Melle Stewartová byla úspěšná herečka, která netrpěla žádnými zdravotními problémy. Zvrat přišel poté, co se nechala očkovat. Dva týdny po podání první dávky vakcíny společnosti AstraZeneca Stewartová zkolabovala. Utrpěla mozkovou příhodu a lékaři jí v nemocnici diagnostikovali vzácný syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS). Dnes už je na tom lépe, v nemocnici si však pobude až do příštího roku. Teď se totiž Stewartová znovu učí chodit a mluvit.
Komplikace začaly čtrnáct dní po podání první dávky vakcíny. Stewartová se o půlnoci probudila s podivným pocitem na pravé straně těla. Pokusila se vstát z postele, ale zkolabovala. Její manžel proto okamžitě zavolal záchranku. Herečku převezli do nemocnice, kde se však její stav začal rychle zhoršovat.
Stačí pár hodin a můžete být v karanténě o týden méně. Jak je to možné?
Součástí vládního balíčku změn opatření proti šíření koronaviru bylo i možné zkrácení karantény po rizikovém kontaktu s nakaženou osobou na sedm dnů. Pravidlo začne platit od pondělí 25. října. Dojde tak k bizarní situaci, kdy člověk, který nastoupí do karantény v neděli, v ní bude téměř o týden déle než ti, na něž se budou vztahovat nové podmínky.
Čtyřicetiletá žena ztratila pohyblivost na pravé straně těla i schopnost mluvit. K tomu se přidaly záchvaty, a tak jí sanitka převezla do londýnské nemocnice St. George's Hospital, kde podstoupila operaci. „Neurochirurgové jí museli odstranit velkou část lebky, aby snížili tlak v mozku,“ píše se v příběhu Stewartové na webové stránce Gofundme.
Po přijetí na neurologickou jednotku lékaři Melle diagnostikovali syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS). „Jedná se o velmi vzácný nežádoucí účinek po podání vakcíny AstraZeneca,“ popsala její příbuzná Danae. Melle prodělala těžkou mozkovou příhodu, kterou způsobily dvě krevní sraženiny v hlavních žilách mozku. „Tlak a nízký počet krevních destiček přitom způsobily sekundární krvácení do levého čelního laloku,“ doplnila Danae.
Stewartová strávila tři týdny v umělém spánku a podstoupila řadu transfuzí krve, aby se odstranily protilátky, které se vytvořily po očkování. Rovněž jí byly nasazeny vysoké dávky léků proti srážlivosti krve a proti záchvatům. „Téměř po pěti týdnech byla Melle díky svému bojovému duchu propuštěna z jednotky intenzivní péče a převezena na oddělení akutních mozkových příhod, kde pod dohledem lékařů zahájila rehabilitace,“ napsala její příbuzná. Začátkem září Stewartovou převezli do specializovaného rehabilitačního centra v Londýně.
Silná devastace
„Než Melle podstoupila očkování, byla zdravá a úspěšná herečka a tanečnice. Nikdy předtím nebyla v nemocnici. Devastace, kterou způsobila TTS, byla však silná. Melle zůstane v nemocnici až do příštího roku,“ popsala Danae.
Herečka teď na sobě tvrdě pracuje. Učí se znovu chodit, mluvit a hýbat pravou paží. „Její cesta k uzdravení bude dlouhá a bude zahrnovat další operaci, při níž jí bude nasazena titanová destička, která nahradí část lebky, kterou jí lékaři museli odstranit při první operaci,“ uvedla Danae. Oporou byl Stewartové v době nemoci hlavně její manžel Ben, který o ni denně pečoval. Zbytek rodiny žije v Austrálii a kvůli pandemii koronaviru se jim nepodařilo přicestovat do Lonýdna.
Stewartová a její manžel se teď ocitli v tíživé finanční situaci. Oba totiž kvůli její nemoci přišli o práci. „Čeká jí fyzioterapie a ergoterapie. Kromě toho musí Melle docházet na logopedii a psychologickou terapii. Po jejím návratu z nemocnice pak musí Ben přizpůsobit jejich bydlení,“ vysvětlila Danae. Jejich blízcí se proto pro ně rozhodli založit finanční sbírku a v této tíživé situaci jim pomoci. Přispět na pomoc Melle Stewartové je možné na této webové stránce.
Rodina Stewartové doufá, že jednoho dne se jí podaří odcestovat zpět do Austrálie, až bude dostatečně silná a pandemie jí umožní bezpečnou cestu domů.