Hlavní faktory, díky kterým Trump zvítězil v prezidentských volbách
Voličům v době kampaně za znovuzískání prezidentského úřadu v USA Donald Trump vzkazoval, že by byl schopen ukončit ruskou válku na Ukrajině do 24 hodin. Varoval, že v případě své prohry bude Izrael „vyhlazen“ a hrozil – či sliboval – rozsáhlá cla na dovoz zboží z Číny. Nyní, když se Trump jmenoval vítězem voleb, si odborníci i veřejnost kladou naléhavou otázku. Splní „nevyzpytatelný“ politik svůj dlouhý seznam hrozeb, slibů a prohlášení z oblasti zahraniční politiky? Hlavním bodům se věnovala agentura Reuters v analýze.
Ve své kampani přednesl Trump jen minimum konkrétních zahraničněpolitických opatření. Jeho příznivci však tvrdí, že síla Trumpovy osobnosti a jeho přístup „mír skrze sílu“ pomůže podřídit zahraniční lídry jeho vůli a uklidnit to, co republikáni označují jako „hořící svět“.
ČTĚTE TAKÉ: Trump prožíval triumf se ženou Melanií, polibek vzbudil pozornost. Vrátí se dcera Ivanka?
Z aktuálních globálních krizí Trump viní slabost, kterou dle jeho názoru projevil končící prezident Joe Biden – to však demokraté odmítají. Spojenci i nepřátelé Spojených států proto nyní velmi ostražitě sledují, co Trumpův návrat do Bílého domu přinese.
Už za svého prvního působení v prezidentském křesle bylo Trumpovo počínání na světové scéně definováno „protekcionistickou obchodní politikou America First – Amerika první“ či „izolacionistickou rétorikou“, včetně hrozeb vystoupení z NATO, připomíná Reuters.
„Donald Trump zůstává nevyzpytatelný a nekonzistentní, pokud jde o zahraniční politiku,“ napsali analytici Evropské rady pro zahraniční vztahy ve svém blogu během americké kampaně. „Evropané si stále lížou rány z Trumpova prvního funkčního období: nezapomněli na cla bývalého prezidenta, jeho hluboký antagonismus vůči Evropské unii (EU) a Německu,“ dodali.
Trump a jeho věrní příznivci takovou kritiku odmítají. Trvají na tom, že jiné země dlouhodobě využívají USA a že znovuzvolený prezident tomu učiní přítrž.
Bod první: Ukrajina a konec války
To, jak Trump zareaguje na ruskou válku na Ukrajině, může udat tón jeho programu a naznačit, jak bude jednat s NATO a klíčovými spojenci USA poté, co se Biden snažil obnovit klíčové vztahy – ty, které se za jeho předchůdce narušily. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poblahopřál Trumpovi na sociální síti X a označil jeho přístup k míru prostřednictvím síly za „princip, který může prakticky přiblížit spravedlivý mír na Ukrajině“.
Trump ještě loni trval na tom, že ruský prezident Vladimir Putin by v roce 2022 nikdy nenapadl Ukrajinu, kdyby byl v Bílém domě, a dodal, že „i teď bych to dokázal vyřešit za 24 hodin“. Neřekl však, jak by to udělal.
Kriticky se opakovaně vyjádřil k Bidenově podpoře Ukrajiny. Před rokem agentuře Reuters Trump řekl, že se Ukrajina možná bude muset vzdát území, aby dosáhla mírové dohody. To však Ukrajinci odmítají, Biden takové řešení nikdy nenavrhl.
Ohroženo je podle odborníků i NATO, které Ukrajinu podporuje. Trump, který již léta brojí proti členům NATO, kteří neplní dohodnuté cíle v oblasti vojenských výdajů, během kampaně varoval, že nejenže odmítne bránit „neplatící“ země, ale bude podporovat Rusko, aby si s nimi „dělalo, co chce“.
