Ukázalo se, že respirátory neměly žádný vliv, řekl Hostomský a mluvil o dvou studiích

Co Čech, to politik! (505)

Lidé byli disciplinovaní, ale když mohli, respirátory hned sundali. Zrušení opatření se ale na datech nijak neprojevilo, upozornil v pořadu Co Čech, to politik! biochemik Zdeněk Hostomský. I proto podle něj ochrana úst a nosu neměla na šíření nemoci žádný vliv. Konzervativnější experti jsou ale jiného názoru.

Za zrušení povinnosti nošení respirátorů je Hostomský „nesmírně rád“. „V polovině dubna jsem si volně vydechl, i když jsem to už dva týdny předtím v tramvaji zkoušel ‚bez‘ v rámci sociologické studie. Byl jsem trochu rebel a čekal jsem, kdo mě napomene,“ přiznal biochemik.

Jak vzniká nová varianta koronaviru?

  • Ve chvíli, kdy nakažená osoba infikuje dalšího člověka, vir se zkopíruje a přejde do těla nového hostitele.
  • Tento duplikační proces se ale může pokazit, čímž dochází k mutacím. Kvůli takovým chybám může vir zaniknout, může se oslabit, ale také se může stát silnějším. Nové atributy patogenu jsou prakticky nahodilé.
  • Pokud vir nasbírá více mutací a vlastnostmi se výrazně odliší od původního viru, vzniká nová varianta.

Podle něj ale většina lidí byla svědomitých. „Ze dne na den však respirátory nikdo neměl, lidé se nemohli dočkat, ale byli disciplinovaní,“ přidal svůj postřeh. V pořadu Co Čech, to politik! také doplnil, že potkává i cestující, kteří respirátory nosí i po zrušení nařízení.

„Z mého hlediska to byl velký symbol loajality k opatřením, ale čistě epidemiologicky si myslím, že to nehrálo velkou roli. Pokud by hrálo, tak když se přestanou nosit, mělo by se to projevit. Nic takového se nestalo, je to pořád sestupná tendence,“ popsal dále. Experti však vydali několik studií, které dokazují opak.

Aktuálně sestupnou tendenci však potvrzují data ministerstva zdravotnictví. Například za čtvrtek přibylo v Česku 935 nových případů nákazy koronavirem, což je asi o 40 % méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19 dokonce klesl oproti předchozímu čtvrtku téměř o polovinu na 467. Je to nejnižší počet zhruba od půlky loňského října.

Proto si Hostomský myslí, že respirátory nehrály velkou roli. Například epidemiolog Roman Prymula však ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se ukázalo, že koronavirus je opravdu sezónní onemocnění a nelze podcenit další případné vlny.

Po dvou letech, kdy svět válčí s koronavirem, se podle Hostomského už ukazuje na datech, že respirátory nebyly tak účinné, jak si experti mysleli. „Dánská studie ukázala, že respirátory nemají velkou roli,“ zmínil.

Jako příklad uvedl dvě „kontrolované studie“, které v Bangladéši sledovaly vzorek s rouškami a bez. „Ukázalo se, že je tam marginální rozdíl. Tyto studie ale byly zanedbány a oficiální doktrína americké CDC (Centers for Disease Control and Prevention, pozn. red.) řekla, že roušky jsou nutné a v USA to bylo důraznější než u nás,“ uvedl biochemik.

Někteří další čeští experti jsou ale obezřetnější. Například prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek zrušení povinnosti nošení respirátorů považuje za nezodpovědné. „Kontaktovalo mě několik většinou starších pacientů. Ti se na to vůbec netěší, naopak se budou bát jezdit autobusem. Co jim totiž bude platný respirátor, když na ně ostatní nezodpovědní cestující budou prskat,“ řekl v dubnu v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tagy:
respirátor CNN Prima NEWS Roman Prymula Česká lékařská komora Milan Kubek USA COVID-19 Zdeněk Hostomský Ministerstvo zdravotnictví České republiky Centers for Disease Control and Prevention