reklama

Třetí dávka? Nesmysl. V zemích, kde vakcíny chybí, vzniknou ještě horší mutace

Pokud se Spojené státy a Evropská unie rozhodnou pro očkovaní třetí dávkou dříve, než bude vakcína celosvětově dostupná, bude to jako dávat náplast na rozšiřující se ránu. Vyspělé země by proto měly více pomoci těm rozvojovým, kde nemá většina lidí ani první dávku. Pokud se rychle nezačne očkovat například v Africe, mohou tam vzniknout ještě nebezpečnější, rychleji přenosné a infekčnější varianty viru. Varuje před tím Andrea Taylorová z amerického Globálního centra zdravotnických inovací.

reklama

Vyspělé země sice plní své charitativní sliby a prostřednictvím mezinárodních organizací exportují část nakoupených dávek vakcíny do rozvojových zemí, stávající tempo ale rozhodně nestačí. Evropská unie, Spojené státy i třeba Spojené království přitom už uvažují o třetí dávce, která by měla imunitu proti koronaviru ještě více posílit. Zejména u rizikových skupin, jako jsou senioři. K tomuto kroku už přistoupil třeba Izrael.

„Pokud se země jako Německo, USA či Velká Británie rozhodují o zavedení posilovacích dávek předtím, než se zajistí, aby všechny skupiny lidí na celém světě měly přístup k prvním dvěma dávkám vakcíny, ten problém ve skutečnosti neřešíme,“ řekla pro web americké televize CNN Andrea Taylorová, která v instituci vede výzkum týkající se globální distribuce vakcín.

„Bude to jako dávat náplast na rozšiřující se ránu. Jako jsme to viděli v jižní Asii, kde se nákaza nekontrolovatelně přenášela a mutace delta opravdu sílila, nic teď nebrání tomu samému v Africe. A je velmi pravděpodobné, že bychom se mohli ocitnout v situaci, kdy tu budeme mít ještě nebezpečnější, přenosnější a více infekční mutace, které vzniknou z šíření v Africe,“ dodala Taylorová.

EU pomohla ve světě z hlavních producentů nejméně

Ze čtyř největších hráčů, kteří vakcíny masově vyrábějí, vyvezla do světa nejméně Evropská unie. Více se činily jak Spojené státy, tak Čína a Indie.

Přestože EU slíbila dávek mnoho, realita v darování je horší. Dokonce i místopředseda Evropské komise přiznal, že unie žalostně zaostává za slibem 200 milionů dávek, které měly rozvojové země dostat do konce roku.

K 2. srpnu EU darovala zatím 7,1 milionu dávek partnerským zemím. A to včetně necelých 1,6 milionu dávek, které do světa unie poslala prostřednictvím agentury COVAX (mezinárodní iniciativa usilující o větší dostupnost vakcín vedená Světovou zdravotnickou organizací, pozn. red.).

ČR poskytne do konce roku darem nejméně 2,39 milionu vakcín. Poputují celkem do 12 zemí, především na Balkán, do Afriky a Asie.

Sto milionů dávek slíbila distribuovat po světě také Velká Británie. To Spojené státy už za dobu vlády prezidenta Joea Bidena poslaly do zahraničí přes 110 milionů dávek vakcíny, většinu právě skrze COVAX. Přestože plánují očkovat i třetí dávku, jsou podle mluvčího Bílého domu za oceánem přesvědčeni, že se to darování vakcín do zahraničí nedotkne.

Přesto je to ale jen kapka v moři. Podle Světové zdravotnické organizace je ve světě potřeba 11 bilionů dávek protikoronavirových vakcín. Pak by mohla pandemie skončit. Zatím COVAX rozeslal do 138 zemí kolem 188 milionů dávek. Tedy zhruba 1,5 procenta.

Tagy:

Hlavní zprávy

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek
Požáry

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří
Školství

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Pozor na komunikaci v Číně. Změňte hesla a vyhněte se veřejné wifi, radí sportovcům experti

Odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenského zpravodajství vydali doporučení, která mají českým sportovcům mířícím na zimní olympiádu v Pekingu poradit, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v Číně bezpečnější. Členové české výpravy si mají změnit hesla na všech elektronických zařízeních, také by měli používat aplikace se speciálním šifrováním.

Jednání mezi USA a Ruskem drhnou. Američané neakceptují náš klíčový požadavek, míní Lavrov

Odpovědi Spojených států na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají pozitivní reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO na východ, uvedl ve čtvrtek podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americká reakce dává naději na zahájení vážného dialogu, ale pouze o druhořadých otázkách, nikoli o zásadních problémech, dodal šéf ruské diplomacie. Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan předal ruské diplomacii písemnou odpověď Washingtonu na požadavek Moskvy ohledně poskytnutí bezpečnostních záruk ve středu večer.

Farský si odlet do USA špatně spočítal. Měl požádat matematika Janečka, glosoval politolog

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský si myslel, že odlet na stáž do Spojených států mu projde. „Špatně si to spočítal. Možná se měl zeptat Karla Janečka, že by mu to propočítal lépe,“ glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Josef Mlejnek. Ten také společně s komentátorem Českého rozhlasu Plus Petrem Hartmanem diskutoval o aktuální atmosféře mezi Piráty a STAN.

Snížení slev na jízdné bylo nutné. Ceny jsou i nadále atraktivní, hají změnu Kupka

Slevy ve veřejné dopravě pro seniory a studenty se od 1. dubna sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného. Jde o jeden z mnoha škrtů, kterým chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) snížit deficit státního rozpočtu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS sdělil, že hodlá ve svém rezortu najít další úspory. Ty by se ale v žádném případě neměly týkat investic.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lupiče, který přepadl banku v Boleslavi, po týdnu dopadli. Kradl prý kvůli dluhům

Mladoboleslavští policisté ve středu dopadli a obvinili muže, který minulé pondělí v Mladé Boleslavi přepadl banku a odnesl si z ní větší množství peněz. Pro 43letého muže dojeli do Liberce, kde má přechodné bydliště. Muž se přiznal, loupil prý kvůli dluhům. Policie ho obvinila z loupeže a podala státnímu zástupci podnět na vazbu. Muži hrozí až desetileté vězení. O vazbě by měl soud rozhodnout ve čtvrtek, uvedla policie na webu.

reklama

Domácí zpravodajství

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

reklama