Podle v pondělí zveřejněné globální analýzy je řada stromů v kritickém ohrožení – mimořádně vysokému počtu druhů hrozí vyhynutí, píše CNN. Problémem jsou fosilní paliva, odlesňování nebo invazivní druhy.
Desetiletý projekt odhalil, že více než jeden ze tří druhů stromů je ohrožen vyhynutím, což podtrhuje rozsah krize, které ekosystémy naší planety čelí, napsal web CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obří krajta spolkla celého jelena. „Jako sériový vrah,“ komentovali vědci děsivé záběry
Zpráva pro Červený seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody, která byla zveřejněna během dvoutýdenní konference OSN o biologické rozmanitosti v kolumbijském Cali, odhalila, že ze 47 282 hodnocených druhů stromů je nejméně 16 425 ohroženo vyhynutím, což je více než dvojnásobek počtu všech druhů ptáků, savců, plazů a obojživelníků ohrožených vyhynutím dohromady.
Znečištění způsobené fosilními palivy, které přispívá k oteplování planety, ohrožuje stromy, jež z atmosféry odstraňují škodlivé látky. Úbytek dřevin tak prohlubuje klimatickou krizi. Hrozbami pro stromy jsou také odlesňování kvůli městskému rozvoji a zemědělství, invazivní druhy, nemoci a také zvyšování hladiny moří a častější intenzivní bouře, upozornili vědci.
U Prahy se pohyboval vlk, na dálnici ho srazilo auto a nepřežil. Není jasné, odkud pochází
Na dálnici D1 nedaleko Prahy srazil některý z řidičů vlka. Kadáver dospělého samce čeká pitva, odborníci zároveň odebrali vzorky pro genetickou analýzu. Výsledky pomohou určit, zda jde o zvíře ze středoevropské nížinné, karpatské či alpské populace, sdělila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
Zveřejněný přehled dokládá, že úbytek stromů přímo ohrožuje tisíce dalších druhů, včetně rostlin, hub a živočichů. Jak uvedla generální ředitelka IUCN Grethel Aguilarová během pondělního tiskového brífinku v Kolumbii, tento fakt dokazuje, jak je náš přírodní svět úzce propojen.
„Stromy jsou barometrem života,“ podotkla Aguilarová. Vyrábějí kyslík, poskytují potravu a úkryt volně žijícím živočichům, obživují domorodé národy a pohlcují uhlíkové znečištění, které zadržuje teplo.
Největší podíl ohrožených stromů se nachází na ostrovech, jako jsou Fidži, Kuba a Madagaskar. V Jižní Americe, kde leží Amazonie, je 3 356 z 13 668 hodnocených druhů stromů ohroženo vyhynutím v důsledku odlesňování spojeného s pěstováním plodin a chovem dobytka.
Červený seznam je nejrozsáhlejší světový zdroj informací o ohrožených druzích a jejich vymírání. Druhy jsou na něm klasifikovány podle úrovně ohrožení: od nejméně ohrožených po kriticky ohrožené a vyhynulé. Kategorizace se zakládá na faktorech, jako je velikost populace, rozšíření, ztráta životního prostředí a další hrozby, včetně klimatické krize.
Zařazení na seznam znamená, že druh čelí riziku vyhynutí, což je vážný signál pro vlády a organizace, aby přijaly naléhavá opatření k ochraně přírody. „Úsilí o ochranu přírody musí začít u stromů. Dokážete si představit planetu bez stromů? My, lidé, můžeme situaci změnit a zachránit stromy, na kterých jsme závislí. Úkol, který máme před sebou, je obrovský,“ uvedla Aguilarová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Komáři sužují Čechy i na konci října. Jak se jim bránit? Pomůže „domácí repelent“