K VĚCI, Milan Mikulecký - 11.10. v 12:30
Od ruské okupace Krymu nebyla Ukrajina v tak špatné vojenské pozici, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. OSN podle něj není schopna dostatečně reagovat proti Rusku nebo – v kontextu Blízkého východu – Íránu, v čemž spatřuje paralelu se selháním Západu před druhou světovou válkou. Mikulecký také uvedl, že pokud by prezident Volodymyr Zelenskyj přistoupil na mír za cenu ztráty území, mohla by to část Ukrajinců vnímat jako zradu.
Současný vývoj na frontě podle Mikuleckého spěje k tomu, že Ukrajina bude donucena odevzdat část svého území výměnou za mír. „S podmínkami by však měl vystoupit Zelenskyj. Ale nezpochybňujme, že Krym patří Ukrajině – na nějakou dobu země ztratí kontrolu, ale jednoho dne území získá zpět podle mezinárodního práva,“ podotkl analytik.
K TÉMATU: Ukrajinu čeká nejhorší válečná zima. Lidi budou čelit v mrazech dlouhým výpadkům elektřiny
Připustil, že vojenská pozice nebyla pro Ukrajinu od okupace Krymu tak špatná. „Rusku se daří postupovat, ač nikde nedošlo k výraznému sesypání ukrajinských linií. Na straně obránců však vidíme velké vyčerpání,“ řekl Mikulecký v pořadu K věci.
Rusové vpadli do dalšího klíčového města. Situace v Torecku je nestabilní, tvrdí Ukrajinci
Ruské síly dosáhly klíčového frontového města Torecku na východní Ukrajině, uvedla v úterý podle agentury Reuters ukrajinská armáda. Děje se tak necelý týden po pádu jiného významného ukrajinského opěrného bodu, města Vuhledar. Ruské ministerstvo také oznámilo dobytí dvou dalších ukrajinských obcí.
Západní státy podle něj po invazi v roce 2022 naslibovaly napadené zemi věci, které nikdy nesplnily. „Jde o dělostřeleckou munici nebo dodávky zbraňových systémů. Je potřeba vypíchnout ohromnou pomoc v podobě české muniční iniciativy. V kritické fázi léta dokázala částečně nahradit naslibovaný materiál od Evropské unie,“ zdůraznil expert.
Dosavadní sankce proti Rusku označil za „operetní záležitost“ a vyzval k tvrdším opatřením. Západ se podle něj chová na geopolitické scéně zbaběle. „Stejně jako selhaly mezinárodní instituce před druhou světovou válkou, selhává dnes i OSN. Není totiž schopna naplnit svou chartu a dostatečně reagovat na agresivní státy, mezi nimi je Rusko i Írán,“ tepal představitele těchto států.
V souvislosti s vyjednáváním o míru za cenu ztráty území je podle Mikuleckého Zelenskyj v nelehké pozici. „Pokud na takový scénář dojde, bude mít problém to sdělit národu. Velká část je unavena válkou, ale ti, kteří stále bojují a jejichž kamarádi už za obranu položili život, takové rozhodnutí budou vnímat jako zradu,“ podotkl analytik.
Zelenskyj během páteční návštěvy Německa také představil kancléři Olafu Scholzovi takzvaný plán vítězství, který by podle něj mohl válku v příštím roce ukončit. O plánu toho není mnoho známo, podle Zelenského obsahuje „realistické kroky k ukončení války.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bez zástupce Ukrajiny se s Putinem nesejdu, řekla Harrisová. Členství v NATO ale neslíbila