Zatímco čeští motoristé oslavují pokles cen pohonných hmot k hranici 40 korun za litr, jinde ve světě stojí plná nádrž méně než sklenice vody. V Iránu, Venezuele či Libyi koupí motoristé litr benzinu za cenu pod jednou korunou.
Ve Venezuele platili minulý týden za litr benzinu v přepočtu 2,3 eurocentu, což je necelých šedesát haléřů. Uvádí to portál Global Petrol Prices. Jedná se o jednu z nejlevnějších položek na rodinném nákupním seznamu průměrného Venezuelce. Plná 45litrová nádrž by tak majitele nové Škody Octavie přišla na 25 korun. To je oproti 1 908 Kč v Česku slušný rozdíl. Diesel zde stojí úplně stejně jako již zmiňovaný benzin. Nutno podotknout, že internetem kolují články či videa o tom, jak místní obyvatelé za palivo mnohdy ani nezaplatí, jelikož je až příliš levné. Dluh vyrovnají jakýmsi dýškem pro obsluhu čerpací stanice. Ale proč?
Přídělový systém
Tak například taková Venezuela má aktuálně největší zásoby ropy na světě, současně ale patří mezi země s nejméně demokratickým státním zřízením. To je ostatně pro oblasti s levnými palivy typické. V žebříčku svobody agentury Freedom house získala pouze jeden bod ze 40 v oblasti politických práv a pouze 13 bodů ze 60 v oblasti politických svobod. Venezuela má ovšem zároveň spoustu ropy, a tak řád v zemi pomáhá udržovat například i nižšími cenami pohonných hmot.
Tento postup se „osvědčil“ i na příkladu jiných méně svobodných zemí s bohatými přírodními zdroji. Nicméně, tato výhoda platí pouze pro domácí. Ale ani pokud jste občan Venezuely, nekonečné tankování téměř zadarmo nečekejte. Za oněch šedesát haléřů za litr nakoupíte jen prvních 120 litrů v měsíci. Jinými slovy, jde o formu přídělového systému. Ani potom ale není důvod k panice.
Komerční ceny benzinu jsou tak nízko, že s cenou přibližně 50 dolarových centů za litr jsou na tom stále lépe než většina zbývajícího světa. Na druhou stranu, průměrný měsíční příjem Venezuelana je totiž jen kolem 25 dolarů. Jen pro zajímavost, zpráva Centra pro strategické a mezinárodní studie ukázala, že za láhev vody zaplatíte až tři dolary. Docela nepoměr, že?
Nejen Venezuela
Velmi podobná situace panuje v Iránu, kde mají pro změnu rekordně levnou naftu.
V praxi byste v této přísné islámské teokracii za plnou nádrž do Octavie zaplatili
10 korun (v Česku k 25. 4. asi 2 010 Kč). Naopak benzin už tady stojí více než korunu.
Trio zemí s absolutně nejlevnějšími pohonnými hmotami uzavírá Libye. Benzin a nafta zde vyjdou shodně na 0,72 Kč za litr. Na palivu výrazně ušetříte i při cestování po Sýrii, Alžírsku, Saudské Arábii, Kuvajtu, Egyptě nebo třeba v Angole.
V Evropě narazíte na nejlevnější pohonné hmoty v Maďarsku, kde tamní vláda na podzim kvůli vysoké inflaci zastropovala jejich ceny. Litr Naturalu 95 tu stojí v průměru 31,41 Kč a nafty 31,42 Kč. O něco dráž než v Maďarsku se tankuje v Polsku a Slovinsku. Benzin vyjde levněji u našich jižních sousedů v Rakousku, kde stojí v průměru 33,85 Kč, ve Slovinsku pak 36,71 Kč. Také nafta se prodává levněji v Polsku, a to za 36,91 Kč. Ve Slovinsku za ni řidiči zaplatí 37,64 Kč.