Zdrcující, ale nenápadná. Proč protiofenziva Ukrajiny není tak působivá, jak se čekalo?

Západní spojenci vytvořili na Ukrajinu v souvislosti s probíhající protiofenzivou enormní tlak, který je spojený s možná až nerealistickým očekáváním. Horká fáze protiútoku každopádně teprve započne. K tomuto závěru dospěli vojenští experti oslovení americkou televizí CNBC.

Půl roku čekání. Půl roku nekonečných analýz o průběhu, načasování a dopadu ukrajinské protiofenzivy. Půl roku apelu západních spojenců, který mnohdy vyzníval tak, že pokud se Kyjevu nepodaří výrazný úspěch, podpora může slábnout. Jenže válka není hra, co má jasná pravidla a jasný výsledek. Situace na frontě se tak po prvních dvou týdnech protiofenzivy pořádně zamotává.

Ukrajincům se podařilo provést lokální výpady na několika úsecích fronty. Osvobodili sedm vesnic v Doněcké oblasti, území o rozloze zhruba sto kilometrů čtverečních, a údajně postupují i v oblasti Bachmutu. Zahraniční pozorovatelé podle americké televize CNBC přesto nabývají pocitu jistého „nedostatečného ohromení“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bitva o město duchů na Donbase: Ukrajinci se brání ve spleti tunelů jako krtci, líčí reportér

Vojenští experti se domnívají, že takový pocit vyplývá z přehnaného očekávání západních politiků i některých odborníků, kteří zřejmě doufali, že Ukrajina při protiofenzivě během pár dní zasadí nepříteli tvrdou ránu.

To hlavní přijde?

„Důležitost ukrajinské protiofenzivy je obrovská a stejně obrovská jsou i očekávání. Ukrajina se zčásti stala obětí loňské úspěšné protiofenzivy v Charkovské a Chersonské oblasti,“ sdělil pro CNBC Andrius Tursa, poradce pro střední a východní Evropu ve společnosti Teneo.

Loni na podzim Ukrajinci nejprve strhli pozornost pozvolným postupem na Cherson, aby následně provedli bleskovou protiofenzivu u Charkova.

Ruský obranný val zatím drží. Ukrajincům dorazí klíčová zbraň možná příliš pozdě, píše BBC

Ukrajinská armáda při protiofenzivě těžce vybojovala několik obcí, většinou však šlo o poloopuštěné vesnice. Vojáci Kyjeva se chtějí probít až k Azovskému moři, jenže ruská obrana zatím odolává. Ukrajinci navíc nemají leteckou podporu, protože stíhačky F-16 ze Západu se možná vyjednaly příliš pozdě, ve své analýze o tom píše britská BBC.

Kyjevská armáda teď zřejmě postupuje na vkus některých zahraničních pozorovatelů příliš pomalu. Ukrajinské ministerstvo obrany přiznalo, že boje jsou extrémně tvrdé. Šíří se také informace o těžkých ukrajinských ztrátách. Některé z nich ale mohou pocházet z dílny ruské propagandy. Nynější operace se každopádně od těch podzimních významně liší. Překvapivou protiofenzivou vystřídalo složité probíjení přes nachystaný ruský val – mnohovrstevnaté opevnění složené ze zákopů, střílen, min a protitankových překážek.

„V současnosti vidíme první fázi protiofenzivy. Snažíme se najít nejslabší místa v ruské obranné linii. To je první bod. V blízké budoucnosti uvidíme větší útoky ukrajinských jednotek. Je také důležité, že Rusové vyčerpali všechny své rezervy, Ukrajina nikoliv,“ sdělil pro CNBC vojenský expert z Kyjeva Oleksandr Musijenko, podle kterého je hlavním cílem Ukrajinců probít se k Azovskému moři a odříznout posádky na Krymu od zásobování z Donbasu.

Také americká CNN analyzuje situaci s tím, že svět sleduje „předehru k rozsáhlejším operacím“. Postup Ukrajinců mají komplikovat především ruské drony a dělostřelectvo, problémem je také nedostatek letecké podpory. Na to už v týdnu upozornil web BBC.

Ukrajinská agentura Ukrinform informovala, že Kyjev podnikl mezi čtvrtek a pátkem hned 13 leteckých úderů na nepřátelské pozice. Za stejný časový úsek mělo dojít na celém úseku fronty ke zhruba 30 separátním střetům.

Podle CNN měli Ukrajinci postoupit i v pátek. A to jak na východu, tak na jihu země. Rusko naopak tvrdí, že útoky v Záporoží odrazilo. Mimoto Moskva podnikla těžký nálet na Kyjev. Ukrajinská protivzdušná obrana prý sestřelila 12 ruských raket a dva drony. Městem zněly exploze.

Tagy: