reklama

Třetí vlna? Otevřené školy v kombinaci s Vánocemi, popsal nejhorší scénář Kania

Nejhorší scénář je, že školy, stejně jako v září, standardně otevřeme. Opět povolíme volnočasové kroužky a aktivity a v kombinaci s Vánocemi i Novým rokem máme moc pěknou třetí vlnu, uvedl šéf JK Education a provozovatel několika škol Ondřej Kania v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Podle něj se nad tím, co bude po Vánocích, ještě žádný politik veřejně nezamyslel. Proto navrhl, jak by provoz ve školách mohl fungovat i během pandemie.

reklama

„Kdy se děti vrátí v plném počtu do škol, mohu jen hádat, ministr školství evidentně dává od situace ruce pryč a záleží na tom, co řekne ministerstvo zdravotnictví. Nejhorší scénář je ten, že školy, stejně jako v září, standardně otevřeme, necháme volnočasové kroužky a aktivity opět povolené a v kombinaci s Vánocemi a Novým rokem máme moc pěknou třetí vlnu,“ uvedl provozovatel několika škol a jeden z nejmladších reformátorů školství v Česku Ondřej Kania.

Ten už v létě varoval, že není možné, aby se do škol v září nahrnuli studenti a žáci ve stejném počtu a ministerstvu školství navrhl několik scénářů, jak školy během pandemie provozovat. „Evidentně nás nikdo nevyslyšel. Interně jsme se vsázeli, já jsem předpokládal, že školy zavřou během čtyř týdnů, takže to vypadá, že jsem se zase o tolik nepletl,“ dodal s nadsázkou.

Upozornil ale, že kdyby byla v českých školách přísnější hygienická opatření, výuka mohla fungovat. „Máme školu i v Bratislavě, kde byly od začátku alespoň povinné roušky ve třídách i ve společných prostorách, a tam jsme žádný případ covidu neměli. Na našich českých školách, kde to povinné nebylo, jsme ale pozitivní měli. Zhruba asi třetí týden v září jsme si uvědomili, že je situace neudržitelná a začali jsme se připravovat na to, že půjdeme znovu do on-linu,“ popsal Kania, který má na svých čtyřech školách zodpovědnost za více než 500 studentů.

Co bude po Vánocích?

Šéf JK Education zároveň upozornil, že otázkou je, jestli se školy do Vánoc otevřou. „Myslím, že čím déle budou zavřené první stupně, tím větší a horší to bude mít důsledky ekonomické i další. To, co pokládám za obrovskou chybu ve veřejné debatě, je, že jsem neslyšel nikoho zamýšlet se, co bude po Vánocích,“ zdůraznil.

Otevírání škol začátkem ledna podle něj může být ideální marketingově i jinak. „Ale když se nad tím zamyslíme z hlediska rizika, tak na Vánoce a na Nový rok miliony lidí začnou migrovat a navštěvovat se, pak přijdou děti do škol a ve školách se to roznese,“ popsal Kania.

Z jeho zkušenosti je často původcem originální nákazy, která se rozšíří do školy, účast na zájmovém nebo mimoškolním kroužku. „Podle mě jediný udržitelný systém je otevřít školy, ale mimoškolní kroužky a aktivity, kde se opatření nedodržují, nechat několik týdnů od otevření škol zavřené, abychom eliminovali riziko, že školy budeme muset zase hned zavřít,“ navrhl.

Polovina dětí ve škole, polovina on-line

Kania už v červenci spolu s dalšími lidmi ze školství navrhoval turnusovou výuku. Tedy že by bylo rozumnou strategií snížit hustotu ve školách. „Například rozdělit třídy na poloviny. Jedna polovina by chodila týden nebo den do školy, druhá měla on-line výuku. Pak by se vyměnily,“ popsal provozovatel čtyř škol.

Ten zároveň upozornil, že v Itálii po těžké první jarní vlně, turnusová výuka funguje. „Každá oblast si tam může určit, jestli na turnusovou výuku přistoupí. V Německu zase platí ve školách přísná hygienická opatření a pro Němce je přirozené, že je berou vážně a skutečně je dodržují,“ vyjmenoval Kania. Ten zároveň dodal, že Česká republika v druhé vlně skoro celý svět předběhla, ale ostatní země ji dohánějí. Například ve Francii se v pátek objevily zprávy, že by školy mohli zavřít také.

Kania v pořadu Interview popsal i to, jak v současné době probíhá v Česku distanční výuka nebo jaký je rozdíl mezi státními a soukromými školami, který se podle něj kvůli pandemii stále více prohlubuje. Více v přiloženém videu.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Ondřejem Kaniou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama