Trump nemá problém s diktátory poklábosit, říká Macháček. Harrisová by Putinovi nezavolala

Komentátor a poradce prezidenta Jan Macháček

K VĚCI, Jan Macháček - 5.11. v 12:30

Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by podle komentátora Jana Macháčka klidně „poklábosil“ s Vladimirem Putinem či Kim Čong-unem, což je taktika, kterou by jeho protikandidátka Kamala Harrisová zřejmě nikdy nezvolila. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS Macháček také upozornil, že nevíme, co by Trump byl ochoten Putinovi slíbit.

Ať už vyhraje Trump nebo Harrisová, snaha o ukončení konfliktu na Ukrajině bude podle Macháčka ze strany obou politiků. „Rozdíl bude v tom, že Trump si myslí, že to dokáže svými telefonáty, a případná administrativa Harrisové bude zase používat jiné, na první pohled ne tolik viditelné diplomatické kanály,“ poznamenal komentátor.

ČTĚTE TAKÉ: Trump nerozumí významu spojenectví a uznává jen peníze, řekl Kolář. Zmínil budíček pro Evropu

„Trump nemá problém s diktátory, jako jsou Kim Čong-un nebo Vladimir Putin, poklábosit. On se tím dokonce chlubí,“ naznačil Macháček ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj bývalý prezident sází na osobní kontakty a taktiku nepředvídatelnosti: „Trump chce hrát věci na obdiv. Říká, že zvládne s Putinem i Zelenským mluvit a vše vyřešit.“

Volby v USA do detailu: Výsledky živě, unikátní mapy a grafy, vše o volebním systému

Američané zvolili nového prezidenta, podle předběžných výsledků se jím po čtyřleté pauze stane Donald Trump. Sledujte s námi zbytek sčítání na atraktivní mapě USA a podívejte se na graf vývoje průzkumů veřejného mínění. Popsali jsme fungování amerického volebního systému a přidali vysvětlení role volitelů. Dozvíte se, kdo jsou „nevěrní volitelé“ i to, v čem byly unikátní letošní prezidentské primárky. A k tomu přidáváme podrobný seznam kandidátů, který obsahuje nejen jména Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa.

Problém podle Macháčka ale spočívá v tom, že není jasné, s jakou nabídkou by Trump za Putinem přišel. „To, že neříká, jak by to vyřešil, je pochopitelné, ale my potom můžeme čekat cokoliv,“ dodal Macháček s tím, že Trump může například přitlačit Ukrajinu k tomu, aby se trvale vzdala nějakých teritorií. Tuto variantu však považuje za nepravděpodobnou, neboť Trump bude vždy jednat v zájmu Ameriky. „V něm není odevzdat Ukrajinu Rusku, nebo aby Rusko stálo na hranicích NATO, či získalo totální kontrolu nad Černým mořem,“ zdůraznil.

U Kamaly Harrisové je podle Macháčka situace čitelnější. „Můžeme se už vsadit dopředu, že Kamala Harrisová, bude-li prezidentkou, nebude volat osobně do Kremlu, protože demokraté více poukazují na své hodnoty,“ poznamenal Macháček a dodal, že proto by nikdy nemluvila s diktátorem typu Putina.

Podle Macháčka chce kandidátka Harrisová pokračovat v současném kurzu, tedy podporovat Ukrajinu v její obraně vůči Rusku. „Avšak zde existuje velký otazník, neboť nevíme, jak dopadnou volby do Kongresu a do Senátu. I kdyby Harrisová prosazovala další masivní finanční pomoc, je otázka, zda bude Amerika ochotná schvalovat další a další miliardy každých několik měsíců. Kongres je totiž tím suverénním hráčem, který o těchto finančních záležitostech rozhoduje,“ připomněl Macháček.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bojím se násilností po volbách, říká Čech z Washingtonu. O politice se lidé raději nebaví, tvrdí

Tagy: