Možné zdražení energií
Pokud se Česko ocitne ve stavu nouze, hrozí, že lidé budou za plyn platit astronomické částky. Tomu by nemusela zabránit ani fixace ceny sjednaná s dodavatelem. Součástí již schválené novely energetického zákona je totiž pasáž, podle které mohou dodavatelé plynu v době stavu nouze zvyšovat zákazníkům ceny, a to bez ohledu na již zmíněné fixace. Navíc jim bude stačit oznámit takové rozhodnutí jen na svých internetových stránkách.
Díky novele energetického zákona stát bude moci lidem přispět na energie. V úpravě zákona však figurují body, kvůli nimž by Češi fakturu při konečném zúčtování mohli mít ve finále ještě dražší, a to v případě vyhlášení stavu nouze, případně dokonce mimořádného stavu nouze.
Vláda se chystá osekat úsporný tarif. Domácnosti přežijí za strašné oběti, varuje ekonom
Nenecháme nikoho padnout. Tato slova zdůrazňoval premiér Petr Fiala (ODS) ve svém červnovém mimořádném projevu. Přesto to vypadá, že vláda hází domácnosti před topnou sezonou přes palubu. Připravuje se totiž podstatná změna úsporného tarifu, který měl lidem s rostoucími účty za energie pomoci.
„Při stavu nouze je dodavatel plynu oprávněn i opakovaně zvýšit cenu za dodávku plynu sjednanou se zákazníkem,“ píše se v novele energetického zákona. Stav nouze by přitom vyhlásil provozovatel přepravní soustavy – v Česku tedy společnost NET4GAS. Zástupci dodavatelů energií ale uklidňují, že zvýšení cen by přišlo jen v případě, že by jim hrozil krach.
„Pokud by obchodník neměl možnost promítnout to do ceny, tak v tu chvíli skončí, jako tomu bylo už předtím. V takovém případě zákazníci budou končit u dodavatelů posledních instancí,“ vysvětluje předseda výkonné rady Asociace nezávislých dodavatelů energií Tomáš Horyna.
„Zcela jistě se situace ulehčuje dodavatelům na úkor zákazníků. Paradoxně to může být druhým pádem ochrana zákazníků, protože ty firmy, co jim dodávají plyn, nezkrachují,“ prohlásil právník Jan Eisenreich. Mimořádný stav nouze by v krajním případě vyhlásil stát, ale teprve poté, co by nestačila regulace dodávek plynu firmám.
„V takto ojedinělém případě by mohlo dojít k regulaci cen, kterou by ale prováděl Energetický regulační úřad. V tuto chvíli takové obavy určitě mít nemusíme,“ zmínil náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla.
Možnost zvýšení cen zákazníkům bez ohledu na fixaci v případě krize nebyla v novele zákona od samého začátku. Během projednávání ve Sněmovně ji tam na návrh hospodářského výboru přidali poslanci.