Slibovaná podpora na drahý plyn letos nejspíš nebude
Nenecháme nikoho padnout. Tato slova zdůrazňoval premiér Petr Fiala (ODS) ve svém červnovém mimořádném projevu. Přesto to vypadá, že vláda hází domácnosti před topnou sezonou přes palubu. Připravuje se totiž podstatná změna úsporného tarifu, který měl lidem s rostoucími účty za energie pomoci.
Nový scénář počítá s tím, že se podpora nebude vztahovat na ty, kteří využívají plyn a odebírají teplo z centrálních tepláren. Základní pomoc by tak pro každého odběratele elektřiny byla zhruba ve výši dvou tisíc korun. Tu analytici oslovení redakcí CNN Prima NEWS označují za absolutně nedostatečnou.
Vláda se podle informací Hospodářských novin rozhodla, že se výrazně změní podpora v rámci úsporného tarifu. Mělo se přitom jednat o velkou pomoc domácnostem, kterým narůstají náklady spojené s vysokými cenami energií. Dosud se vládní představitelé vyjadřovali, že pomoc bude ve výši až 16 tisíc korun, což se promítne ve snížených zálohách v podzimním období.
To však nyní zřejmě platit nebude. „Ve čtvrtek a pátek nám zástupci ministerstva průmyslu jasně řekli, že na podporu půjde letos jen asi deset miliard korun, a to pravděpodobně jen na elektřinu a plošně. Pokud to tedy vydělíme odběrnými místy, vychází to na nějaké dva až dva a půl tisíce korun,“ řekl pro HN dobře informovaný zdroj.
Pro CNN Prima NEWS to potvrdil energetický expert Pavel Janeček, který se o chystané úpravě dozvěděl v minulém týdnu. „Od ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) slyšíme, že na tom intenzivně pracuje tři měsíce. Jediné, co však udělali, je, že vzali pouze průměrnou spotřebu, snížili ji o 20 procent a na ni pak napočítali podporu,“ řekl Janeček.
Podle něj tak řada domácností zažije perný podzim, který bude ve znamení velkých úspor a také snižování životní úrovně. „Domácnosti přežijí, ale za strašných obětí. Ve 21. století budou lidé v jedné místnosti, kterou budou schopni vytopit. Je to čistě chyba vlády a její nečinnosti,“ řekl dále Janeček.
Topná sezona se blíží
Úsporný tarif měl přitom lidem pomoci zvládnout přečkat příchod topné sezony. Původně měl podpořit domácnosti s nižšími platbami za elektřinu i plyn. Dřívější záměr také počítal s tím, že se konkrétní ušetřená částka bude odvíjet od jednotlivých tarifů, případně od skutečné spotřeby plynu.
Přístup vlády kritizuje i poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Podle něj by se měl Fialův kabinet k energetické krizi postavit jako k vážnému problému. „Pokud je částka ve výši dvou tisíc korun pravdivá, tak je to absolutně nedostatečné. Účty za energie mnoha domácnostem každý měsíc narůstají a spousta se jich ocitá v chudobě. Představoval bych si částku mnohem vyšší a štědřejší,“ řekl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček.
Ekonom také připomíná, že jakákoliv pomoc se negativně promítá do státního rozpočtu. „Nicméně kdy jindy než v takto mimořádné krizové situaci by měl státní rozpočet vytvářet vyšší schodky. Letos bychom neměli tlačit na pilu, abychom přílišnou úsporností nevytvářeli sociální problémy, které v konečném důsledku mohou vyjít ekonomiku daleko dráž,“ dodal.