reklama

Trochu jsem si pobrečel. Ale pro mě Diego nikdy neumře, říká k Maradonovi Švancara

Legendární Diego Maradona, který ve středu ve věku 60 let zemřel, měl řadu obdivovatelů i v České republice. Mezi jeho největší fanoušky patřil Petr Švancara, bývalý ligový fotbalista, který nejpodstatnější část kariéry strávil ve Zbrojovce Brno. Snil o tom, že se jednou s Argentincem vyfotí. „Ale možná je dobře, že se nepotkáme. Mohu ho mít hlavě navždycky tak, jak jsem si ho maloval,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS jindy věčně usměvavý vtipálek pochmurným tónem.

reklama

Co pro vás Diego Armando Maradona znamenal?
Byl to člověk, který mě ovlivnil v kariéře. Po mistrovství světa v roce 1986 v mém pokoji snad nebylo jediné místo, na kterém by nebyl vylepený Diego. Můj pokoj byl jeden velký Maradona. V době po šampionátu jsem jeho kariéru sledoval více a více. Ta zpráva mě dost zasáhla, měl jsem ho hrozně rád. Kdo mě zná, ví, že jsem nikoho jiného takto neuznával. Byl jediným hráčem, kterému jsem vyloženě fandil. Samozřejmě, ocením i jiné hráče. Ovšem Diego ve mně pořád zanechává desetiletého kluka. Musím ale říct, že pro mě nikdy neumře.

Podobně to mám s Karlem Gottem, kterého jsem ohromně obdivoval, ale nikdy jsme se nepotkali. Ani jsem nikdy nezašel na jeho koncert, což samozřejmě byla moje velká chyba. Vidět Diega bylo trochu složitější. Navždy zůstane v mém srdíčku. A nebudu lhát, ve středu večer ukápla i nějaká ta slzička. I chlapi někdy řvou.

Bylo potenciální setkání s Maradonou vaším největším snem?
Obrovským snem. Dokonce se mi mohl splnit. Když se měl Maradona před lety objevit v Polsku, domluvil jsem se s bývalým fotbalistou Marcelem Ličkou, že mi dá vědět a já vyrazím, abych se s ním vyfotil. Ale Maradona se v Polsku nijak extrémně dlouho nezdržel, takže zůstalo u nesplněného snu. Mrzí mě, že jsem ho ani neviděl hrát naživo. Ale možná je i dobře, že jsme se nepotkali. Budu ho mít v hlavě navždycky tak, jak jsem si ho maloval už jako dítě. Osobní zkušenost by mohla být špatná, třeba bych ho zastihl ve špatném rozpoložení.

Říkal jste, že váš dětský pokoj byl plný Maradony. Máte ještě nějaké artefakty, které ho připomínají?
Ve Zbrojovce Brno, kde se teď věnuji marketingu, jich pár mám ve svojí kanceláři. Vlajku, figurku a dresy. Jeden z nich je podepsaný přímo Maradonou, takže tímto děkuji kamarádům, kteří mi jej – už je to dávno – dali. Tento kousek je zarámovaný, jde o velký klenot. Celkem vlastním dva dresy z klubu Boca Juniors a dva z argentinské reprezentace. Svým způsobem mám Diega pořád u sebe, abych na něj mohl nadále krásně vzpomínat.

Čelil drastickým zákrokům, ale pokaždé vstal

Co konkrétního jste na fotbalových schopnostech Maradony oceňoval nejvíce?
Když se podíváme na záběry, je jasně vidět, že protihráči do něj až zákeřně kopali. Pokaždé vstal a šel dál. Za to si ho vážím. A byl na hřišti neuvěřitelně chytrý, disponoval výtečnou technikou. Proto tvrdím, že je nejlepším hráčem všech dob. Je fakt, že jsem nikdy neviděl hrát Pelého, záběrů s jeho zápasy je poskrovnu. S míčem u nohy byl Maradona každopádně neuvěřitelný. A jsem rád, že se mi povedlo dát trochu podobný gól, jako on vstřelil ve čtvrtfinále mistrovství světa v Mexiku 1986, kdy prošel takřka přes půlku hřiště.

Myslíte vaši trefu za Viktorii Žižkov proti střížkovské Bohemce z roku 2008?
Ano, tehdy jsem si na něj hned vzpomněl. Ale Maradona gól vstřelil před plným stadionem na mistrovství světa. Proto bych s tím srovnáním byl spíše opatrný. Nicméně ještě k jeho technice – byla opravdu dokonalá. Navíc, i když byl malý, dával poměrně dost gólů také hlavou. A ocenil bych genialitu v podobě slavné „boží ruky“. Dobře ji schoval a vlastně i díky tomu byl ještě slavnější. Ale znovu se vrátím na začátek. Opravdu na něm bylo nejvíce obdivuhodné, jak dokázal vstát i po drastických zákrocích, kdy šlo o zdraví. Ani se nijak nerozčiloval.

Je možná až neuvěřitelné, jaký měl vliv na vzestup Neapole, kterou dotáhl k jediným dvěma titulům v historii klubu, že?
Z Barcelony přišel ve chvíli, kdy Neapol hrála spíše o záchranu. Nechci říct, že jí tituly vyhrál sám, ale byl tím hlavním motorem. Město se díky němu úplně zbláznilo, ne nadarmo se mu přezdívalo Bůh. Ale když v Neapoli v roce 1990 hrála Itálie s Argentinou semifinále mistrovství světa a Maradona se svým týmem postoupil, vše se bleskurychle změnilo a byl místními nenáviděn. Brali to jako zradu, což pak naplno nastartovalo Diegovu temnou část života, která obnášela problémy s alkoholem a drogami.

Dal jste si ve středu večer sklenku vína nebo něčeho jiného?
Ano, bylo mi smutno, tak jsem si nalil dvě deci bílého vína. U toho jsem si pouštěl sestřihy s Maradonou na Youtube. A chystám se znovu podívat na krásný dokument o jeho osobě. Jsem opravdu rád, že vznikl, protože kdo Diega nenáviděl a neuznával za to, k čemu měl sklony, pochopí, proč jim podlehl. Začnou se na něj dívat jinak. Byl to nemocný člověk, který byl ohromně slavný. Nechci se přirovnávat k Maradonovi, ale zkrátka vím, jak je důležité cítit, že ho fanoušci mají rádi. Když pak o ně ze dne na den Diego přišel, muselo to být opravdu těžké. Celebrity zkrátka mohou razantní změnu popularity utápět v alkoholu nebo sáhnout po drogách. On byl v tomto slabý. Drogy ho víceméně zabily.

Tagy:
V pražské Uhříněvsi hoří hala, slyšet byly silné exploze. Hasiči požár dostávají pod kontrolu
Požáry

V pražské Uhříněvsi hoří hala, slyšet byly silné exploze. Hasiči požár dostávají pod kontrolu

 • Aktualizováno
 • V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění je také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je 120 milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

  Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

  Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

  V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

  Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

  Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

  Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

  Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

  S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

  Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

  Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

  Aktualizováno

  V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

  Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

  Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

  Poslanec Špičák (ANO): Epidemie nás může přinutit k povinnému očkování

  Kauza s neočkovaným lékařem Vladimírem Voráčkem, kterému v Tokiu vyšel pozitivní test na koronavirus, otevřela debatu o povinném očkování zdravotníků. Ve Zprávách PLUS se poslanci Karla Maříková (SPD) a Julius Špičák (ANO) shodli, že jej v současnosti nelze vynucovat. „Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme. Vývoj epidemie však neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování,“ varoval Špičák.

  reklama