reklama

Tuniská policie zastřelila tři teroristy po smrtelném útoku na jednoho strážníka

V přístavním tuniském městě Súsa, které je populární mezi turisty, islamističtí ozbrojenci v neděli 6. září pobodali dva policisty. Jeden z nich zraněním podlehl. Tři teroristy následně policie zabila. S odvoláním na bezpečnostní zdroj o tom napsala agentura Reuters.

reklama

Agentura Reuters zároveň připomněla, že incident se odehrál dva dny poté, co se moci ujala vláda premiéra Hišáma Mašíšího a doplnila, že tato severoafrická země, která se potýká s ekonomickými a sociálními problémy, čelí také bezpečnostním výzvám.

K tématu

„Hlídka dvou příslušníků národní gardy se v centru Súsy stala obětí útoku nožem. Jeden z nich zemřel, druhý je zraněný v nemocnici,“ citovala agentura Reuters mluvčího národní gardy Houssema Jbebliho, který doplnil, že tři „teroristy“ policie zastřelila.

Agentura AP později s odvoláním na tuniské úřady napsala, že islamisté autem najeli na strážníky a následně na ně zaútočili s noži. Podle šéfa místního bezpečnostního sboru poté z místa uprchli. Ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že se útočníci pak schovali ve škole a byli zabiti při následné přestřelce s bezpečnostními složkami.

Před pěti lety zažila země nejhorší teroristický útok

Nedaleko místa incidentu se před pěti lety odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Na pláži a u bazénu hotelu v letovisku Kantáví, asi deset kilometrů severně od Súsy, 26. června 2015 postřílel tuniský mladík 38 lidí, z toho třicet Britů.

Podle zahraničních diplomatů od té doby Tunisko zefektivnilo prevenci a reakci na útoky, přesto tyto skryté buňky stále představují pro zemi skutečnou hrozbu. Zejména návratem džihádistů ze Sýrie, Iráku a Libye.

K tématu

Poslední vážný útok v Tunisku byl letos v březnu, kdy se dva ozbrojenci na motorce odpálili před americkým velvyslanectvím v Tunisu. Při sebevražedné misi zabili jednoho policistu a několik dalších zranili.

V důsledku těchto útoků výrazně poklesl zájem zahraničních turistů o cesty do této země. Letošní turistickou sezonu navíc poznamenala pandemie COVID-19. Z hlediska koronaviru Česká republika zařadila Tunisko 3. srpna mezi bezpečné země. Od 26. srpna platí opatření, které zavádí při vstupu do Tuniska nutný negativní test na koronavirus pro cestující ze všech zemí.

Aktuálně je v Súse několik desítek Čechů. „Turisté by měli trávit svůj čas v hotelových resortech a ne běhat po ulicích. Takže předpokládám, že se jich to v žádných ohledech nedotklo. Zatím se na nás nikdo neobrátil,“ uvedl k aktuální situaci v Súse Jan Vyčítal, velvyslanec ČR v Tunisku.

Češi mohou bez testu na COVID-19 do Tuniska cestovat pouze v rámci organizovaných zájezdů s cestovními kancelářemi. První lety do severoafrické země cestovní kanceláře vypravily 15. srpna.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama