Svoboda a Kovář o vzestupu J. D. Vance
J. D. Vance žije svůj americký sen. Teprve čtyřicetiletý senátor, který pochází z chudých poměrů a o svém dětství s drogově závislou matkou napsal knihu, se s největší pravděpodobností stane viceprezidentem USA. Kdo je muž, který se postaví do čela nejmocnější země světa po boku Donalda Trumpa, kterému ještě před časem nemohl přijít na jméno?
Mnoho politiků napsalo nějakou knihu už v mladším věku, James David Vance má ale příběh, který se prostě vymyká. Hillbilly Elegie, která česky vyšla pod názvem Americká tragédie, popisuje jeho dětství a dospívání v oblasti takzvaného „rezavého pásu“, tedy regionu postiženého úpadkem tradičního těžkého průmyslu.
ČTĚTE TAKÉ: Usmrcení veverky rozbouřilo USA. „Dopálený“ Trump viní demokraty, Musk reaguje žertem
Vance se narodil 2. srpna 1984 jako James Donald Bowman v Middletownu v Ohiu. Vyrůstal bez otce, který od rodiny brzy utekl, matka byla drogově závislá a budoucího viceprezidenta USA vychovávali prarodiče, po nichž pak přijal i jméno.
Sloužil u námořní pěchoty, byl ve válce v Iráku jako vojenský novinář, poté vystudoval politologii a filozofii na státní univerzitě v Ohiu a později získal i doktorát práv na Yaleově univerzitě. Poté pracoval v managementu technologické firmy.
„Ukazuje úžasný příběh člověka, který se vypracoval z naprosté nuly, z úplného dna. Že když má někdo vůli, tak to jde,“ popsal ho ve volebním vysílání CNN Prima NEWS někdejší český ministr zahraničí Cyril Svoboda.
„Americký sen není mrtvý mýtus a tento kluk to ukazuje,“ má jasno i někdejší velvyslanec v USA Petr Kolář. Vance právě díky svému původu působil uvěřitelně, když v předvolební kampani vystupoval jako bojovník proti elitám – i když v podstatě už mezi ně také patří.
Posílil Trumpovu pozici
Brojil také proti drogám či nelegální migraci, kterou spojoval s Trumpovou protikandidátkou Kamalou Harrisovou. Tvrdil, že imigrace vytváří problémy, jako je například nedostupnost bydlení. Harrisová podle něj měla tři a půl roku v Bílém domě na to, aby prosadila opatření k posílení střední třídy, která nabízela.
Zvolení J. D. Vance kandidátem na viceprezidenta bylo podle Svobody jedním z klíčových tahů Trumpova vítězného tažení do Bílého domu. „Lidé mohli říct, že Trump je možná starý, kdoví, jak to s ním bude, ale Vance je mladý, plný energie… A mluví naprosto jednoznačně a opravdu přesvědčivě,“ vysvětlil bývalý diplomat.
Velkou roli sehrál Vance i podle Koláře. Ten prý sondoval u kamarádů v Americe, proč si Trump zvolil právě mladého senátora a ne třeba Nikki Haleyovou, která proti němu bojovala v primárkách.
„Kamarádi mi říkali, že to musel to být někdo, kdo je s Trumpem spojený, protože jinak by ho ta masa, ten základ trumpovských voličů, nepřijal. Ukázalo se, že není pravda, že nemá potenciál získat další hlasy, posílil trumpovskou pozici jako takovou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS někdejší velvyslanec v USA či Rusku.
Vybral jsem dobře, hlásil Trump
„Vypadá to, že jsem si vybral dobře,“ nechal se slyšet Donald Trump na Vanceovo konto na pódiu ve West Palm Beach Convention Centre, když ohlašoval svůj volební triumf. „Je to odvážný muž, nemyslíte?“ chválil svého budoucího viceprezidenta s tím, že chodil i na „území nepřítele“ do jemu nenakloněných médií. „Na začátku mě za to kritizovali, ale já jsem od začátku věděl, že to byla dobrá volba,“ dodal ještě spokojeně Trump.
„Vážený pane prezidente, děkuji za tu poctu, že jsem se k vám mohl připojit na téhle cestě. Jsme svědky největšího politického comebacku v historii. Budeme bojovat za vaše sny, za budoucnost vašich dětí. Po politickém comebacku uděláme i ekonomický,“ hřímal pak samotný J. D. Vance, když se dostal k mikrofonu.
Trumpa viděl jako Hitlera, pak otočil
Vance přitom nestál za Donaldem Trumpem odjakživa. Třeba v průběhu prezidentských voleb 2016 ho celkem nevybíravě kritizoval. Mimo jiné řekl, že Trumpovy politické návrhy „sahají od nemorálních po absurdní“. Pozdějšího vítěze voleb nazýval „opioidem mas“ či „kulturním heroinem,“ připomíná agentura ČTK.
Svému bývalému spolubydlícímu z právnické fakulty měl Vance soukromě napsat, že Trump by mohl být americkým Hitlerem, uvedla agentura Reuters. Trumpa měl nazvat také „idiotem“.
Když ale Donald Trump zůstal hegemonem Republikánské strany, přimknul se k němu a stal se jednou z nových tváří republikánů a důsledně razil zahraničněpolitickou doktrínu „Amerika na prvním místě“.
Nyní je Vance mimo jiné hlasitým kritikem americké vojenské pomoci Ukrajině. Po zahájení ruské agrese v únoru 2022 například řekl, že mu je vcelku jedno, co se s ní stane. Dodal, že prezident Joe Biden se nestará o hranici vlastní země, ale zaměřuje se na hranice státu, „který mě nezajímá“. V poslední době se k Ukrajině moc nevyjadřoval.
Bezdětné dámy s kočkami
Vance proslul mnoha kontroverzními výroky. Například v rozhovoru pro televizi Fox News v roce 2021 řekl, že Spojené státy řídí „banda bezdětných dam, které vlastní kočky a jsou nešťastné ze svého života a z rozhodnutí, která učinily, a tak chtějí, aby byl nešťastný i zbytek země“. „Je to prostě základní fakt – podívejte se na Kamalu Harrisovou, Pete Buttigiege (ministr dopravy a otevřený gay, pozn. red.), AOC (Alexandrii Ocasiovou-Cortezovou) – celou budoucnost demokratů řídí bezdětní lidé. A jak může dávat smysl, že jsme naši zemi předali do rukou lidí, kteří na ní ve skutečnosti nemají přímý zájem?“ dodal.
Letos v červenci výrok hájil s tím, že proti kočkám nic nemá a že komentář nebyl namířen proti ženám, které děti mít nemohou. Sám Vance má tři s manželkou Ushou, která se narodila v rodině indických imigrantů a kterou poznal na Yaleově univerzitě.
J. D. Vance se zařadí mezi nejmladší viceprezidenty v historii USA, v lednu příštího roku mu bude 40 let a necelých šest měsíců. Jako mladší nastoupili do této funkce jen viceprezident z let 1857 až 1861 a pozdější konfederační generál John Breckinridge (36 let a necelé dva měsíce) a Richard Nixon, který se stal viceprezidentem Dwighta Eisenhowera ve věku 40 let a 11 dní.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Harrisová je absolutní nula, která je ještě více nalevo od naší Konečné, má jasno Klaus