Maturanti podle středoškolských učitelů klasické maturity zvládnou a pedagogové jsou připraveni jim s tím pomoct. Není podle nich ale rozumné nechat rozhodování o tom, jak by měla zkouška vypadat, pouze na studentech. Ti v posledních dnech bojovali za tzv. úřední maturitu a podporoval je i premiér Andrej Babiš. Úřední maturita bude nakonec ale jen pro některé, ostatní budou mít lehčí verzi.
„Drtivá většina studentů je nastavená, aby se s maturitami něco změnilo, a že není fér, aby měli zkoušku stejnou jako jejich předchůdci. Moc si ale už neuvědomují to, že většinu stresu připisují pandemii a nikoliv tomu, že toto je těžká zkouška obecně,“ řekla CNN Prima NEWS pedagožka ze střední odborné školy.
I ona přiznává, že je třeba hlasy studentů vnímat, ale není podle ní možné, aby maturanti sami určovali to, jakou podobu bude zkouška nakonec mít.
„Studenti jsou pod obrovským tlakem a není dobré, aby řešení zůstalo pouze na nich. Zeptejme se jich, nevylučujme je z debaty. Není ale možné nastavit systém pouze na slovech dospívajících puberťáků,“ dodala učitelka, na jejíž škole je i řada těch, kteří byli povolání jako pomocníci do zdravotnictví. I to je podle ní třeba při závěreční zkoušce zohlednit.
Právě ti, kteří pomáhali, by měl být ušetřeni např. didaktických testů.
Boj za lehčí maturity s ohledem na rok s koronavirem rozjeli maturanti v lednu. „Vzhledem k tomu, že se návrat 1. března nekonal, je podle nás jediným řešením úřední maturita. Souhlasíme i s tím, aby byla volba, že by si student mohl vybrat, jestli chce zkoušku konat,“ řekl CNN Prima NEWS maturant Jiří Trávníček z Uherského Brodu, který stojí za uskupením Spravedlivá maturita.
Výuka běží, studentům u maturit pomůžeme
Stejný pohled na věc jako pedagožka z odborné školy mají ale i další její kolegové. „Řada studentů se ráda pasuje do role chudáků, a když dostanou možnost, tak si zvolí lehčí variantu. Nemohu mluvit za jiné školy a nechci všechny házet do jednoho pytle, ale u nás jedeme on-line a jsme studentům nápomocní. Pokud oni sami chtějí, zpětnou vazbu dostanou a na maturitu se mohou adekvátně připravit,“ řekla CNN Prima NEWS pedagožka z Gymnázia prof. Jana Patočky v Praze.
„Studenty na maturitu připravujme. Forma je ustálená a funguje to. Řídíme se tím, že ministr školství už v lednu podobu maturit upravil s tím, že budou mít studenti víc času na didaktický test a nebudou písemné práce,“ dodala s tím, že dnes podle ní z klasické částí zbývají pouze ústní maturity.
Plaga: Za maturitou si stojím. Argumenty studentů čtu, ale převládá čistý hejt
„Za maturitou si stojím,“ uvedl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS ministr školství Robert Plaga (za ANO). Zdůraznil, že chce, aby studenti odcházeli kompetentně vybaveni v odborné části a aby splnili státní minimum, což je didaktický test. Argumenty studentů na sociálních sítích prý čte, ale převládá čistý hejt. Tento týden představí, jak budou maturity upraveny.
V tom s ní souhlasí i kolega z dalšího pražského gymnázia. „Pokud budu mluvit za naše gymnázium, tak studenti jsou na maturitu připraveni, on-line výuka běží. Myslím si, že, kdo se chce připravit, tak se kvalitně připravit může,“ uvedl CNN Prima NEWS středoškolský pedagog Petr Šíma z přírodovědného Gymnázia Botičská.
Pokud by se maturanti do škol vrátili v podobném čase jako loni, tedy v květnu, je podle Šímy na jejich gymnáziu vše připravené pro to, aby studenti regulérně a podle současných podmínek odmaturovali.
Upozornil i na to, že řada jejich studentů míří za přírodovědné a lékařské fakulty a studenti předem musí vědět, jaké podmínky budou tyto školy akceptovat. Není podle něj tak rozumným řešením to, že by si studenti sami zvolili obtížnost zkoušky bez toho, aniž by věděli, co bude požadovat vysoká škola.
Univerzity musí jasně říct, co chtějí
„Musí být předem státem jasně řečené, jak to bude. Univerzita poté nemůže říct, že by chtěla jinou formu,“ dodal Šíma.
Právě rektoři vysokých škol se proti návrhu na tzv. úřední maturity postavili. Podle prohlášení České konference rektorů byl premiérův návrh na úřední maturity nezodpovědný, nekoncepční a populistický.
Proti úřední maturitě se postavili i zástupci odborů a zaměstnavatelů a nesouhlasili s ní ani předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a předseda Asociace středních a průmyslových škol Jiří Zajíček.
Úřední maturita je špatné řešení
„Úřední maturita je zcela zásadně špatně. Právě u praktických škol je třeba, aby ji studenti složili. Důležité je to ani ne tak ve chvíli, kdy půjdou na vysoké školy, ale ve chvíli, kdy půjdou skutečně do praxe,“ řekl CNN Prima NEWS Zajíček s tím, že školy jsou připravené i na případný odklad na léto.
S výslednou podobou, kterou ministr Robert Plaga představil ve středu, jsou zástupci gymnázií a středních škol spokojení. Premiér by se podle nich měl smířit s tím, že nevyhrál, obávají se ale i jeho dalších zásahů. Babiš na úřední maturitě totiž stále trvá a chce prosadit, aby se tím zabýval ještě poslanecký školský výbor.
Sami učitelé se zároveň shodují na tom, že ani pro ně není situaci snadná. Řada z nich se celý rok denně připravuje na on-line výuku a rozhodnutí premiéra na udělení úředních maturit někteří z nich vnímají jako dehonestaci jejich práce.
Maturanty nenecháme na holičkách
„Práce on-line z domova není dovolená. Denně připravujeme podklady a i my se učíme nové věci. U počítače trávíme i 12 hodin denně a snažíme se studentům maximálně pomoct. U maturit je rozhodně nenecháme na holičkách, jsme tu pro to, abychom je podpořili,“ uvedla CNN Prima NEWS učitelka ze Střední odborné školy v Kolíně.
Jak bude definitivně zkouška dospělosti pro letošní maturanty vypadat stále není jasné. Premiér Andrej Babiš v úterý večer uvedl, že dokonce navrhuje tři varianty — klasickou maturitu, lehčí verzi i tzv. úřední formu. Právě za tu lobují sami studenti. Jejich pohled na věc jsme přinesli shrnuli zde.