Zlámalová: Údržba Nord Streamu? Putin si s hysterickými Němci hraje jako kočka s myší

V pondělí začala pravidelná roční údržba plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa. Někteří západní představitelé se obávají, že Moskva tento plynovod, jenž je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU, již znovu neotevře. Podle politické komentátorky Lenky Zlámalové Kreml využívá německé hysterie a hraje si s Berlínem jako kočka s myší.

Při údržbě potrubím neproudí prakticky žádný plyn. Německo i další západní představitelé se však obávají, že plyn přes Nord Stream 1 do Evropy nepoteče ani poté, co údržba skončí.

„Vladimir Putin si hraje s Němci, kteří do jisté doby fungovali jako jeho nejvěrnější spojenec, jako kočka s myší. Na to, že ruský plyn v budoucnu přes Nord Stream 1 poteče dál, bych si nevsadila nic. Rusko celou situaci dál bude využívat k tlaku na Evropu,“ řekla Zlámalová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zároveň upozornila, že už nyní někteří Němci vyzývají k omezování vytápění, splachování toalet či doby sprchování. „Když Putin vidí, jak hystericky Němci reagují, tak myslím, že nepůjde o standardní údržbu,“ dodala politická komentátorka.

Ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml a která vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v červnu snížila tok plynu v Nord Streamu 1 zhruba na 40 procent původní kapacity. Zdůvodnila to technickými problémy.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck začátkem července řekl, že se Německo musí připravit i na variantu, že Gazprom bude dodávky plynu omezovat i po údržbě plynovodu. Habeck považuje snížení kapacity v Nord Streamu 1 za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko snaží vyvolat nejistotu na evropském trhu a zvýšit ceny plynu.

Náhradu lze hledat v USA i Kataru

Podmořský plynovod Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011. Vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Je dlouhý 1 222 kilometrů a jeho maximální kapacita činí 55 miliard metrů krychlových plynu za rok. Německo je na ruském plynu závislé, nyní se snaží tuto závislost snížit.

Podle Zlámalové však Evropa zatím neudělala příliš mnoho pro to, aby ruský plyn nahradila jinými zdroji. „Není nutné brát plyn z Ruska. Zima bude taková, jakou si ji uděláme. Evropa by měla být rychlejší v domlouvání dodávek, ne se bičovat, jaká bude zima. Nejsme pasivní oběti, ale aktivní hráči. Neměli bychom plakat a čekat, co udělá Putin,“ řekla.

Poté navrhla konkrétní alternativy: „Francie už se nabídla, že má z jižní Evropy tolik plynu, že ho může dodávat i do střední Evropy. Pokud Evropa s USA či Katarem podepíše dlouhodobé kontrakty, aby otevřely ložiska, tak budou tyto země připravené okamžitě naskočit. Je však třeba počítat s tím, že takový plyn bude dražší. Když s tím ale dokáže žít a prosperovat velká část jihovýchodní Asie, proč ne Evropa.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:13

Ukrajina zakázala veškerý vývoz zboží do Ruska

19:37

Ve frontě na hranici mezi Ruskem a Gruzií se čeká i čtyři dny, uvádí Meduza

19:22

Použití jaderných zbraní by bylo nepřijatelné, řekl Stoltenberg

19:16

Uvalíme sankce na ukrajinský Naftogaz, varoval ruský Gazprom

Nord Stream poškodily masivní výbuchy, potvrdili seismologové. Krizové štáby řeší únik plynu

Aktualizováno

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Oznámilo to v úterý švédské seismologické středisko. Kvůli únikům svolaly na dnešek obě severské země krizové štáby, uvedla agentura DPA. Švédští a dánští seismologové později potvrdili, že podvodní otřesy způsobily výbuchy, a nikoli zemětřesení nebo sesuvy.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Domácí zpravodajství

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.

Policie pátrá po ženě z Prahy trpící schizofrenií. Rodina se obává o její život

Policisté pátrají po osmadvacetileté ženě z Prahy, která v noci na úterý odešla z bydliště svých rodičů v Dolanech nad Vltavou na Mělnicku. Trpí schizofrenií a měla by užívat léky, které však bere nepravidelně. V minulých dnech už byla pohřešovaná. Naposledy ji našli lidé ve špatném zdravotním stavu, kdy několik dní nejedla a byla podchlazená. Rodina se proto obává o její život a zdraví, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.