
Po útoku žraloka zachránil kamarádovi život. Dva kilometry ho nesl přes skály na zádech
Poptávka po elektřině rychle roste a s ní i její cena. Zdražují také emisní povolenky. Zdroj: Profimedia.cz
Poptávka po elektřině rychle roste a s ní i její cena. Zdražují také emisní povolenky. Zdroj: Profimedia.cz
České domácnosti už ve svých schránkách našly roční vyúčtování za elektřinu a plyn. A pro naprostou většinu z nich to nebyl hezký pohled. Asi bychom těžko našli někoho, komu prodejce energie bude nějaké peníze vracet. Spíše naopak. A podle odborníků bude ještě hůř.
„Když jsem otevřela obálku, málem jsem omdlela. Za elektřinu budeme doplácet asi 2,5 tisíce,“ řekla CNN Prima NEWS Zdeňka Heroldová z Teplic. Ještě horší překvapení ji čekalo, když dorazilo roční vyúčtování za odběr zemního plynu. „No, tam máme nedoplatek skoro 11 tisíc,“ dodala s tím, že jí distributor ihned zvýšil zálohy na další rok. „U obou asi o pětistovku,“ upřesnila.
Podobně na tom jsou další české domácnosti. „My jsme dopláceli asi 1500 korun za elektrickou energii,“ řekl CNN Prima NEWS Josef Drahovzal z Ústí nad Labem. Ačkoli plyn neodebírá, čeká „pohromu“, až mu přijde vyúčtování za vodu. „Myslím, že tam také budeme mít celkem slušný nedoplatek,“ dodal.
Přitom v obou uvedených případech mají odběratelé cenu elektřiny i plynu zafixovánu až do příštího a přespříštího roku. Za obrovským nárůstem výdajů totiž stojí něco jiného. Nezapomeňme, že Češi strávili řadu měsíců kvůli koronaviru zavření doma. A tím pádem museli více topit a častěji vařit, než kdyby chodili normálně do práce.
Ještě markantnější nárůst spotřeby je u domácností, které mají školou povinné děti. „Naše spotřeba elektřiny vzrostla meziročně asi o třetinu. To se mi zdálo strašně moc, ale pak jsem si uvědomila, že děti byly doma na on-line výuce. K tomu i častěji svítily, častěji jsme doma vařili a také nám delší dobu hrála televize,“ vysvětlila Heroldová.
Koronavirová pandemie se navíc sešla s mimořádně dlouhou zimou, respektive chladným počasím. To způsobilo, že řada domácností topila delší dobu, než je obvyklé. „Plynový kotel jsme do zimního režimu přepínali někdy začátkem října a zpět do letního až v květnu,“ řekla dále Heroldová CNN Prima NEWS.
Jenže to nejhorší nás teprve čeká. Jakmile totiž odběratelé budou s distributory vyjednávat po skončení fixace nové smlouvy, budou muset počítat s růstem ceny samotné komodity. Jak elektřiny, tak plynu. Elektrická energie už na burze překročila cenovou hranici 75 eur za megawatthodinu, což je asi o 60 procent více než před rokem. Podobná situace panuje také u plynu.
„Dodavatelé nakupují pro konečné zákazníky z řad domácností zhruba s ročním i víceročním předstihem, což jim umožňuje promítat nárůst burzovních cen do konečných produktů postupně a mírněji,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energie. „Výhodu nyní mají domácnosti, které si zafixovaly ceny na delší období,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Za růstem ceny energetických komodit je zejména pokračující globální ekonomické oživení. Jak roste poptávka po zboží a službách, roste také poptávka po energii, bez níž větší objem produkce vyrobit nelze. Do toho ale vstupuje další okolnost, kterou je cena emisních povolenek. Ta koncem června vystoupala na historické maximum nad 57 eur za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého. „Podle německé banky Berenberg se do konce letošního roku budou povolenky prodávat za zhruba 110 eur,“ upozornil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Kovanda je přesvědčen, že ceny elektřiny budou stoupat také v důsledku pokračujícího přechodu Německa na obnovitelné zdroje. „Letos se v Německu odstavují další tři uhelné elektrárny. Elektřinu rovněž letos přestávají vyrábět tři ze zbývajících šesti jaderných reaktorů,“ uvedl dále pro CNN Prima NEWS Kovanda.
Podle Jiřího Gavora a Štěpána Křečka se už nyní vyčerpal prostor pro absorbování všech těchto cenotvorných faktorů, a tak je nutné počítat s tím, že si minimálně za elektřinu znatelně připlatíme. „Výrazný nárůst burzovních cen se projevit musí, hlavní vlna zdražování přijde na podzim a na přelomu roku. Obchodní složka, platba za vlastní elektřinu, se zvedne zřejmě nejčastěji v rozmezí 10 až 20 procent,“ odhadl Jiří Gavor. A vzhledem k tomu, že zdražování bude nejspíše pokračovat i poté, jeví se jako vhodné na odběr energie zvolit co nejdelší kontrakt.
Vláda zváží úpravu takzvaných normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá úřady o údaje pro případné navýšení částek. Ve čtvrtek to řekl premiér Petr Fiala. Debatu o podpoře vyvolal premiér svým slibem po jednání vlády, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. To ale podle ekonomů není splnitelné, podle Lukáše Kovandy se Fiala dopustil zásadního kiksu.
Jednorázový příspěvek na dítě ve výši pěti tisíc korun mnoho rodin považuje za nedostatečný, zvlášť kriticky se k němu staví mnohé samoživitelky. Podle nich jejich špatnou situaci mimořádná dávka nijak zásadně neřeší. O vlastní zkušenost se s námi podělila paní Zdena z Aše na Chebsku.
