Humanitární pracovnice Aya Hijaziová, která se nedávno dostala z egyptského vězení jen díky přímluvě Donalda Trumpa, svého dobrodince nemile zaskočila. Veřejně teď projevila podporu Trumpovu prezidentskému konkurentovi Joeu Bidenovi.
Američanka Aya Hijaziová strávila tři roky v egyptském vězení za údajné obtěžování dětí. Mnoho humanitárních organizací toto obvinění zpochybňovalo, zakladatelka charitativní nadace se však v dubnu 2017 dostala na svobodu až díky přímluvě Donalda Trumpa.
Americký prezident to tehdy prezentoval jako důkaz svých diplomatických schopností. Pokud za to však od zachráněné ženy čekal automatickou podporu v současných volbách, pak se zklamal. Hijaziová se totiž na Twitteru vyjádřila přesně opačně.
„Nikdy jsem se necítila zranitelnější, než po svém propuštění z vězení. A právě tehdy se ke mně Trump naklonil a řekl: ,Chápete, že jsem to byl já, kdo vás dostal ven, že jo? Já to dokázal, zatímco Obama ne‘,“ popsala Hijaziová. „Nikdy mu na mně nezáleželo. Nikdy mu nezáleželo na nás. Pro něj je důležité pouze jeho ego. Zasloužíme si něco lepšího. Volte Bidena,“ dodala.
Žena, která má vedle amerického i egyptské občanství, narážela na tiskovou konferenci konanou dva dny po jejím propuštění. Tehdy se prý cítila pod obrovským tlakem, aby veřejně vyjádřila vděk Trumpovi. Podle svých slov od ní prezident loajalitu dokonce přímo vyžadoval.
Trump leaned in & said, "you know it's I who released you, don't you? I succeeded & Obama failed" in the most vulnerable moment of my life, 48 hrs after releasing me from prison
— Aya Hijazi آية حجازي 🇵🇸🔻 (@ItsAyaHijazi) November 2, 2020
It was never about me like it was never about us. It's about his ego. We deserve better #VoteBiden pic.twitter.com/SMhaAHKfWi
Pro Trumpa bylo právě osvobozování amerických občanů ze zahraničních žalářů jedním z důležitých politických trumfů.
Chlubil se úspěchem nejen v případě Hijaziové, ale i propuštěním Otta Warmbiera v KLDR a Kayly Muellerové ze zajetí Islámského státu. Stejně tak velmi usiloval o nalezení novinářky Austin Ticeové, jež se ztratila během války v Sýrii.
Hijaziová namítá, že americká vláda by měla svým občanům pomáhat z ušlechtilejších pohnutek, než kvůli získání politických bodů. Takové názory však někteří konzervativci považují za nevděk. Britský politik a někdejší spolupracovník Nigela Farage Raheem Kassam například uvedl, že „příště by jí tam Trump měl nechat“.
Glosa spisovatelky očištěné z vraždy
Volby glosovala nynější spisovatelka Amanda Knoxová, která proslula především kvůli obvinění z brutální vraždy své spolubydlící v roce 2007 v Itálii. Za vraždu byla posléze odsouzena, následně osvobozena, poté znovu souzena a až v roce 2015 bylo její jméno definitivně očištěno.
Whatever happens, the next four years can't be as bad as that four-year study abroad I did in Italy, right?
— Amanda Knox (@amandaknox) November 4, 2020
„Ať to dopadne jakkoliv, tak příští čtyři roky nemůžou být tak špatné jako čtyři roky studia strávených v Itálii, že?“ píše na svém twitterovém účtu Knoxová.
Její spolubydlící byla v Italské Perugii znásilněna, škrcena a ubodána. Italská policie posléze obvinila z vraždy právě Knoxovou. Ta si později stěžovala, že jí bylo odpíráno jídlo a pití, nesměla použít toaletu a vyšetřovatelé ji měli vyhrožovat i 30 lety vězení. Italští policisté ji navíc měli bít. Tato obvinění však odmítli.