Ukrajina bez další americké pomoci vystačí v boji s Ruskem s finančními a vojenskými zdroji zhruba do poloviny příštího roku. V rozhovoru pro El País to přiznal ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Zastavení pomoci ale neočekává, s novou administrativou Donalda Trumpa chce Kyjev jednat.
Zhruba šest měsíců má Ukrajina na to, aby se dohodla s administrativou Donalda Trumpa, která se chopí v lednu vlády nad USA, na pokračující podpoře. Pokud Kyjev už žádnou pomoc zpoza Atlantiku nedostane a neobdrží ani výraznou evropskou podporu, začnou mu pomalu docházet zdroje na řízení války.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nová hrozba pro Ukrajinu. Kim posílá do války zvláštní „megaděla“, dostřelí dál než české Dany
Ukrajina chce proto s rezervami na půl roku nakládat mimořádně obezřetně. „Věřím, že máme dostatek prostředků, zbraní, raket a dělostřeleckých granátů, abychom odolávali přinejmenším do první poloviny roku 2025. V nadcházejícím období zajistíme dostatečné rozpočtové prostředky na nákup munice a potřebného vojenského vybavení,“ řekl ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko pro španělský list El País.
„Minimálně v první polovině příštího roku budeme dobře vyzbrojeni, abychom se mohli ruské agresi bránit. Ukrajina musí tento čas moudře využít k nezbytným jednáním s našimi klíčovými spojenci v USA,“ doplnil.
Poslední Bidenova pomoc
Marčenko také prozradil, že z pochopitelných důvodů spotřebovává válka obrovskou část ze státního rozpočtu. Pokud podle něj Ukrajina nedostane pozvánku do NATO, nedokáže pouze z vlastních zdrojů vybudovat takovou armádu, která by Rusko i v budoucnu odradila od útoku.
„V současné době vydáváme na válku více než 26 procent HDP. Je to samozřejmě proto, že se nacházíme uprostřed rozsáhlého konfliktu. Utrpěli jsme mnoho ztrát a potřebujeme doplnit vybavení. Po skončení války budou zapotřebí velmi značné finanční prostředky, abychom Rusko odradili od toho, aby vůbec pomýšlelo na další agresi proti Ukrajině. A abychom měli tak silnou armádu, potřebujeme odpovídající zbraně, přístup k raketám a moderním systémům protivzdušné obrany,“ řekl ministr.
Dosluhující administrativa Joea Bidena na začátku prosince podle listu Pravda slíbila Ukrajině další pomoc a dodávku dělostřeleckých granátů, ke které by mělo dojít ještě v lednu. 20. dne v měsíci se pak správy Bílého domu ujme Trump a Ukrajinci si připouští, že se leccos může změnit.
„Musíme mít plán, jak vytvořit podmínky pro spolupráci s novou vládou. Je v přirozeném zájmu Ukrajiny budovat důvěru pro spolupráci. Myslím, že by to měla být prioritní strategie jak pro Ukrajinu, tak pro Evropu,“ pronesl Marčenko.
Dokáže Trump zajistit mír?
Trump dal před listopadovými volbami najevo, že chce konflikt na Ukrajině rychle ukončit. Tehdy operoval s horizontem 24 hodin, ze svého ambiciózního plánu ale postupně couvá. Kyjevu už každopádně posílá první signály, které ukazují, že k němu nebude tak vstřícný jako končící Biden.
V rozhovoru pro NBC News Trump řekl, že pokud to bude v jeho silách, pokusí se aktivně ukončit konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. Zároveň ale naznačil, že v případě pokračující války Kyjev už nejspíš nebude moci počítat s takovou vojenskou podporou, jakou Ukrajině servíruje Bidenova administrativa.
Součástí možné mírové dohody, kterou Trump chystá, ale zřejmě bude přenechání ukrajinských okupovaných území Rusku, což Kyjev zatím nechce skousnout. Moskva naproti tomu nedala najevo, že by měla o mírové hovory zájem. Ruská státní agentura TASS už se zato stihla vyjádřit i k Marčenkově rozhovoru.
„Ruské úřady opakovaně zdůraznily, že dodávání zbraní na Ukrajinu neotřese odhodláním Moskvy ani nezmění průběh speciální vojenské operace. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zároveň uvedl, že nyní neexistují žádné předběžné podmínky pro jednání mezi Ruskem a Ukrajinou,“ uvedla agentura.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajina posílá do boje „robotického ničitele“ s těžkým kulometem. Podívejte se, jak funguje