Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa schválila prodej zbraňových systémů za více než 41 miliard korun do Tchaj-wanu. Američané přiznávají, že prodej je součástí bezpečnostních zájmů Spojených států. Washington tím reaguje na dlouhodobou přítomnost Číny v Jihočínském moři a porušování lidských práv Hongkongu a Sin-ťiangu. Trump v posledních měsících Peking také tvrdě kritizoval za rozšíření koronaviru.
„Navrhovaný obchod slouží národním, ekonomickým a bezpečnostním zájmům USA tím, že podporuje pokračující úsilí o modernizaci ozbrojených sil a zachování spolehlivých obranných schopností příjemce (Tchaj-wanu),“ oznámila v souvislosti s transakcí americká Agentura pro obrannou spolupráci (DSCA), podle které prodej zároveň pomůže ostrovnímu státu čelit současným i budoucím hrozbám.
Boj USA proti TikToku pokračuje, americké úřady se odvolaly proti rozhodnutí soudu
USA dál pokračují v boji proti čínské aplikaci TikTok. Rozhodnutí soudu, které úřadům znemožnilo zablokovat aplikaci, se americké vládě nelíbí. Rozhodla se proti němu odvolat, uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Prezident Donald Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech.
Americké ministerstvo zahraniční schválilo vedle 135 řízených raket Standoff Land Attack Missile Expanded Response za více než jednu miliardu dolarů i prodej 11 lehkých mobilních odpalovacích zařízení High Mobility Artillery Rocket System. Do Tchaj-peje také zamíří palubní kamerové průzkumné systémy MS-110 a další vybavení za 367,2 milionu dolarů.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí pro CNN uvedl, že obchod je v souladu s americkým zákonem o vztazích na Tchaj-wanu z roku 1979. Ministerstvo zahraniční také potvrdilo, že pokud nakonec skutečně dojde k uzavření obchodu, tak Tchaj-wan použije k nákupu zbraní své vlastní finanční prostředky.
Prezident USA vyčítá Číně COVID-19
Přestože Trumpova administrativa dosáhla po několikaleté obchodní válce s Čínou v lednu tohoto roku oboustranné dohody, tak animozita mezi oběma zeměmi stále přetrvává. Trump Číně v posledních měsících vyčítá její jednání v souvislosti s celosvětovým rozšířením pandemie koronaviru. „Je to strašná věc, co se stalo. Jestli to bylo chybou, nebo někdo něco udělal naschvál, těžko říci,“ zapochyboval Trump na jaře o věrohodnosti původu viru.
Pandemie způsobila ekonomický propad Spojených států a má na svědomí tisíce mrtvých, což Trumpa stálo zásadní propad ve volebních průzkumech. Prodej zbraní do Hongkongu plní tak dvojí význam. Americký prezident se snaží těsně před volbami nasbírat poslední body za svoji zahraniční politiku a zároveň se chce pomstít čínskému rivalovi.
USA kritizují Peking za Hongkong, Tibet i Ujgury
Spojené státy mají s Čínou ale i jiné zásadnější dlouhodobé sváry. Amerika kritizuje lidovou republiku za její dlouhodobou vojenskou přítomnost v Jihočínském moři včetně budování umělých ostrovů. Současná administrativa s ministrem zahraničních věcí Mikem Pompem kritizovala Peking i za jeho invazivní politiku vůči Hongkongu a násilně potlačované demonstrace.
Podle Pompea je navíc šokující a znepokojivé, jakým způsobem čínští komunisté nakládají s Ujgury, osmimilionovou menšinou žijící v čínské provincii Sin-ťiang. K pronásledovaní Ujgurů a jejich věznění v koncentračních táborech se Pompeo přímo vyjádřil: „Vyzýváme čínskou komunistickou stranu, aby okamžitě ukončila tyto děsivé praktiky, a žádáme všechny národy, aby se připojily k USA a požadovaly ukončení takového nelidského zacházení.“