Nemocných s infekcemi dýchacích cest včetně chřipky za týden v tuzemsku přibylo o třetinu. Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě uvedlo, že na 100 tisíc obyvatel eviduje 2 342 nemocných. Pacientů přibývá ve všech krajích a věkových skupinách. Aktuální situaci tak podle resortu lze označit za epidemii chřipky. Jaká opatření jsou podle něj třeba dodržovat?
„Lze předpokládat, že i v dalším týdnu se počty nemocných s respiračními onemocněními včetně chřipky budou zvyšovat. Lidé by se měli pokud možno vyhýbat větším uskupením a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla,“ uvedl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Matyáš Fošum.
Resort proto doporučuje dodržovat následující opatření:
- Udržujte bezpečné rozestupy od ostatních osob (alespoň jeden metr), i když se nezdají být nemocní. Dávejte přednost pobytu ve venkovním prostředí před uzavřenými a špatně větratelnými prostory.
- V uzavřených prostorech dostatečně větrejte, optimální je krátké intenzivní větrání, a to několikrát denně.
- Myjte si často ruce. Používejte mýdlo a vodu nebo dezinfekci na ruce na bázi alkoholu. Omezte podávání rukou, objímání se při pozdravu, nedotýkejte se obličeje a očí neumytýma rukama.
- Při kašli nebo kýchnutí si zakryjte nos a ústa ohnutým loktem nebo kapesníkem.
- Pokud jste nemocní nebo máte příznaky onemocnění, zůstaňte raději doma a omezte na nezbytné minimum kontakt s rizikovými skupinami. „Buďte ohleduplní. Když se cítíte nemocní nebo ohrožení, noste v MHD roušky,“ uvedla v pořadu K věci imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová.
- Posilněte svou imunitu, jezte dostatečné množství ovoce a zeleniny, které jsou zdrojem cenných vitamínů pro posílení obranyschopnosti organismu. „Při pocitech nemoci berte léky na sražení teploty, pomoci může i vitamín C. Pak už zbývá jen se vyležet a přijímat dostatek tekutin,“ poradila Říhová. „Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů,“ uvedl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Matyáš Fošum.
- Pohybujte se co nejčastěji na čerstvém vzduchu, pomůže také dostatek spánku a aktivní životní styl. Pravidelné procházky venku prokrví sliznice dýchacích cest.
V Praze podle ministerstva zatím nejde o epidemii, ale zvýšený výskyt akutních respiračních infekcí, v Jihočeském kraji je situace hraniční. „Data naznačují, že epidemie je v tomto kraji zatím lokalizovaná jen ve dvou okresech,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v současné době cirkuluje virus SARS-CoV-2, chřipka a RS virus. Vlna nákaz RS viru ale prý bude v příštích týdnech klesat.
RS virům jako takovým se nedá ubránit. Onemocnění respiračním syncytiálním virem (RS) má podle epidemiologů většinou mírný průběh. Může při něm ale dojít ke komplikacím, kdy děti skončí na přístrojích nebo i zemřou. Na rozdíl od klasických respiračních onemocnění se jejich inkubační doba pohybuje od dvou do osmi dnů. Podle Prymuly se masivní epidemie prohnala Českem už v minulém roce. „V letošním roce máme poměrně děsivé zprávy z Německa, kde ta epidemie byla opravdu masivní a kde se podařilo vyčerpat veškerou kapacitu asi u poloviny nemocnic,“ uzavřel.
Vlna RS viru, který postihuje hlavně malé děti a výrazně zvýšil počet pacientů na dětských odděleních nemocnic, podle mluvčí SZÚ Štěpánky Čechové kulminuje a v příštích týdnech odborníci očekávají pokles. „Epidemie chřipky je zatím založena především na cirkulaci typu A/H3, postupně se přidává typ A/H1. Chřipku typu B evidujeme pouze sporadicky,“ uvedla.
Očekává se podle ní také vzestup počtu nákaz novým typem koronaviru, která už se projevuje v dalších evropských zemích. „V České republice zatím převažuje varianta omikronu BF.7 a mírně roste počet detekcí variant BQ.1. Klinická praxe ale nehlásí žádné neobvyklé průběhy nemoci u těchto variant,“ dodala.