Riziko masivního sopečného výbuchu je pro lidstvo daleko vyšší, než jsme se domnívali. Varují před ním odborníci z Cambridgeské univerzity. Svět se podle nich zbytečně připravuje na nepravděpodobné scénáře jako srážku Země s asteroidem. Na podstatně realističtější případ ničivé erupce jsme však „žalostně nedostatečně připraveni“. Vědci ve svém článku zmiňují i doporučení světovým lídrům.
Sledujeme on-line
Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Při útoku na Charkov zemřelo nejméně sedm lidí, dalších sedmnáct je zraněno. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se záměrně rozhodl občany neinformovat před vypuknutím ruské invaze. Moskva obviňuje Kyjev, že během Guterresovy návštěvy chystá provokaci v Záporožské jaderné elektrárně. Ukrajinci naopak viní Rusko.
Právě jsme museli propustit několik našich zaměstnanců. S takovým prohlášením sdílel generální ředitel americké marketingové agentury HyperSocial selfie, na níž pláče. 32letý Braden Wallake prý chtěl ve své zpovědi lidem přiblížit, že i zaměstnavatelé jsou lidé a že dát svým podřízeným výpověď není vždy lehké. Uživatelé LinkedInu mu vyčítají, že je sebestředný a příběh zaměstnanců využívá pouze ve vlastní prospěch.
Po válce mezi Johnym Deppem a Amber Heardovou se schyluje k dalšímu boji celebrit. Tentokrát se perou Brad Pitt a Angelina Jolieová. Několik let se dohadovali o péči o děti a herečka teď vytáhla těžký kalibr. Tvrdí, že ji a syna Brad Pitt v roce 2016 fyzicky napadl.
Největší italské jezero Lago di Garda je místo proslulé svojí krásou, kam si lidé běžně vyráží na dovolenou. Pro jednu rodinu se ale výlet změnil v tragédii. V jezeře se totiž začal topit 14letý Roman. Toho sice zachránil tatínek, ale sám při tom zahynul.
Desítky ruských aktivistů protestovaly před velvyslanectvím Velké Británie a USA v Moskvě proti „zločinům páchaným na civilistech na Donbase“. Demonstranti obviňují ukrajinskou armádu z toho, že používá „zbraně zakázané Ženevskou konvencí a Západ mlčí“.
Zákaz plastů zdraží pivo u stánků. Kvůli náhradě kelímků bude nejoblíbenější nápoj Čechů dražší nejméně o dvě až pět korun. Už od 1. listopadu musejí výrobci přestat vyrábět jednorázové plastové obaly, nařizuje jim to nový zákon, který si dává za cíl zmírnit jejich negativní dopady na životní prostředí.
Fotbalisté pražské Slavie prohráli v úvodním utkání závěrečného 4. předkola Evropské konferenční ligy v Čenstochové 1:2 a zkomplikovali si boj o postup do skupiny. Raków v souboji vicemistrů svých zemí poslal v 29. minutě do vedení Ivi López, v 60. minutě vyrovnal Tomáš Holeš, ale vzápětí rozhodl domácí Fran Tudor. V dresu Čenstochové chyběl kvůli zranění český kapitán Tomáš Petrášek. Odveta je na programu za týden v Edenu.
Lov s harpunou se pro 17letého Luka Pascoeho změnil v boj o život. Když v pondělí v americkém Albany zastřelil rybu, netušil, že k sobě přiláká žraloka. Zvíře jej napadlo, zpět na pevninu mu pomohl jeho nejlepší přítel Conner Shirley. Dva kilometry ho následně nesl na zádech přes skály až k autu, odkud ho odvezl do nemocnice. Ze zařízení, kde se z útoku zotavuje, vzpomínal na záchranu svého života.
Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.
Bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do současné vlády pod vedením předsedy Petra Fialy (ODS). Tvrdí, že tento kabinet je nejméně kvalifikovanou vládou od sametové revoluce. Paroubek nešetřil zejména ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), nelíbí se mu ani přístup samotného Fialy. Důvodem kritiky je prý více než chabý přístup k řešení současné ekonomické krize i války na Ukrajině.
Finská premiérka Sanna Marinová je vnímána jako velmi pokroková a neotřelá státnička. Nyní na sebe ovšem upozornila takovým způsobem, že vyvolává jak souhlas a pochvaly, tak i kritiku. Na sociální sítě totiž uniklo video, kterak se svými přáteli divoce tančí a baví se. Kvůli party musí čelit nejen otázkám médií. ale hlavně výzvám, aby podstoupila test na drogy.
Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke konstatovala, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci. Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář dodal, že Zeman absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích loni na podzim. Její vyjmutí však dle něj přichází v úvahu nejdříve ke konci roku. Zeman byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.
O velkém štěstí může mluvit mladá žena, kterou v Brně málem přejela tramvaj. Tragédii naštěstí zabránil pohotový řidič soupravy, který stihl na poslední chvíli zastavit. Brněnský dopravní podnik potvrzuje, že podobných incidentů přibývá a ne všechny mají šťastný konec.
Šéf Starostů Vít Rakušan měl přehodnotit své rozhodnutí jmenovat ředitelem civilní rozvědky Petra Mlejnka, myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Mlejnek je podle něj nedůvěryhodný kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Peksa zároveň přiznal, že od začátku se mu koalice PirSTAN nelíbila. Kritikou na adresu Rakušana nešetřil ani europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).
Okresní soud v Mostě poslal ve čtvrtek odpoledne do vazby 21letého mladíka, který podle kriminalistů pobodal 65letého seniora.
V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se strhla drsná hádka mezi europoslanci Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Kateřinou Konečnou (KSČM). Neshodli se v názoru na aktuální energetickou krizi. Podle Zdechovského za ni může ruská invaze na Ukrajinu, Konečná velkou část viny přisuzuje současné vládě.