spojené státy, tak Čína a Indie.

Přestože EU slíbila dávek mnoho, realita v darování je horší. Dokonce i místopředseda Evropské komise přiznal, že unie žalostně zaostává za slibem 200 milionů dávek, které měly rozvojové země dostat do konce roku.

K 2. srpnu EU darovala zatím 7,1 milionu dávek partnerským zemím. A to včetně necelých 1,6 milionu dávek, které do světa unie poslala prostřednictvím agentury COVAX (mezinárodní iniciativa usilující o větší dostupnost vakcín vedená Světovou zdravotnickou organizací, pozn. red.).

ČR poskytne do konce roku darem nejméně 2,39 milionu vakcín. Poputují celkem do 12 zemí, především na Balkán, do Afriky a Asie.

Sto milionů dávek slíbila distribuovat po světě také Velká Británie. To Spojené státy už za dobu vlády prezidenta Joea Bidena poslaly do zahraničí přes 110 milionů dávek vakcíny, většinu právě skrze COVAX. Přestože plánují očkovat i třetí dávku, jsou podle mluvčího Bílého domu za oceánem přesvědčeni, že se to darování vakcín do zahraničí nedotkne.

Přesto je to ale jen kapka v moři. Podle Světové zdravotnické organizace je ve světě potřeba 11 bilionů dávek protikoronavirových vakcín. Pak by mohla pandemie skončit. Zatím COVAX rozeslal do 138 zemí kolem 188 milionů dávek. Tedy zhruba 1,5 procenta.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pollert: Chtít po neočkovaných platit si léčbu je totéž, jako požadovat to po kuřácích
Koronavirus

Pollert: Chtít po neočkovaných platit si léčbu je totéž, jako požadovat to po kuřácích

Deset milionů Čechů nežije zdravě, řekl lékař Lukáš Pollert v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Je proto podle něj nemyslitelné, aby si lidé odmítající očkování platili náklady spojené s následnou léčbou. Je to stejné, jako bychom kuřákům řekli, ať platí, když dostanou infarkt, zdůraznil. S tímto tvrzením však nesouhlasil biolog Jaroslav Flegr.

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz
USA

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

VOLBY 2021: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík

Již před dvěma lety založil poslanec Václav Klaus ml. po odchodu z ODS nové hnutí Trikolora. Syn bývalého prezidenta Václava Klause s ním měl v plánu uspět ve sněmovních volbách, které se konají už příští měsíc. Klaus ml. však z vedení strany před časem odešel a do voleb nezasáhne. Trikolora společně se Svobodnými a Soukromníky, se kterými si vyjednala spolupráci, tak musí vsadit na jiné tváře. Které to jsou?

reklama