Trump: USA nebudou bránit země NATO
Pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa jim nepřijdou na pomoc. Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, se tak v sobotu vyjádřil během předvolební kampaně ve městě Conway v Jižní Karolíně. Řekl dokonce, že by v takovém případě Rusko povzbudil, ať si dělá, co chce. Informuje o tom web televize CNN, který jeho slova označuje za „ohromující“ přiznání, že by v případě svého zvolení nedodržel základní ustanovení Severoatlantické aliance o kolektivní obraně. Bílý dům označil Trumpova slova za „odporná a šílená“.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v neděli uvedl, že jakékoliv náznaky, že by si členové NATO vzájemně nepřišli na pomoc, podkopávají bezpečnost celé aliance a ohrožují americké i evropské vojáky. „Každý útok na Severoatlantickou alianci bude čelit společné a silné reakci,“ dodal. Trumpovy výroky podle agentury Reuters podrobili kritice i někteří evropští politici.
Donald Trump získal podporu stranických volebních shromáždění v Nevadě. Zdroj: AP
Donald Trump získal podporu stranických volebních shromáždění v Nevadě. Zdroj: AP
Donald Trump získal podporu stranických volebních shromáždění v Nevadě. Zdroj: AP
Donald Trump získal podporu stranických volebních shromáždění v Nevadě. Zdroj: AP
Donald Trump v Iowě Zdroj: profimedia.cz
Donald Trump v Iowě Zdroj: profimedia.cz
Bývalý americký prezident Donald Trump je favoritem republikánských primárek v roce 2024 Zdroj: profimedia.cz
Sedmasedmdesátiletý exprezident před svými příznivci vzpomínal na setkání s prezidentem jisté „velké země“, který se ho prý zeptal: „Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?“ Na to podle svých slov Trump odvětil: „Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí,“ řekl za potlesku svých přívrženců s tím, že státy musí platit své účty za obranu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Moje paměť je v pořádku, tvrdil Biden. Vzápětí si spletl prezidenta sousední země
Kdy se událost, na kterou Trump vzpomínal, stala, ani o jakou zemi šlo, neupřesnil. Eurokomisař Thierry Breton ale v lednu uvedl, že v roce 2020 Trump na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové řekl, že Evropa v případě vnějšího napadení nemůže počítat s pomocí Spojených států. „Musíte pochopit, že kdyby byla Evropa napadena, nikdy vám nepřijdeme na pomoc,“ citoval ho Breton.
Státy NATO bez ochrany USA? Jen kampaň Trumpa. V soukromí je příjemný, venku šelma, říká Babiš
Expremiér Andrej Babiš (ANO) nevěří slovům někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy nebudou chránit země, které nedávají dostatek peněz na svou obranu. V Partii Terezie Tománkové popsal svou osobní zkušenost s jedním z favoritů příštích prezidentských voleb v USA. Trump to podle něj přehnal a nehrozí, že by se to v případě jeho zvolení skutečně stalo. V opačném případě by šlo o katastrofu.
Bílý dům aktuální slova Trumpa tvrdě odsoudil: „Povzbuzovat vražedné režimy k invazi do zemí našich nejbližších spojenců je odporné a šílené – a ohrožuje to americkou národní bezpečnost, globální stabilitu i naši ekonomiku.“ Zdůraznil také, že prezident Joe Biden, který se nejspíš s Trumpem v listopadu znovu střetne ve volbách hlavy státu, bude nadále hájit americké bezpečnostní zájmy, místo aby „vyzýval k válkám a podporoval pomatený chaos“.
Jeden za všechny, všichni za jednoho
„Nemůžeme si o naši bezpečnost každé čtyři roky házet mincí v závislosti na těch či oněch volbách, jmenovitě na prezidentských volbách v USA,“ řekl eurokomisař Breton v reakci na sobotní Trumpova slova. Dodal, že vedoucí představitelé Evropské unie chápou, že EU musí rozšířit své vojenské výdaje a kapacity. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela pak lehkovážná prohlášení ohledně bezpečnosti a solidarity v rámci NATO jen slouží zájmům ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Motto aliance NATO – jeden za všechny, všichni za jednoho – představuje konkrétní závazek. Podkopávat důvěryhodnost členských zemí aliance znamená oslabovat celé NATO,“ napsal na síti X polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. „Žádná volební kampaň není omluvou k tomu, aby si někdo zahrával s bezpečností aliance,“ dodal.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že Trumpovým slovům o odepření pomoci členům NATO nevěří, označil je za pouhou součást předvolební kampaně. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský uvedl, že nebude a nemůže komentovat každý výrok z americké volební kampaně.
Putin s Trumpem jako smrtící koktejl, nebo zbytečná hysterie? Politici se pohádali v Partii
Vášnivou diskusi v Partii Terezie Tománkové vyvolala slova bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, který prohlásil, že Spojené státy nebudou chránit země, které nedávají dostatek peněz na svou obranu. Podle poslance STAN Jana Laciny je kombinace Trumpa a ruského prezidenta Vladimíra Putina smrtícím koktejlem. Poslankyně SPD Karla Maříková považuje celou situaci za zbytečnou hysterii, lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský však bere Trumpa vážně.
Trump už v letech 2017 až 2021, kdy byl prezidentem, fungování NATO kritizoval a hrozil, že USA alianci opustí. Tvrdě také tlačil na to, aby členské země splnily svůj závazek, že na obranu budou dávat nejméně dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP).
Česko závazek zřejmě splní
Na tuto úroveň dlouhodobě nedosahovalo ani Česko, které patřilo ke slabším členům aliance, pokud jde o toto měřítko. Rozpočet na loňský rok počítal s výdaji na obranu ve výši 1,5 procenta HDP, letos by podle plánů ministerstva obrany měl poprvé po letech dosáhnout dvou procent HDP.
Kvůli reálné možnosti, že se Trump znovu stane prezidentem, panují podle agentury Reuters v Evropě obavy, že by tento miliardář a politik mohl ohrozit závazky Spojených států vůči alianci. Značně odlišný postoj než Biden dává Trump také najevo, pokud jde o válku Ruska proti Ukrajině, kde vyzývá k deeskalaci a opakovaně si stěžuje na to, kolik peněz už USA daly na podporu napadené východoevropské země.
Od té doby, co Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu, dosáhla americká pomoc Kyjevu zhruba 75 miliard dolarů (1,8 bilionu korun), ostatní země NATO a další partnerské státy daly dohromady přes 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Mezi členskými státy NATO dávají USA na obranu v absolutních číslech zdaleka nejvíce a i v poměru k HDP patří k premiantům. Za rok 2022 jejich výdaje podle Světové banky činily 3,5 procenta HDP.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tragická exploze na dálnici v USA. Letadlo nouzově přistálo a srazilo se s autem, ukazuje video