Podle jednoho známého českého rčení „Sranda musí bejt, i kdyby fotra věšeli“. Zjevně se jím nechali inspirovat desítky lidí, kteří na sociální sítě umisťují vtipné koláže, které si dělají legraci ze středečního útoku demonstrantů na budovu amerického Kongresu.
Pravděpodobně nejčastějším „terčem“ vtipů se stal demonstrant, který si z Kapitolu odnáší řečnický pultík předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Podle amerických médií jde o 36letého Adama C. Johnsona z Floridy. Na původním snímku je zachycen v pletené čepici s bambulí a nápisem TRUMP. V pravé ruce drží zmíněný kus nábytku, levou mává do objektivu fotoaparátu.
Na Kapitol se útočilo po 200 letech. V minulosti ho zapálili, kongresmany stříleli
Budova washingtonského Kapitolu čelila ve středu, po vniknutí příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa, podobnému útoku po více než 200 letech. V roce 1814 zapálili jednu její část Britové po vítězství nad Američany v bitvě o Bladensburg v Marylandu. Daleko menší incident se pak datuje do roku 1954, kdy do Kapitolu vnikla čtveřice násilníků z Portorika.
A tak se Johnson na internetu objevuje v různých variacích. Například jako ruský prezident Vladimir Putin, Václav Klaus mladší, šoufky si skrze Johnsona lidé tropí i z tuzemského zpěváka Richarda Krajča. Facebooková komunita Skládáme texty kapele Kryštof nasdílela Johnsonovu fotografii s textem: „Dobrý den po dlouhé době! Náš idol Richard Krajčo si udělal výlet do USA.“ Jeden z přispěvatelů pak status okomentoval ukázkou z možné budoucí písně: „Jsi můj osobnostní kult, z lásky ukradl jsem ti pult. Vezmeme ho do muzea Kampa, víš, na počest Donalda Trumpa.“
Tudy, Šamane
V kolážích se objevil také národní památník Mount Rushmore. Ve skále vytesané podobizny čtyř významných amerických prezidentů (George Washington, Thomas Jefferson, Theodor Roosevelt a Abraham Lincoln) mají obličeje zakryté dlaněmi svých rukou.
Byl v Kapitolu také Nicolas Cage? Zdroj: facebook.com
Legraci si autoři „kapitolových“ memů tropili také asi z nejvýraznějšího demonstranta, který zaujal především svou vizáží. Byl totiž oblečen pouze do kalhot a přes hlavu měl kožešinu s rohy. Jedná se údajně o Jakea Angeliho, který patří mezi zaryté fanoušky Donalda Trumpa. Není mu cizí šíření konspiračních teorií, říká se mu Šaman. V koláži je vyobrazen s Donaldem Trumpem, který mu ukazuje cestu ven. Jde o narážku na scénu z filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, kde si Trump skutečně zahrál. Malému Kevinovi ukazoval směr v newyorském Plaza Hotelu.
Další věštba Simpsonů?
Šaman figuruje také v obrázku, který si vzal příklad z animovaného seriálu Simpsonovi. Líza Simpsonová na něm pózuje vedle postavy, která Jakea Angeliho nápadně připomíná. Na sociálních sítích se tedy opět spekuluje, že tvůrci Simpsonů opět jednou předpověděli budoucnost. Ale skutečně taková scéna v Simpsonových byla?
Parodický twitterový profil si tropí legraci ze šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Zdroj: twitter.com
Parodický twitterový profil si tropí legraci ze šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Zdroj: twitter.com
Další kinematografické dílo inspirovalo k fotomontáži, v níž vystupuje Jack Nicholson coby Jack Torrance ze snímku Osvícení, který v roce 1980 natočil Stanley Kubrick. Nicholson se snaží dostat přímo do jednacího sálu Kongresu a zpoza dveří na něho míří pistolemi tamní ochranka.
Koláž z dílny TMBK přenesla události z Washingtonu na Pražský hrad. Zdroj: facebook.com
Vtipům neunikla ani švédská aktivistka Greta Thunbergová. Jedna z koláží ji připodobňuje k demonstrantovi, jenž na snímcích pózuje společně se zmíněným Šamanem. Fotomontáž je k Thunbergové až nelítostná, protože ji vyobrazuje s knírkem, který zdobí právě onoho demonstranta.