reklama

Tuniská policie zastřelila tři teroristy po smrtelném útoku na jednoho strážníka

V přístavním tuniském městě Súsa, které je populární mezi turisty, islamističtí ozbrojenci v neděli 6. září pobodali dva policisty. Jeden z nich zraněním podlehl. Tři teroristy následně policie zabila. S odvoláním na bezpečnostní zdroj o tom napsala agentura Reuters.

reklama

Agentura Reuters zároveň připomněla, že incident se odehrál dva dny poté, co se moci ujala vláda premiéra Hišáma Mašíšího a doplnila, že tato severoafrická země, která se potýká s ekonomickými a sociálními problémy, čelí také bezpečnostním výzvám.

K tématu

„Hlídka dvou příslušníků národní gardy se v centru Súsy stala obětí útoku nožem. Jeden z nich zemřel, druhý je zraněný v nemocnici,“ citovala agentura Reuters mluvčího národní gardy Houssema Jbebliho, který doplnil, že tři „teroristy“ policie zastřelila.

Agentura AP později s odvoláním na tuniské úřady napsala, že islamisté autem najeli na strážníky a následně na ně zaútočili s noži. Podle šéfa místního bezpečnostního sboru poté z místa uprchli. Ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že se útočníci pak schovali ve škole a byli zabiti při následné přestřelce s bezpečnostními složkami.

Před pěti lety zažila země nejhorší teroristický útok

Nedaleko místa incidentu se před pěti lety odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Na pláži a u bazénu hotelu v letovisku Kantáví, asi deset kilometrů severně od Súsy, 26. června 2015 postřílel tuniský mladík 38 lidí, z toho třicet Britů.

Podle zahraničních diplomatů od té doby Tunisko zefektivnilo prevenci a reakci na útoky, přesto tyto skryté buňky stále představují pro zemi skutečnou hrozbu. Zejména návratem džihádistů ze Sýrie, Iráku a Libye.

K tématu

Poslední vážný útok v Tunisku byl letos v březnu, kdy se dva ozbrojenci na motorce odpálili před americkým velvyslanectvím v Tunisu. Při sebevražedné misi zabili jednoho policistu a několik dalších zranili.

V důsledku těchto útoků výrazně poklesl zájem zahraničních turistů o cesty do této země. Letošní turistickou sezonu navíc poznamenala pandemie COVID-19. Z hlediska koronaviru Česká republika zařadila Tunisko 3. srpna mezi bezpečné země. Od 26. srpna platí opatření, které zavádí při vstupu do Tuniska nutný negativní test na koronavirus pro cestující ze všech zemí.

Aktuálně je v Súse několik desítek Čechů. „Turisté by měli trávit svůj čas v hotelových resortech a ne běhat po ulicích. Takže předpokládám, že se jich to v žádných ohledech nedotklo. Zatím se na nás nikdo neobrátil,“ uvedl k aktuální situaci v Súse Jan Vyčítal, velvyslanec ČR v Tunisku.

Češi mohou bez testu na COVID-19 do Tuniska cestovat pouze v rámci organizovaných zájezdů s cestovními kancelářemi. První lety do severoafrické země cestovní kanceláře vypravily 15. srpna.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama