Co znamená zvolení Donalda Trumpa pro českou ekonomiku
Zvolení Donalda Trumpa prezidentem bude mít na českou ekonomiku významný dopad, na tom se shoduje řada expertů. Musíme se připravit na důsledky zavedení cel. Těm se v nějaké podobě Donald Trump nevyhne, chyběly by mu totiž peníze na jeho program. Neznámých je ale příliš mnoho. Podle některých ekonomů je prý jisté, že velká část lidí v důsledku celní války zchudne.
Cla na zboží z Číny a na veškerý dovoz z Evropské unie jako základní pilíř Trumpova ekonomického programu. A také strašák, který může Evropu a s ní i Česko dostat do velkých potíží. „Pokud cla neuplatní, nebude moci dělat daňové úlevy, které voličům slíbil,“ řekl pro CNN Prima NEWS ekonom Miroslav Zámečník.
ČTĚTE TAKÉ: Trump opět usedne v Bílém domě. Připomeňte si, jak vypadalo jeho předchozí prezidentství
Česko se musí připravit, dopady mohou být tvrdé. Například podle Konfederace českého průmyslu by tuzemská ekonomika v důsledku zavedení cel mohla během tří let přijít o skoro 300 miliard korun. „Pokud Trump zavede cla na evropské zboží, stačilo by to desetiprocentní, tak jenom v České republice přijde do roku 2027 o práci 55 tisíc lidí,“ sdělil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Nejistot je ale příliš mnoho, není jasné, jak bude na zavedení cel reagovat Čína a další země a také jaký bude vývoj války na Ukrajině.
Na český státní rozpočet pro příští rok prý nebude mít zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem podle ministra financí žádný vliv. „Mnohem zajímavější bude sledovat tu obchodní válku mezi Čínou a Amerikou. Evropa si bude muset vybrat, na kterou stranu tohoto sporu se přidá,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Podle některých ekonomů by ale Stanjura měl počítat s tím, že už v příštím roce by státní kasa mohla o některé příjmy přijít, jakmile Donald Trump začne úřadovat a zavádět cla. „Říká se, že bude spěchat. Již někdy na jaře můžeme přemýšlet o tom, co se s ekonomikou stane,“ řekl Zámečník.
Podle ekonomky Ilony Švihlíkové chce Trump navázat na politiku ze svého prvního funkčního období. „On nechce jen tak uvalovat cla. Trump je považuje za nástroj, který mu pomůže znovu obnovit průmyslovou bázi ve Spojených státech. Nicméně již během prvního období bylo jasné, že k tomuto cíli samotná cla nestačí a jejich následky nenesli pouze zahraniční importéři, ale i američtí spotřebitelé,“ řekla ekonomka ve vysílání CNN Prima NEWS.
Nyní je podle ní otázka, zda Trump cla využívá pouze jako argument pro vyjednávání, či se jedná o finální návrh. „Následky by byly bezesporu nepříjemné a poškodilo by nás to. Na první dobrou se sice zdá, že o nic nejde. My dovážíme zejména do našeho blízkého okolí. Nicméně třeba z Německa to zboží putuje dále, třeba do Číny nebo právě Spojených států, kam my už nedohlédneme,“ dodala Švihlíková.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Z „nuly“ viceprezidentem. J. D. Vance je symbolem amerického snu, Trumpa dřív nesnášel