Britská vláda zakázala operátorům používat při výstavbe sítě 5G technologie firmy Huawei
Zákaz používat při budování 5G sítí vybavení od čínských technologických firem ZTE a Huawei se Američanům prodraží. Namísto původních necelých dvou miliard dolarů nakonec půjde na odbourání čínské infrastruktury miliard téměř pět. V přepočtu Spojené státy vynaloží celkem asi 117 miliard korun.
„Financovat všechny odůvodněné náklady spojené s odstraněním infrastruktury od zmíněných firem si vyžádá 4,98 miliardy dolarů,“ sdělila americkému Kongresu Jessica Rosenworcelová, předsedkyně Federální telekomunikační komise (FCC). Americký zákonodárný sbor totiž původně na odbourání technologického vybavení dodané firmami ZTE a Huawei vyčlenil jen necelé dvě miliardy.
Americký Kongres v roce 2019 schválil zákon, podle kterého se má FCC postarat o demontáž prvků z telekomunikační infrastruktury, které dodaly právě společnosti ZTE a Huawei. Legislativa byla zdůvodněna tím, že obě čínské technologické firmy představují bezpečnostní riziko pro Spojené státy.
Vláda uhradí jen 40 procent nákladů
Podle agentury Reuters však americké firmy, které se čínských technologií zbaví, dostanou kompenzováno jen asi 40 procent celkových nákladů. Současně ale zákon firmám neukládá povinnost infrastrukturu demontovat, dokud nedostanou příslib, že peníze od státu získají.
„Nebudou-li dodatečné prostředky přiděleny, Komise uplatní prioritizační schéma specifikované Kongresem,“ dodala Rosenworcelová s tím, že žádosti o proplacení nákladů začne její úřad zpracovávat a peníze alokovat v nejbližších dnech.
Začalo to za Trumpa
Spojené státy americké patří zřejmě k největším jestřábům, pokud jde o (ne)budování mobilních sítí páté generace za účasti čínských technologických společností Huawei a ZTE. USA totiž přinejmenším od usednutí Donalda Trumpa do křesla amerického prezidenta v roce 2017 tvrdí, že čínské technologické firmy představují pro národní bezpečnost USA hrozbu.
O kompenzace se mobilní operátoři mohli hlásit od 28. ledna letošního roku. Nárok na ně mají ti, kteří obsluhují méně než 10 milionů zákazníků. Na chybějící prostředky Rosenworcelová upozorňovala již v dubnu. „Obdrželi jsme více než 180 žádostí od operátorů, kteří jsou ochotni ze svých sítí vybavení od zmíněných firem odstranit,“ uvedla tehdy podle portálu DataCenterDynamics.com Jessica Rosenworcelová.