Náhradní výživné
Každá druhá svobodná matka v Česku nedostává od svého bývalého partnera alimenty. Tvrdí to klub, který je sdružuje. Děti, kterým rodič neplatí alimenty, od 1. července mohou žádat stát o náhradní výživné. To může být až tři tisíce korun měsíčně a stát jim ho může platit až dva roky. Podmínkou je, že je na neplatiče podaná exekuce.
Jedenáctiletému synovi Aleny Shánělové otec už dva roky neplatí alimenty. Shánělová se proto chystá požádat o náhradní výživné. „Už mám všechno připravené. Jde o rozsudek o svěření do péče, částku výživného a to, že s tím něco dělám, že nejsem nečinná,“ uvedla Shánělová.
Krize drtí ženy s dětmi. O práci přicházejí častěji než ty bez dětí, ukazují data
Když hospodářství směřuje do recese, obvykle se zvyšuje počet nezaměstnaných. Ekonomická krize vyvolaná pandemií koronaviru je však v jednom ohledu výrazně odlišnější než ta, kterou svět zažil v roce 2009. Mnohem více dopadla na ženy, zejména na ty, které samy pečují o děti.
Před rokem musela na operaci kvůli onkologickému onemocnění. Od té doby je doma na nemocenské. Když pracovala, vydělávala deset tisíc korun, nemocenskou dostává sedm a půl tisíce. A tak jí na jídlo po zaplacení nájmu a léků zbývá zhruba 1 500 korun. „Nebýt mé mamky, tak bychom těžko vyžili,“ pokračuje. Výživné na bývalém partnerovi zkoušela vymáhat i exekučně. „Jenže když nic nemá a pracuje načerno, tak mu ani exekučně nelze nic zabavit,“ dodala.
Právě exekuce je hlavní podmínkou k přiznání náhradního výživného. „Je potřeba doložit exekuční titul, pak rozsudek soudu, jehož obsahem je úprava vyživovací povinnosti k oprávněné osobě. Dále doklad, který osvědčuje, že byl podán návrh na výkon soudního rozhodnutí nebo exekuce a kdy byl tento návrh podán,“ uvedl referend Úřadu práce Lukáš Hospodka s tím, že je třeba doložit i výši a doklad částečného plnění výživného, například z výpisu účtu.
Mimo to je nutné doložit i potvrzení o studiu a rodný list. Žádost o náhradní výživné se podává na úřadu práce. Za první týden žadatelé dělají nejčastěji chybu v části A, kam se vyplňují údaje o dítěti, nikoliv o zákonném zástupci. Žadatelem o výživné je totiž podle zákona dítě, dospělý ho jenom zastupuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí očekává, že o náhradní výživné požádá zhruba 25 tisíc lidí.
Nejčastěji se po rozchodu či rozvodu o děti starají matky. Právě těm otcové jejich dětí mnohdy neplatí alimenty. (ilustrační snímek) Zdroj: CNN Prima NEWS
Nejčastěji se po rozchodu či rozvodu o děti starají matky. Právě těm otcové jejich dětí mnohdy neplatí alimenty. (ilustrační snímek) Zdroj: CNN Prima NEWS