U křečových žil nejde jen o vzhled: Kdo jimi trpí a jaké komplikace bez léčby hrozí?

S křečovými žilami se potýká až 65 procent lidí v České republice. Nejde přitom jen o kosmetický problém, který lze brát na lehkou váhu. Křečové žíly mohou přispívat k vážnějším zdravotním komplikacím. Samy od sebe nezmizí, jejich projevy lze však zmírnit. Jak? Na to odpovídá nezisková organizace Loono.

„Křečové žíly nejsou vůbec neobvyklou záležitostí, přesto má mnoho z nás tendenci tento problém podceňovat a neřešit jej. Nicméně jakmile se jednou křečové žíly objeví, je nepravděpodobné, že by se bez léčby vrátily do původního stavu. Naopak se mohou bez náležité péče časem zhoršovat,“ vysvětlila v dokumentu, jenž má redakce k dispozici, Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.

ČTĚTE TAKÉ: Jsme na prahu epidemie covidu, řekl Prymula. Zmínil novou variantu XEC i neobvyklé příznaky

„Naštěstí existují způsoby, jak jejich projevy zmírnit a zpomalit zhoršování,“ podotkla.

Křečové žíly vznikají v důsledku oslabení žilních stěn a špatné funkce žilních chlopní, jejichž úkolem je pomáhat přesunu krve zpět k srdci. Chlopně zajišťují, že krev proudí pouze jedním směrem, pokud jsou však poškozené nebo oslabené, může krev proudit zpět a hromadit se v žilách. To vede k rozšíření žil, které se následně stávají viditelnými na povrchu kůže.

Koho se křečové žíly týkají?

Na vznik křečových žil mají vliv různé faktory. Jedním z nich je genetika. Pokud někdo v rodině křečovými žilami trpí, je vyšší pravděpodobnost, že se objeví také u dalších rodinných příslušníků. K výskytu křečových žil jsou náchylnější ženy než muži, souvisí to s hormonálními změnami. Ženský pohlavní hormon progesteron uvolňuje žilní stěny, což zvyšuje riziko křečových žil.

Důležitou roli hraje také věk, jelikož se s přibývajícím věkem snižuje elasticita žil. A klíčový je i životní styl. Riziko vzniku křečových žil totiž zvyšuje dlouhodobé stání a sezení, nedostatek pohybu, nebo naopak nadměrná fyzická zátěž.

Křečové žíly jsou také běžným projevem v těhotenství, kdy se v těle kromě hormonálních změn zvyšuje rovněž objem krve, ale zároveň se snižuje její průtok z nohou do pánve. Křečové žíly vzniklé v těhotenství se mohou vrátit do původního stavu do roku od porodu, a to bez medicínského zásahu. Nicméně není to pravidlem.

Křečové žíly nejsou pouze estetickým problémem. Způsobují různé obtíže, jako jsou například pocit těžkých a unavených nohou, otoky, svědění nebo pálení kůže v postižených oblastech i změny jejího zbarvení.

V důsledku zvýšeného krevního tlaku v končetinách a zhoršeného odtoku krve může docházet také k vážným zdravotním komplikacím. Křečové žíly mohou přispívat k dlouhodobému poškození kůže a jejího okolí i ke vzniku krevních sraženin či bércových vředů, což jsou bolestivé otevřené rány, které se obtížně hojí a mohou se zanítit.

Klíčem je prevence a včasná léčba

Jak se tedy vzniku křečových žil bránit?

Soukupův rozbitý obličej pohledem lékaře. Traumatolog popsal, k čemu došlo i možná rizika

Coby lékař má Pavel Holeka s bojovými sporty velké zkušenosti. Nejen, že často asistuje jako doktor přímo u ringu či oktagonu, dokonce sám řadu let trénuje thajský box. Poranění, jaké má nyní v obličeji Jaromír Soukup po potyčce s Miroslavem Dopitou, tak už zkušený traumatolog viděl mnohokrát. „Pokud se bavíme čistě o té vizuální stránce věci, tak to je tak na zhruba 14 dnů,“ říká Holeka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

„Důležitý je pravidelný pohyb, který zajišťuje správný krevní oběh a pomáhá žilám plnit svoji funkci. Člověk by se měl vyvarovat dlouhého stání nebo sezení. Pokud to vyžaduje jeho práce, neměl by zapomínat na pravidelné přestávky a na protažení. Důležité je udržovat si zdravou váhu a obecně dodržovat zásady zdravého životního stylu. Dolním končetinám také prospívá, když je zvedneme nahoru. Takže nohy nahoru, kdykoliv to půjde,“ radila Šédová.

Nezisková organizace Loono zároveň upozorňuje, že pokud člověk křečovými žilami již trpí, měl by zajít k praktickému lékaři a tento problém s ním zkonzultovat. Ten může na základě prohlídky předepsat kompresní punčochy, léky nebo poslat pacienta ke specialistovi. Tím je v tomto případě angiolog, který se zaměřuje na onemocnění krevních a lymfatických cév.

„Pokud máte na křečové žíly podezření nebo trpíte některými z výše uvedených příznaků, neváhejte a obraťte se na svého lékaře. Časná diagnostika a léčba mohou výrazně zvýšit kvalitu vašeho života a zabránit závažnějším zdravotním komplikacím. Neberte tento problém na lehkou váhu,“ dodala Šédová.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Klidně seďte i nahrbení, říká fyzioterapeut. Ani cvičit nemusíte jen s rovnými zády

Tagy: