Útok v tuniské Súse
V přístavním tuniském městě Súsa, které je populární mezi turisty, islamističtí ozbrojenci v neděli 6. září pobodali dva policisty. Jeden z nich zraněním podlehl. Tři teroristy následně policie zabila. S odvoláním na bezpečnostní zdroj o tom napsala agentura Reuters.
Agentura Reuters zároveň připomněla, že incident se odehrál dva dny poté, co se moci ujala vláda premiéra Hišáma Mašíšího a doplnila, že tato severoafrická země, která se potýká s ekonomickými a sociálními problémy, čelí také bezpečnostním výzvám.
„Hlídka dvou příslušníků národní gardy se v centru Súsy stala obětí útoku nožem. Jeden z nich zemřel, druhý je zraněný v nemocnici,“ citovala agentura Reuters mluvčího národní gardy Houssema Jbebliho, který doplnil, že tři „teroristy“ policie zastřelila.
Agentura AP později s odvoláním na tuniské úřady napsala, že islamisté autem najeli na strážníky a následně na ně zaútočili s noži. Podle šéfa místního bezpečnostního sboru poté z místa uprchli. Ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že se útočníci pak schovali ve škole a byli zabiti při následné přestřelce s bezpečnostními složkami.
Před pěti lety zažila země nejhorší teroristický útok
Nedaleko místa incidentu se před pěti lety odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Na pláži a u bazénu hotelu v letovisku Kantáví, asi deset kilometrů severně od Súsy, 26. června 2015 postřílel tuniský mladík 38 lidí, z toho třicet Britů.
Podle zahraničních diplomatů od té doby Tunisko zefektivnilo prevenci a reakci na útoky, přesto tyto skryté buňky stále představují pro zemi skutečnou hrozbu. Zejména návratem džihádistů ze Sýrie, Iráku a Libye.
Džihád jako idea, vyhrožování útoky. Soudy ukazují, že terorismus není cizí ani Čechům
Zájem veřejnosti budí v posledních dnech případ Marcela Houfa (22). Před třemi lety měl společně se svým známým volat na policejní stanice a do nemocnic a tam vyhrožovat odpálením bomb. Mladík je obžalovaný z vydírání a šíření poplašné zprávy a hrozí mu dvanáct let vězení. Je pravděpodobné, že rozsudek padne už ve čtvrtek.
Poslední vážný útok v Tunisku byl letos v březnu, kdy se dva ozbrojenci na motorce odpálili před americkým velvyslanectvím v Tunisu. Při sebevražedné misi zabili jednoho policistu a několik dalších zranili.
V důsledku těchto útoků výrazně poklesl zájem zahraničních turistů o cesty do této země. Letošní turistickou sezonu navíc poznamenala pandemie COVID-19. Z hlediska koronaviru Česká republika zařadila Tunisko 3. srpna mezi bezpečné země. Od 26. srpna platí opatření, které zavádí při vstupu do Tuniska nutný negativní test na koronavirus pro cestující ze všech zemí.
Aktuálně je v Súse několik desítek Čechů. „Turisté by měli trávit svůj čas v hotelových resortech a ne běhat po ulicích. Takže předpokládám, že se jich to v žádných ohledech nedotklo. Zatím se na nás nikdo neobrátil,“ uvedl k aktuální situaci v Súse Jan Vyčítal, velvyslanec ČR v Tunisku.
Češi mohou bez testu na COVID-19 do Tuniska cestovat pouze v rámci organizovaných zájezdů s cestovními kancelářemi. První lety do severoafrické země cestovní kanceláře vypravily 15. srpna.