„NATO by čelilo nejvážnější existenční hrozbě od svého založení,“ vzkázal Brett Bruen, bývalý poradce pro zahraniční politiku v Obamově administrativě.
Bod druhý: Izrael i nová krize Blízkého východu
Trump bude v úřadu čelit také nestabilnímu Blízkému východu. Izrael vede války v Gaze a Libanonu, zároveň čelí úhlavnímu nepříteli Íránu. Už dříve Trump vyjádřil izraelskému boji za zničení Hamásu v palestinské enklávě podporu – zároveň však izraelskému premiérovi vzkázal, že musí „tuto práci rychle dokončit“.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bankroty, atentáty, žaloby i volební triumfy. Připomeňte si vrcholy a pády Donalda Trumpa
Odborníci očekávají, že Trump bude ve vyzbrojování Izraele pokračovat. Už v kampani voliče varoval, že pokud volby vyhraje Kamala Harrisová, bude existence této země ohrožena.
Trumpova politika v otázce podpory Izraele však podle expertů nebude mít žádné zábrany – ani z humanitárních důvodů – na rozdíl od Bidena. Je možné, že Trump dá izraelskému premiérovi „volnější ruku ve vztahu k Íránu“.
Zároveň by však znovuzvolený prezident mohl čelit nové krizi, a to ve chvíli, kdy by Írán – který zintenzivnil jaderné aktivity od doby, kdy v roce 2018 odstoupil od jaderné dohody s Teheránem – spěchal s vývojem jaderné zbraně.
Když byl Trump naposledy v Bílém domě, předsedal podpisu Abrahámských dohod mezi Izraelem, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem. Tyto diplomatické dohody však nijak nepřispěly k rozvoji palestinské státnosti na Západním břehu Jordánu a v Gaze.
Přesto bude Trump pravděpodobně usilovat o historickou normalizaci vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, což je snaha, kterou zahájil během svého prvního funkčního období a o kterou usiloval i Biden.
Bod třetí: Chvála i hrozba Číně
Ústřední bod Trumpovy kampaně? Tvrdý postoj k Číně. Svým voličům naznačil, že plánuje zvýšit cla na čínské zboží jako součást širšího úsilí, které by mohlo ve výsledku zasáhnout i výrobky z EU.
ČTĚTE TAKÉ: Američané se bojí nepokojů po volbách. Varují před rozpoutáním nenávisti z Ruska, Číny a Íránu
Podle mnoha ekonomů by takové kroky vedly ke zvýšení cen pro americké spotřebitele a zasely by globální finanční nestabilitu. Trump přitom pohrozil, že půjde ještě dál než ve svém prvním funkčním období, kdy vůči Číně uplatňoval někdy chaotický přístup, který dvě největší světové ekonomiky uvrhl do obchodní války.
Stejně jako v první kampani Trump prezentoval smíšená poselství. Například čínského prezidenta Si Ťin-pchinga označil za „geniálního“, protože vládne „železnou pěstí“. Trump rovněž trval na tom, že Tchaj-wan by měl USA platit za obranu. Uvedl však, že pokud by byl prezidentem, Čína by se nikdy neodvážila napadnout demokraticky spravovaný Tchaj-wan, který Peking prohlašuje za své území.
Další neznámou je, jak Trump sestaví svůj tým pro národní bezpečnost. Očekává se, že na klíčové pozice v Pentagonu, na ministerstvu zahraničí a v CIA dosadí své věrné, kteří mu budou v první řadě věrní, řekli agentuře Reuters současní i bývalí spolupracovníci a diplomaté. Výsledek by podle nich Trumpovi umožnil provádět rozsáhlé změny v politice i ve federálních institucích, které provádějí – a někdy i omezují – prezidentovy kroky v zahraničí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Putin je připraven k dialogu, prohlásil mluvčí Kremlu po výhře Trumpa. Vyjádřil se i Zelenskyj