Těžký život v Třineckých železárnách
Do velkých potíží se kvůli ekonomické krizi dostávají i velké průmyslové firmy. Vysoké ceny energií totiž znamenají někde i miliardové náklady navíc. Pokud by některé z velkých podniků musely začít propouštět nebo dokonce zavřít, mohlo by to kvůli vysoké nezaměstnanosti v regionu vést až k sociálnímu kolapsu, varují opoziční politici. Do složité situace se dostaly i Třinecké železárny. Výraznější propouštění zatím firma nechystá.
Třinecké železárny mají 6 500 zaměstnanců. Jsou jedním z největších průmyslových podniků v Česku. Kvůli drahým energiím musí firma citelně zdražovat, své zákazníky už o tom informovala.
Letos zaplatí Třinecké železárny za energie o dvě miliardy korun víc než loni a v příštím roce to bude nejspíš o dalších pět miliard korun víc. Podnik slibuje, že výraznější propouštění nechystá. Situace se ale může změnit.
Vondrák: Velké podniky bez pomoci vlády zavřou. Není to tak jednoduché, reagoval Skopeček
Vláda sice v boji s cenami energií schválila pomoc malým a středním podnikům, těch velkých se ale netýká. Pokud v tom zůstanou i nadále samy, může to pro ně být podle hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka (ANO) likvidační. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
„V celém hospodářství má každý strach přiznat nějaké potíže. V momentu, kdy řeknete první nějakou negativní zprávu, tak se od vás odvrátí potenciální zaměstnanci, banky a také zákazníci. Proto to všichni zatím tlumí pod pokličkou,“ prohlásil ředitel Třineckých železáren Jan Czudek s tím, že při současných cenách na trhu nikdo neví, co se bude odehrávat v budoucnu.
Vedle zdražení se podnik snaží šetřit. Produkci z jedné z nových linek dříve zajištovalo 60 zaměstnanců, v současnosti tuto práci vykonává 20 pracovníků. Mezi lidmi v regionu panuje kvůli hrozbě propouštění nervozita. Ne každý se ale o práci bojí. O státní dotace v Třinci nestojí. Chtějí prý ale stejné podmínky jako firmy z jiných zemí.
Skopeček: Není pravda, že se firmám nepomáhá
Před kolapsem průmyslu a masivním propouštěním varuje často i opozice. „Firmy si aktuálně ani nemohou spočítat, jak nacenit své budoucí produkty, protože neví, kolik budou muset zaplatit za energie. Jakmile nespadají do kategorie malého nebo středního podniku, situace se pro ně stává natolik komplikovanou, že budou muset zavírat, nejen propouštět,“ zmínil své obavy hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Ivo Vondrák ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle něj by případné zavření Třineckých železáren znamenalo doslova sociální katastrofu. „Spočítejme si, co by to znamenalo. Najednou 40 tisíc nezaměstnaných,“ řekl opoziční politik. Do celkového čísla zřejmě zahrnul i navazující dodavatele v daném odvětví. Podle Vondráka měl stát zastropovat ceny energií i pro velké firmy.
Členové pětikoalice však odmítají, že by vláda velkým firmám v období krize nepomáhala. „I těm velkým se pomáhá. Stát odpustil poplatky za emisní povolenky, připravuje se krizový rámec a schválili jsme 30 miliard navíc pro velké firmy,“ zmínil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomický expert ODS Jan Skopeček.