Americký prezident Donald Trump navrhl Číně, aby se podílela na jednání o míru na Ukrajině. Podle CNN má sice Peking s USA složité vztahy, takovou nabídku ale možná neodmítne. Experti soudí, že Čína by tím mohla zazářit na mezinárodním poli a odlákala by americkou pozornost od Asie.
Už od začátku války na Ukrajině se debatuje o tom, kdo by konflikt mohl ukončit. Často se v tomto kontextu skloňovala i Čína, kterou teď k jednacímu stolu pozval přímo také americký prezident Donald Trump.
ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinou obsazený Kursk za okupovaná území měnit nebudeme. Kreml odmítl návrh Zelenského
„Doufejme, že nám Čína pomůže zastavit válku. Mají nad touto situací velkou moc a my s nimi budeme spolupracovat,“ řekl Trump minulý měsíc politickým a obchodním elitám shromážděným na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.
Půjdou Rusko a Čína proti USA?
Vztahy mezi USA a Čínou jsou dlouhodobě složité, Trump na začátku února uvalil desetiprocentní cla na dovoz čínského zboží do USA. Válka na Ukrajině by ale mohla být vzácným úkazem spolupráce obou mocností.
„Pokud bude na stole takový kritický aspekt, který by mohl vylepšit americko-čínské vztahy, myslím, že Čína bude čelit velkému pokušení a může být velmi nápomocná,“ řekla pro CNN Jun Sunová, ředitelka čínského programu v think tanku Stimson Center ve Washingtonu.
Peking si ale podle ní bude dávat pozor, aby neohrozil své vztahy s Ruskem. Ačkoli se Čína v přístupu k Ukrajině snaží tvářit neutrálně, s Moskvou udržuje blízké politické i ekonomické vazby. Správně diplomaticky kličkovat by ale v případě společného jednání musely i Spojené státy. Snadno by se mohly ocitnout v silové nevýhodě.
„Vyjednávací stůl, u kterého má Si Ťin-pching významné místo, je zároveň stolem, u kterého má Putin, nikoli Trump, trvalého partnera. Což je podle analytiků skutečnost, kterou by Washington musel pečlivě sledovat, pokud nechce riskovat izolaci evropských spojenců nebo řešení, které by bylo pro Ukrajinu nepřijatelné,“ komentovala CNN.
J. D. Vance bude jednat v Evropě
Další vývoj jednání o míru na Ukrajině odhalí páteční bezpečnostní konference v Mnichově, na kterou přiletí i americká delegace. Povede ji Trumpův viceprezident J. D. Vance, který se sejde s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Na místě bude i čínský ministr zahraničí Wang I, který bude zastupovat zájmy Pekingu. Informovala o tom agentura Reuters.
Trump už dal najevo, že chce v případě války v Evropě hledat transakční dohodu, a ne nejlepší řešení pro Ukrajinu. Podporu Kyjeva by rád vyměnil za vzácné nerosty, kterými je Ukrajina protkaná a které USA potřebují, aby stačily Číně. Právě o tomto aspektu by se mělo v Mnichově jednat.
Zelenskyj mezitím dal najevo, že je ochotný s Kremlem jednat, ale jen v případě, že USA s Evropou poskytnou Ukrajině bezpečnostní garance. Rusko zase trvá na tom, že mír by byl možný pouze v případě, že se Ukrajina vzdá myšlenek na členství v NATO a přenechá Rusku všechna okupovaná území. Moskva odmítla myšlenku, že by Ukrajinci za část svých oblastí vyměnili část Kurské oblasti, kterou sami drží.
Středečním prohlášením vyšly Spojené státy naproti spíše požadavkům Ruska. Ministr obrany Pete Hegseth řekl, že je nereálné, aby se Ukrajina připojila k NATO. Stejně tak je podle něj nepravděpodobné, že by země obnovila své původní hranice před rokem 2014. Tedy před anexí Krymu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Smutný pohled na zkázu v Torecku. „Pohřbené“ město je centrem brutálních bojů