Trumpův vyslanec znepokojuje republikány i Evropu. Rusku by přenechal anektované oblasti

USA navrhují rozdělit Ukrajinu na tři zóny

Republikánům se nelíbí proruské směřování Trumpova vyslance. Steve Witkoff v pátek navštívil Petrohrad, kde jednal více než čtyři hodiny s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V poslední době šlo už o jejich třetí schůzku. Podle zdrojů agentury Reuters se mezi republikány i evropskými představiteli stupňuje napětí. Někteří podporovatelé strany neradi slyší, že by Witkoff kvůli míru obětoval čtyři anektované ukrajinské oblasti.

Americký vyslanec pro Blízký východ Witkoff v pátek večer jednal s ruským prezidentem Putinem. Ruské agentury uvedly, že schůzka trvala více než čtyři hodiny. Witkoff a Putin řešili možné mírové jednání válečného konfliktu na Ukrajině.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina přišla o druhou stíhačku F-16. Pilot zemřel při plnění bojové mise, oznámilo letectvo

Americký prezident Donald Trump si Witkoffa vybral jako zmocněnce pro Blízký východ, a ten se rovněž ujal jednání i s Kremlem. Už dříve dvakrát navštívil Putina v Moskvě. Mezi podporovateli a členy republikánské strany nyní roste napětí a nespokojenost s Trumpovým vyslancem.

Přenechte Rusku anektované oblasti, radí vyslanec

Witkoff totiž jen dva dny před odjezdem do Petrohradu absolvoval schůzku s Putinovým vyjednavačem Kirillem Dmitrijevem, na kterého USA po ruské invazi na Ukrajinu uvalily sankce. K jejich setkání mělo původně dojít ve Witkoffově rezidenci, což vzbudilo pozdvižení, protože by to bylo proti bezpečnostním pravidlům. Nakonec se oba setkali v Bílém domě.

Šlo o první návštěvu vysoce postaveného ruského činitele v americkém hlavním městě od zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Podle zdrojů agentury Reuters necelých 48 hodin po této schůzce Witkoff předal Trumpovi vzkaz, že nejrychlejší způsob, jak dosáhnout míru na Ukrajině, je přenechat Rusku čtyři anektované oblasti na východě Ukrajiny.

O této představě již dříve mluvil i v rozhovoru s novinářem Tuckerem Carlsonem, přičemž se jedná o strategii, kterou při mírových jednáních prosazuje Rusko. Ukrajina takové řešení odmítá. Witkoff v rozhovoru také prohlásil, že zmíněné oblasti jsou obývané rusky hovořícími obyvateli, kteří v referendu ukázali, že chtějí být součástí Ruska.

Reuters informuje, že někteří republikáni byli znepokojeni Witkoffovým proruským postojem a stěžovali si ministrovi zahraničí Marcu Rubiovi a také poradci pro národní bezpečnost Miku Waltzovi.

„Witkoff musí jít, a na jeho místo nastoupit Rubio,“ napsal významný podporovatel republikánů Eric Levine na konci března v dopise, který adresoval skupině dalších sponzorů Republikánské strany.

Proti je i Trumpův vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg. Podle Reuters Kellogg prohlásil, že Kyjev je připravený vyjednávat o určitých územních ústupcích, ale nikdy nepřistoupí na odevzdání Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti.

Význam Trumpova emisara roste

Witkoff hraje větší a větší roli v zahraniční politice Trumpovy administrativy. Dříve pomohl zajistit příměří v Gaze, které později nakonec zkrachovalo. Také vyjednával návrat amerického občana Marca Fogela z Ruska a očekává se, že povede rozhovory s Íránem o jaderné dohodě.

Trump se snaží dosáhnout míru mezi Ukrajinou a Ruskem od svého nástupu do úřadu. Jeho administrativa se pokoušela dosáhnout dvou dohod, které se týkaly ochrany energetické infrastruktury a zastavení bojů v Černém moři. Jenže obě ztroskotaly.

„Dva evropští představitelé, kteří měli v poslední době kontakty s administrativou, uvedli, že existuje tlak na to, aby vyjednávací tým rychle dosáhl výsledků, což je znepokojuje,“ píše agentura Reuters.

Z toho plynou obavy, že by Spojené státy mohly přistoupit na řešení, které by ohrožovalo Ukrajinu i bezpečnostní situaci na Starém kontinentu. Diplomaté také varují, že Trumpova administrativa nemá jasný plán pro řešení konfliktu, pokud by Rusko i nadále otálelo ve vyjednáváních.

Ukrajina se už přes tři roky brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Spojené státy pod vedením bývalého prezidenta Joea Bidena podporovaly Kyjev dodávkami zbraní a na Rusko kvůli jeho agresi uvalily sankce. Po lednovém Trumpově návratu do Bílého domu však USA změnily ke konfliktu postoj a obnovily kontakty s Rusy, což současná administrativa zdůvodňuje právě snahou zprostředkovat příměří.

VIDEO: Smrt mladých fotbalových fanoušků vyvolala za oceánem bouřlivé protesty. Mohla za to policie?

Tagy: