Napadení známého britského spisovatele přímo na pódiu
Muže podezřelého z pátečního útoku na spisovatele Salmana Rushdieho americká prokuratura obvinila z napadení a pokusu o vraždu. Rushdieho pobodal čtyřiadvacetiletý muž identifikovaný jako Hadi Matar narozený ve Spojených státech poté, co jeho rodiče emigrovali z Libanonu, napsala agentura AP. Byl zatčen na místě činu v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution, kde měl britský spisovatel indického původu promluvit.
„Osoba odpovědná za pátečního útok, Haidi Matar, byl nyní formálně obviněn z pokusu o vraždu druhého stupně a útoku druhého stupně,“ uvedl v sobotním prohlášení okresní prokurátor okresu Chautauqua Jason Schmidt.
Thank you to the swift response of @nyspolice & first responders following today's attack of author Salman Rushdie.
— Governor Kathy Hochul (@GovKathyHochul) August 12, 2022
Our thoughts are with Salman & his loved ones following this horrific event. I have directed State Police to further assist however needed in the investigation.
„Pětasedmdesátiletý Rushdie má poškozená játra, přerušené nervy na ruce a v oku a je napojen na umělou plicní ventilaci,“ sdělil médiím v sobotu ráno jeho agent Andrew Wylie. Britský spisovatel pravděpodobně o zraněné oko přijde.
Bravo, Satan je na cestě do pekla. Některá íránská média si pochvalují útok na Rushdieho
Několik íránských novin, jež zastávají tvrdou linii, se v sobotu vyjádřilo pochvalně k napadení britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, kterého v pátek při přednášce na pódiu ve státě New York pobodal 24letý muž, píše agentura Reuters. Rushdie kvůli svému románu Satanské verše od roku 1989 čelil ze strany Íránu výhrůžkám.
Policie za podezřelého označila 24letého Hadiho Matara. Muž se narodil libanonským rodičům, kteří emigrovali z pohraniční obce Járún, řekl agentuře AP starosta Alí Tihfí. O motivu Matarova činu zatím policie nic nezveřejnila, ale podle prvních informací útočník sympatizoval se šíitským extremismem a íránskými revolučními gardami.
„Bezprostředně po útoku byly zpracovány důkazy, které umožňují zahájení trestního stíhání. Úzce spolupracujeme se všemi orgány činnými v trestním řízení. Jedná se o velmi ranou fázi procesu, který bude nevyhnutelně zdlouhavý. Budeme se snažit být co nejtransparentnější,“ uvedl na tiskové konferenci Schmidt.
Policie dále uvedla, že Matar s největší pravděpodobností pracoval sám a nebyl napojen na žádnou organizaci.
Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Íránu. Nad Rushdiem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Chomejní. Přestože se íránská vláda od tohoto postoje distancovala, fatva je podle konzervativního výkladu stále platná.
Na Rushdieho hlavu byla vypsána odměna, kterou v roce 2012 zvýšila polooficiální íránská náboženská nadace z 2,8 milionu na 3,3 milionu dolarů (přes 78 milionů korun).