Napětí na Ukrajině každým dnem stoupá, Kyjev má totiž v blízké době spustit jarní protiofenzivu. Z analýzy The New York Times vyplývá, že největším problémem ukrajinské armády je nedostatek zkušených mužů, země proto dokončuje výcvik nových rekrutů. Největší výzvou při protiútoku pak budou ruské miny.
Ukrajinský pluk Azov byl prakticky rozprášený při obraně Mariupolu a Donbasu, teď se ale plní novými rekruty. Stavy doplňují Ukrajinci také jinde. V dosavadním průběhu války totiž podle odhadů Západu zemřelo nebo se zranilo až 100 tisíc Ukrajinců (Kyjev oficiální statistiky nesdílí). A nezávisle na počtu nové západní techniky to budou ve finále vojáci, na kterých bude záviset úspěch, nebo neúspěch ukrajinské protiofenzivy.
„Aby se docílilo toho, že v útočné jednotce skončí jen nejvíce motivovaní vojáci, rekruti dostanou na výběr. Na konci tréninku mohou zůstat na základně a neodejít do boje. Pokud to tak chtějí, zazvoní na zvon,“ popisuje atmosféru na jednom z ukrajinských cvičišť list The New York Times.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Finsko se oficiálně stalo členem NATO. Jeho přijetí má posílit obranyschopnost aliance
Ukrajina přišla o řadu zkušených vojáků. Řada ostřílených mužů se proto údajně neúčastní bojů v Donbasu, protože si je Kyjev šetří pro protiofenzivu. Nejpravděpodobnější směr ukrajinského protiútoku je podle The New York Times jih. Při protiofenzivě vedené na Melitopol by se Ukrajinci mohli probít až k pobřeží, a oddělit tak ruské pozice na Krymu od těch na Donbasu.
Průběh protiútoku
„Ukrajinci budou muset sladit útoky dělostřelectva, pěchoty a obrněných vozidel, aby se dokázali probít přes ruské zákopy, tankové nástrahy a minová pole. Ruské jednotky budují na jihu obranné pozice už od listopadu, kdy byly vytlačené z Chersonské oblasti. Moderní západní tanky s lepší výdrží a palebnou silou budou při této operaci klíčové,“ napsal The New York Times.
Ukrajina už má ve výzbroji německé tanky Leopard 2 i britské Challengery. Na americké Abramsy zřejmě ještě čeká. Velkou výzvou při ukrajinské protiofenzivě budou miny, kterými Rusové poseli celou Ukrajinu.
Kyjev bude podle The New York Times spoléhat na odminovávací stroje, které má ještě ze sovětských časů. Další pak Ukrajinci zabavili ustupující ruské armádě. A některé stroje Kyjev dostal od Západu.
„Pokud inženýři neřeknou, že je cesta čistá, pěchota útočit nebude,“ sdělil pro New York Times velitel ukrajinské odminovávací jednotky.
Jestli se Ukrajinci probíjí přes ruské miny, budou moci naplno rozvinout svůj útočný potenciál. Do akce se zřejmě zapojí také vojenské oddíly složené výhradně ze strojů dodaných Západem.
„Ukrajina protiofenzivu podle vojenských analytiků nejspíše zahájí intenzivní dělostřeleckou palbu podél úzké linie zákopů, následně dorazí odminovávací týmy a tanky,“ uzavřel The New York Times.