reklama

Třetí vlna? Otevřené školy v kombinaci s Vánocemi, popsal nejhorší scénář Kania

Nejhorší scénář je, že školy, stejně jako v září, standardně otevřeme. Opět povolíme volnočasové kroužky a aktivity a v kombinaci s Vánocemi i Novým rokem máme moc pěknou třetí vlnu, uvedl šéf JK Education a provozovatel několika škol Ondřej Kania v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Podle něj se nad tím, co bude po Vánocích, ještě žádný politik veřejně nezamyslel. Proto navrhl, jak by provoz ve školách mohl fungovat i během pandemie.

reklama

„Kdy se děti vrátí v plném počtu do škol, mohu jen hádat, ministr školství evidentně dává od situace ruce pryč a záleží na tom, co řekne ministerstvo zdravotnictví. Nejhorší scénář je ten, že školy, stejně jako v září, standardně otevřeme, necháme volnočasové kroužky a aktivity opět povolené a v kombinaci s Vánocemi a Novým rokem máme moc pěknou třetí vlnu,“ uvedl provozovatel několika škol a jeden z nejmladších reformátorů školství v Česku Ondřej Kania.

Ten už v létě varoval, že není možné, aby se do škol v září nahrnuli studenti a žáci ve stejném počtu a ministerstvu školství navrhl několik scénářů, jak školy během pandemie provozovat. „Evidentně nás nikdo nevyslyšel. Interně jsme se vsázeli, já jsem předpokládal, že školy zavřou během čtyř týdnů, takže to vypadá, že jsem se zase o tolik nepletl,“ dodal s nadsázkou.

Upozornil ale, že kdyby byla v českých školách přísnější hygienická opatření, výuka mohla fungovat. „Máme školu i v Bratislavě, kde byly od začátku alespoň povinné roušky ve třídách i ve společných prostorách, a tam jsme žádný případ covidu neměli. Na našich českých školách, kde to povinné nebylo, jsme ale pozitivní měli. Zhruba asi třetí týden v září jsme si uvědomili, že je situace neudržitelná a začali jsme se připravovat na to, že půjdeme znovu do on-linu,“ popsal Kania, který má na svých čtyřech školách zodpovědnost za více než 500 studentů.

Co bude po Vánocích?

Šéf JK Education zároveň upozornil, že otázkou je, jestli se školy do Vánoc otevřou. „Myslím, že čím déle budou zavřené první stupně, tím větší a horší to bude mít důsledky ekonomické i další. To, co pokládám za obrovskou chybu ve veřejné debatě, je, že jsem neslyšel nikoho zamýšlet se, co bude po Vánocích,“ zdůraznil.

Otevírání škol začátkem ledna podle něj může být ideální marketingově i jinak. „Ale když se nad tím zamyslíme z hlediska rizika, tak na Vánoce a na Nový rok miliony lidí začnou migrovat a navštěvovat se, pak přijdou děti do škol a ve školách se to roznese,“ popsal Kania.

Z jeho zkušenosti je často původcem originální nákazy, která se rozšíří do školy, účast na zájmovém nebo mimoškolním kroužku. „Podle mě jediný udržitelný systém je otevřít školy, ale mimoškolní kroužky a aktivity, kde se opatření nedodržují, nechat několik týdnů od otevření škol zavřené, abychom eliminovali riziko, že školy budeme muset zase hned zavřít,“ navrhl.

Polovina dětí ve škole, polovina on-line

Kania už v červenci spolu s dalšími lidmi ze školství navrhoval turnusovou výuku. Tedy že by bylo rozumnou strategií snížit hustotu ve školách. „Například rozdělit třídy na poloviny. Jedna polovina by chodila týden nebo den do školy, druhá měla on-line výuku. Pak by se vyměnily,“ popsal provozovatel čtyř škol.

Ten zároveň upozornil, že v Itálii po těžké první jarní vlně, turnusová výuka funguje. „Každá oblast si tam může určit, jestli na turnusovou výuku přistoupí. V Německu zase platí ve školách přísná hygienická opatření a pro Němce je přirozené, že je berou vážně a skutečně je dodržují,“ vyjmenoval Kania. Ten zároveň dodal, že Česká republika v druhé vlně skoro celý svět předběhla, ale ostatní země ji dohánějí. Například ve Francii se v pátek objevily zprávy, že by školy mohli zavřít také.

Kania v pořadu Interview popsal i to, jak v současné době probíhá v Česku distanční výuka nebo jaký je rozdíl mezi státními a soukromými školami, který se podle něj kvůli pandemii stále více prohlubuje. Více v přiloženém videu.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Ondřejem Kaniou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama