Delta varianta koronaviru nadále ohrožuje Velkou Británii, a to i přes vysokou proočkovanost tamější populace. Zdravotnický úřad Public Health England (PHE) uvedl, že ze 42 lidí, kteří zemřeli po nákaze touto variantou, měla třetina z nich obě dávky vakcíny proti koronaviru. Kvůli zhoršující se situaci tak 21. června zřejmě nedojde na plánované rozvolnění opatření. Na přesnější data o účinnosti se nicméně čeká.
Ještě nedávno měla Velká Británie pozitivní vyhlídky na letošní léto. Příští týden mělo dojít k další fázi celkového rozvolnění opatření, odpadnout měla například povinnost mít zakryté dýchací cesty či omezení počtu lidí uvnitř budov. Kvůli rychlému šíření delta varianty koronaviru (dříve známé jako indické) se ale nyní zdá, že britský premiér Boris Johnson původní plány odloží až na 19. července.
PŘEHLEDNĚ: Které vakcíny jsou nejúčinnější? Pfizer si vede dobře i proti mutacím
Nejúčinnějšími vakcínami proti covidu jsou očkovací látky od Moderny a firem Pfizer/BioNTech. Preparát druhého jmenovaného výrobce dobře funguje i proti různým mutacím koronaviru, tvrdí nová americká studie. Nejhůře obecně dopadly čínské vakcíny, AstraZeneca zase propadla v testech účinnosti proti jihoafrické variantě, píše Bloomberg.
Zdravotnická data PHE uvádí, že se dosud potvrdilo přes 42 tisíc případů nebezpečnější a nakažlivější mutace s pravděpodobným indickým původem. Počet potvrzených pozitivit se v mezitýdenním srovnání zvýšil o 240 procent. Statistiky uvádí, že je delta varianta o 64 procent nakažlivější v domácnostech než původní koronavirus. I venku se šíří rychleji, a to o 40 procent. Během krátké doby vytlačila původní britskou mutaci a začala na ostrovech dominovat – trpí jí zhruba 90 procent všech nových nakažených.
Na delta variantu zatím zemřelo 42 Britů. Dle zdravotnických úřadů 12 z nich mělo kompletní očkování, tedy obě dávky vakcíny. Dalších sedm zesnulých dostalo první dávku před více než 21 dny, zbývajících 23 obětí nebylo očkováno vůbec. PHE ale upozorňuje, že zatím jde o relativně malý vzorek, ze kterého nejde dělat ucelenější a obecnější závěry. Na přesnější data o účinnosti vakcíny proti delta variantě koronaviru se tak nadále čeká.
Velká Británie přitom patří k nejproočkovanějším zemím na světě – má na kontě přes 70 milionů vyočkovaných dávek, přičemž 80 procent obyvatel má v paži alespoň jednu dávku. V drtivé většině případů se podává „domácí“ AstraZeneca. PHE ale ve své zprávě uznává, že účinnost vakcín po první dávce nemusí být proti delta variantě dostačující. Je potřeba mít obě.
Po první dávce činí účinnost zhruba 33 procent, po druhé dávce pak stoupá na 81 procent. U britské varianty byla účinnost vakcíny po první dávce 51 procent, po druhé dávce téměř 89 procent. Nadále tak platí, že po aplikaci obou dávek se výrazně zvýší ochrana před těžkým průběhem nemoci COVID-19, a ačkoliv nejde o stoprocentní účinnost, stále se jedná o významné zlepšení imunity proti koronaviru.
Situace se může vymknout kontrole, varují experti
Britská vláda nicméně nejspíše nebude s rozvolňováním spěchat, aby nedošlo k explozivnímu šíření delta varianty. Podle ministra zahraničí Dominica Raaba nechce kabinet riskovat. „Závodíme s časem, abychom všechny co nejdříve naočkovali druhou dávkou,“ uvedl televizi Sky News na konto vládních plánů.
Deník Daily Mail ale dodává, že možný odklad rozvolnění nepřijímá část veřejnosti příliš dobře. Zástupci pohostinského byznysu uvedli, že měsíční zpoždění zlikviduje až 200 tisíc pracovních míst a uštědří sektoru ztrátu ve výši tří miliard liber. Podle odborníků je ale opatrnost zcela na místě.
„Jelikož pouze 54,2 procenta dospělých je v současné době plně naočkováno a řada mladých lidí nemá na očkování nárok, existuje obří riziko, že předčasné rozvolnění opatření naruší vynikající postup očkovacího programu a povede k nárůstu infekcí,“ varoval veřejnost předseda Britské lékařské asociace Chaand Nagpaul.