Tvrzení, že výbuchy plynovodu Nord Stream nařídil Bílý dům, má podle analytika Olivera Alexandera mnoho mezer. Je například podivné, že by akci nechal provést ve spolupráci s Nory a tajil ji před vlastními zákonodárci. Zpochybnil tím tvrzení investigativního novináře Seymoura Hershe, který s touto hypotézou přišel. Nařčení razantně odmítl i Washington.
Analytik Alexander hned v úvodu své analýzy upozornil, že všechny veřejně dostupné informace týkající se výbuchů plynovodu Nord Stream jsou nepřímé a žádná z nich neukazuje na konkrétního viníka. V rozsáhlém textu se pak snaží vyvrátit tvrzení investigativního novináře Seymoura Hershe.
Známý novinář Hersh uvedl, že za výbuchem podmořského plynovodu Nord Stream stojí Bílý dům. Tajnou operaci podle něj měla na starosti CIA. Svými výroky, na které upozornil i web prestižního deníku The Times, šokoval veřejnost. Washington tyto zprávy označil za „naprostý výmysl“.
Zásadní chvíle války se blíží. Ruská ofenziva je na spadnutí, experti předpověděli její průběh
Na východní frontě války na Ukrajině se něco chystá – shodnou se na tom vojenští experti napříč zahraničními médii. Také Kyjev očekává, že Rusko v příštích několika dnech spustí generální útok. Jak bude vypadat?
Podle Alexandra zřejmě všechny informace v Hershově článku pocházejí od jediného nejmenovaného zdroje, což je proti základním postupům novináře, který si informace potvrzuje alespoň u tří na sobě nezávislých zdrojů.
Analytik podrobně rozebral jednotlivé pasáže kontroverzního článku. Zpochybnil například pasáž, ve které Hersh píše, že Norsko bylo vybráno jako jasný partner pro tajnou operaci. Kdyby se na výbuchu plynovodu podílelo, bylo by podle Alexandra zapojeno do tajné akce mnoho lidí. Považuje proto za zvláštní, že by USA tajily informaci před vlastními zákonodárci, zatímco by o záměru věděli Norové.
Podle Hershe je Norsko spolehlivým spojencem i proto, že generálním tajemníkem NATO je tamní bývalý premiér Jens Stoltenberg, kterému Američané mají věřit od vietnamské války. I to však podle analytika nesedí. „Stoltenberg se narodil 16. března 1959, účast USA ve vietnamské válce skončila 30. dubna 1975, což znamená, že Jensovi bylo právě 16 let, když Saigon padl,“ namítl Alexander. Pochybuje tak, že Stoltenberg byl v raném mládí agentem amerických zpravodajských služeb.
Příliš mnoho detailů
Alexander také například zmínil, že Hershův příběh obsahuje až mnoho detailů, což zpochybňuje relevanci jeho tvrzení. „Vysoká úroveň detailů je také místem, kde se celý příběh začíná rozplývat a rozpadat. Často se uvádí, že lidé, kteří lžou, mají tendenci přidávat do svých výpovědí příliš mnoho zbytečných detailů. Tato snaha ‚pokrýt všechny základy‘ je v mnoha případech tím, co těmto lidem podráží nohy,“ dodal.