Turisté utekli před karanténou
Několik stovek britských turistů potají uniklo z luxusního lyžařského střediska Verbier ve Švýcarsku. Chtěli se totiž vyhnout karanténě, kterou na ně uvalily švýcarské úřady kvůli nové mutaci koronaviru, jež by podle vědců mohla být výrazně více nakažlivá, napsal list The Guardian.
Švýcarsko 21. prosince vyhlásilo povinnou desetidenní karanténu pro všechny, kteří do země přijeli z Británie po 14. prosinci. Nová pravidla přitom zastihla také několik stovek Britů ve středisku Verbier, které je mezi turisty ze Spojeného království velmi oblíbené.
Alergických reakcí na vakcínu je více. Jsme na to připraveni, ujišťuje Blatný
Je to důvod k opatrnosti, nebo přímo k poplachu? Podle amerického zdravotnického experta se po očkování proti covidu vakcínou od společnosti Pfizer vyskytlo více alergických reakcí, než se původně předpokládalo. Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uklidňuje, že nejde o nic neobvyklého.
Švýcarské úřady vysledovaly 420 Britů, kterým přikázaly desetidenní pobyt v izolaci. Podle tamních médií jich však asi polovina resort tajně opustila již dříve, přičemž někteří se o něco později ohlásili do svých hotelů například z Francie.
„Mnoho z nich strávilo v karanténě den, než odešli pod rouškou tmy,“ řekl mluvčí místních úřadů Jean-Marc Sandoz. Řada hoteliérů přitom zjistila, že hosté nejsou v hotelu, až poté, co se jim marně snažila dovolat na pokoj, nebo když na chodbách zůstávaly netknuté podnosy s jídlem.
Sandoz pro švýcarský list SonntagsZeitung rovněž odsoudil vládní rozhodnutí narychlo uvalit karanténní opatření na lidi přijíždějící z Velké Británie. „Chápeme jejich hněv,“ řekl na adresu britských turistů.
Není jasné, kam Britové odešli
Od 20. prosince již nelétají žádné lety mezi Švýcarskem a Británií a podle místních úřadů tak není zcela jasné, kam se uprchlí Britové vydali. Někteří se však později ozvali a chtěli například vědět, zda budou muset platit za noci v hotelu, které v něm vzhledem ke svému náhlému odchodu nestrávili.
Podle švýcarských médií čelili návštěvníci ze Spojeného království ve Verbieru od prvních zpráv o nové mutaci viru (více informací o novém kmeni koronaviru zde) „xenofobním náladám“. „Každý, kdo mluví anglicky, je podezřelý,“ napsal list SonntagsZeitung. „Mnoho lidí čelí nespravedlivým odsudkům a obviněním z porušení karantény - jen kvůli jejich jazyku,“ řekl mluvčí Sandoz.
„Několik dní jsem byla předmětem obecné podezřívavosti,“ řekla švýcarským médií postarší Britka, která má ve Verbieru prázdninový byt. „Bylo to nesnesitelné,“ dodala.