Americký prezident Donald Trump se prý často ke svým spojencům chová povýšeně, nedokáže mluvit k tématu a dokonce je uráží. Kritizován bývá i za pochlebování vůdcům jako je Vladimir Putin nebo Kim Čong-un. Jeho chování vykreslila ve své rozsáhlé reportáži stanice CNN. Ta například uvedla, že Trump během telefonátu řekl německé kancléřce Angele Merkelové, že je „pitomá“ a britské expremiérce Therese Mayové vyčetl, že jedná jako slaboch.
CNN za poslední čtyři měsíce získala od desítek lidí podrobné informace o stovkách Trumpových telefonátů s vrcholnými politiky od Asie po Evropu. Podle zdrojů stanice žije šéf Bílého domu v mylném přesvědčení, že telefonáty zvládá prvotřídně a že dokáže svůj protějšek vždy okouzlit svým šarmem, udivit nebo zastrašit, a dosáhnout tak svých cílů.
Dojem lidí, kteří hovory z titulu své funkce poslouchají, však podle reportérů často bývá zcela jiný. Podle nich Trump svou naivitou, neznalostí a sebestředností nezřídka škodí americkým zahraničněpolitickým zájmům a poškozuje dobré vztahy se spojenci.
Írán s žádostí o zadržení Trumpa nepochodil. Interpol Teheránu nevyhoví
Írán požádal Interpol o pomoc při dopadení a zadržení amerického prezidenta Donalda Trumpa a několika desítek dalších lidí kvůli lednovému útoku v Bagdádu. Během úderu, při němž bylo použito bezpilotní letadlo, přišel o život íránský generál Kásim Sulejmání. Interpol ale podle očekávání odpověděl, že žádosti Teheránu nevyhoví.
„Dva zdroje přirovnaly mnohé z prezidentových telefonátů se zahraničními lídry k Trumpovým nedávným tiskovým brífinkům na téma koronavirové pandemie: jsou podle nich formálně neukotvené a připomínají řetězec volných asociací, postrádají vazbu na fakta, jsou plné domněnek a mimoběžných prohlášení založených na jeho intuici, dohadech, názorech moderátorů televizní stanice Fox News a dezinformacích ze sociálních sítí,“ konstatuje CNN.
K diktátorům je přívětivý
Za velice závažné považovali lidé zpovídaní CNN i to, jakým způsobem Trump s politiky jedná. Nápadné přitom podle nich je, že k lídrům, kteří v domovské zemi vládnou tvrdou rukou, jako jsou například Putin, Kim, či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, se chová s úctou či dokonce jistou mírou podlézavosti, se západními politiky naopak hovoří přezíravě.
Znevažování a nedostatek respektu zažívali při hovorech s Trumpem pravidelně třeba francouzský prezident Emmanuel Macron, kanadský premiér Justin Trudeau či australský premiér Scott Morrison. Ještě o stupeň horší zkušenosti ale prý mají političky.
Řekl jí, že je „pitomá“ a obvinil ji, že je pod vlivem Rusů
Evropský parlament se do věcí České republiky nevměšuje, napsal Sassoli Babišovi
David Sassoli, předseda Evropského parlamentu (EP), se tuto středu ohradil proti tvrzení české vlády. Ta tvrdí, že europoslanci se svou rezolucí kritizující možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše částečně vměšují do českých vnitřních záležitostí.
„Některé věci, které řekl Angele Merkelové, se zdají téměř neuvěřitelné: řekl jí, že je „pitomá“ a obvinil ji, že je pod vlivem Rusů,“ citovala CNN jednoho ze zpovídaných úředníků. V Berlíně prý hovory považovali za natolik neobvyklé, že na kancléřství byla přijata zvláštní opatření kvůli tomu, aby se jejich obsah nedostal na veřejnost.
Velkou míru ponižování si prý od Trumpa zažila i expremiérka Theresa Mayová, která si musela v souvislosti s vyjednáváními o brexitu vyslechnout například to, že se chová bezpáteřně a slabošsky a že je blázen.
Přátelské tlachání nestačí
Pro telefonáty s ruským či tureckým prezidentem je podle reportáže typické to, že Trump často do detailů nerozumí podstatě některých záležitostí, telefonuje bez předchozí přípravy a považuje telefonáty jen za jakési přátelské tlachání, čehož jeho zkušenější protějšky snadno zneužívají a získávají nad ním převahu.
Čínský parlament schválil kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong
Čínský parlament schválil kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong. Ten může umožnit například rozmístit bezpečnostní složky pevninské Číny v Hongkongu, který má Pekingem zaručenou vysokou míru autonomie. Proti jeho zavedení protestovaly stovky lidí. Podle kritiků právní předpis omezí lidem svobodu.
Jeden ze zpovídaných představitelů charakterizoval prezidentovy telefonáty jako „něco naprosto nehorázného“, co podkopává zájmy národní bezpečnosti takovým způsobem, že by v případě zveřejnění jejich obsahu prezident měl v USA nejspíš problémy i s dosud pevnými republikánskými spojenci.
Bílý dům před zveřejněním reportáže na výzvu CNN, aby se k věci vyjádřil, nereagoval. Po jejím zveřejnění vydala mluvčí Sarah Matthewsová prohlášení, podle něhož je Trump „prvotřídní vyjednavač“, který opakovaně dokázal, že skvěle obhájí strategické zájmy USA.