Zadržení severokorejských vojáků předcházela dlouhá příprava a pozorování. Pro web The Kyiv Independent to popsali dva ukrajinští vojáci, kteří se mise v Kurské oblasti účastnili. Zároveň uvedli, že Severokorejci jsou mnohem lépe fyzicky i psychicky připraveni než jejich ruští kolegové.
Měsíc trvající mise měla jediný hlavní cíl – zajmout živého severokorejského vojáka. Jednou z největších překážek, kterým pověřené ukrajinské síly v ruské Kurské oblasti čelily, byl fanatický a sebevražedný zápal. „Jeden severokorejský voják měl být zajat, ale se slovy ‚Sláva straně‘ nebo ‚Sláva Kim Čong-unovi‘ se odpálil granátem,“ řekl webu The Kyiv Independent člen ukrajinských sil s volacím znakem Borsuk, který byl vybrán pro zvláštní operaci.
K TÉMATU: Boje v Kurské oblasti připomínají jatka. Tempo zabíjení je tady šílené, tvrdí vojáci
Mise se nakonec podařila a začátkem ledna byl jeden severokorejský voják zajat jednotkami speciálních operací a druhý výsadkovými silami Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil jejich zajetí za „nezvratný důkaz“ zapojení Pchjongjangu do války.
Ukraine's SOF capture North Korean soldier as POW
— SPECIAL OPERATIONS FORCES OF UKRAINE (@SOF_UKR) January 11, 2025
Operators of the Ukrainian SOF captured a North Korean serviceman as prisoner of war during a mission in Kursk region.
After evacuation from the battlefield, the SOF operators provided the DPRK prisoner of war with first aid. pic.twitter.com/J24JQhEFJc
Podle Ukrajiny totiž Severní Korea rozmístila v Kurské oblasti, kde Kyjev v srpnu 2024 zahájil ofenzivu, přibližně 12 tisíc vojáků. Ani Rusko, ani Severní Korea toto nasazení však oficiálně nepřiznaly. „V podstatě šlo o to ukázat mezinárodnímu společenství, že třetí země jsou skutečně zapojeny do této války. A že Rusko není tak neporazitelné, jak tvrdí,“ řekl Borsuk.
Zajetí severokorejského vojáka předcházelo dlouhé sledování
Aby bylo možné definitivně prokázat zapojení Severní Koreje, bylo nutné zajmout alespoň jednoho z vojáků živého. Borsuk a další voják s volacím znakem Bernard sice nemohli prozradit podrobnosti o přípravě, načasování, místě ani počtu osob zapojených do mise, ale uvedli, že delší dobu sledovali určitou část Kurské oblasti a čekali na ideální příležitost k akci.
Nepřátelskou skupinu operující ve sledované oblasti tvořili podle ukrajinských vojáků výhradně Severokorejci. „Přiblížili jsme se k cíli, kde jsme měli operovat. Pozorovali jsme je a věděli, že se tam nachází jejich základní pozice. Začali jsme se pohybovat a došlo ke kontaktu,“ řekl Bernard.
V následné přestřelce nepřátelská skupina utrpěla ztráty a začala ustupovat. Jeden zraněný severokorejský voják zůstal na místě. „Naši hoši ho neustále drželi pod palebnou kontrolou, aby se nehýbal a nedělal prudké pohyby,“ popsal Borsuk.
Jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS) totiž dříve informovala, že někteří severokorejští vojáci byli nuceni spáchat sebevraždu, aby se vyhnuli zajetí ukrajinskými silami. Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby tato tvrzení zopakoval a dodal, že zajatí severokorejští vojáci se obávají tvrdé odplaty vůči svým rodinám, pokud se vzdají. „Kromě zbraně měl u sebe ještě granát a bylo velmi obtížné mu ho odebrat,“ popsal Borsuk okamžik zachycený na záběrech z čelní kamery.
Nakonec jim severokorejský voják dovolil přiblížit se a oni mu mohli poskytnout první pomoc. Borsuk vzpomíná, že se jejich zajatec choval „klidně“. „Byl schopen mluvit. Jediný problém měl s nohou,“ uvedl.
Podle Bernarda následně začalo ruské dělostřelectvo střílet na jejich pozice, protože si pravděpodobně uvědomilo, že se severokorejského vojáka snaží zajmout. „Ruská snaha skrýt přítomnost severokorejských jednotek byla velmi velká. Jak se zásahy přibližovaly, uvědomil si i on, co se děje. Podívali jsme se na něj. Byl to prostě mladý kluk... Nebyly v něm žádné myšlenky, žádná touha použít fyzickou sílu nebo něco podobného,“ řekl Bernard.
Oba zajatí severokorejští zajatci jsou v současné době ve vazbě Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) v Kyjevě. Oba byli zraněni a údajně dostali lékařskou péči. Jeden z nich uvedl, že se narodil v roce 2005 a v Severní Koreji začal sloužit jako střelec v roce 2021, zatímco druhý válečný zajatec se narodil v roce 1999 a v severokorejské armádě slouží od roku 2016 jako odstřelovač-průzkumník.
Severokorejci jsou výkonnější než Rusové
Bоrsuk i Bernard se shodují, že mezi výkonem severokorejských a ruských vojáků na bojišti jsou znatelné rozdíly. „Ve srovnání s ruskými vojáky jsou mnohem lépe fyzicky i psychicky připraveni. Jsou cíleně vycvičeni na to, kam jdou a co budou dělat,“ sdělil Borsuk. „Je jasné, že Rusové na sebe tolik netlačí jako oni. Severokorejští vojáci dokážou nosit těžká břemena, běhat na dlouhé vzdálenosti a mnohem lépe přežívají v extrémních podmínkách,“ dodal.
Bernard naznačil, že jsou lépe připraveni díky osmileté vojenské službě. Dodal, že pokud jde o „složitější manévry“, mají severokorejští vojáci problémy s jejich efektivním prováděním. „Zde nemohou uplatnit vše, na co byli vycvičeni, protože válka není taková, jak jim bylo řečeno nebo ukázáno, že bude,“ popsal Bernard. Podle něj se zdá, že Severokorejci mají problém přizpůsobit se bezpilotním letounům a leteckému průzkumu, což na moderním bojišti hraje významnou roli.
Jihokorejská národní zpravodajská služba dříve uvedla, že v bojích v Kurské oblasti bylo zabito nejméně 300 severokorejských vojáků a dalších 2 700 jich bylo zraněno. Borsuk se ale domnívá, že poměr zabitých a zraněných u Severokorejců je ve skutečnosti zcela jiný. „Mají mnohem více zabitých,“ sdělil. Zároveň podotkl, že jejich koordinace s ruskými jednotkami je „zjevně špatná“ kvůli jazykové bariéře.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry explozí a padajících stromů. Ukrajinský tank zaskočil okupanty v ruských zákopech