Ošetřovné se zřejmě nebude dočasně započítávat do příjmu při posuzování nároku na dávky, aby o ně lidé nepřišli. Jde zejména o přídavky na děti a o příspěvky na bydlení. Vládní novelu, která to předpokládá, dnes schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze. Piráti neprosadili pozměňovací návrhy, které podle nich měly finančně motivovat lidi k tomu, aby se v souvislosti s covidem-19 nevyhýbali karanténě nebo izolaci.
Vládní novela se týká mimořádného ošetřovného, které lidé pobírají kvůli péči o své potomky v době uzavření škol. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se může stát, že rodič obdrží ošetřovné ve stejném měsíci jako mzdu. Novela má zabránit tomu, aby tento souběh nezasáhl mezi lednem a zářím záporně do dalších sociálních dávek. Nyní ji dostane k posouzení Senát.
Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince
Nesmíme začít zase bezhlavě rozvolňovat. Otevřít školy bez pravidelného testování, to si zahráváme se čtvrtou vlnou epidemie, uvedl ve zprávách televize CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle něj je třeba si uvědomit, že Česko je na tom stále nejhůř z celé Evropy. „Máme nejvyšší počet nakažených, obrovské číslo zemřelých a to, že se situace zdánlivě trochu stabilizovala, jde částečně na vrub toho, že se zase málo testuje,“ zdůraznil Kubek.
Předsedkyně sociálního výboru Jana Pastuchová z koaličního hnutí ANO označila předlohu za nadbytečnou, byť jak uvedla, respektuje, že jde o vládní návrh. „Chystáme se úředníkům udělat alibi, aby nemuseli platit včas,“ uvedla. Stačilo by podle ní zkrátit lhůtu pro vyplacení ošetřovného.
Do příjmu pro přiznání nebo vyměřování sociálních dávek se nebudou počítat ani odměny studentů, které dostali za nařízenou pracovní povinnost například v nemocnicích. Prosadil to předseda lidovců Marian Jurečka, podle kterého by rodiny těchto studentů jinak mohly o dávky nebo jejich část přijít. „Kdyby se jednalo o jediný případ, nebylo by to fér,“ zdůraznil Jurečka.
„Rodiny studentů, kterým byla uložena pracovní povinnost v rámci pandemie, nebudou trestané snížením či odnětím dávek – z důvodů, že jejich děti mají uloženou pracovní povinnost,“ informoval na svém twitterovém účtu šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.
Alespoň něco málo se dnes podařilo díky @kducsl a dalším rozumným poslancům prosadit!
— Marian Jurečka (@MJureka) January 22, 2021
Rodiny studentů, kterým byla uložena pracovní povinnost v rámci pandemie nebudou trestaný snížením či odnětím dávek, z důvodů, že jejich děti mají uloženou pracovní povinnost.
Hlasování o jeho úpravě rozdělilo koaliční ANO a ČSSD. Poslanci vládního hnutí ji na rozdíl sociálních demokratů nepodpořili. Pro nebyli ani poslanci KSČM, kteří menšinový kabinet dolní komoře tolerují. Schválena byla hlasy z ostatních opozičních stran a ČSSD.
Sněmovna zamítla návrhy Pirátů, podle nichž by se lidem v covidové karanténě nebo izolaci zvýšila nemocenská ze 60 na 80 procent, nebo náhrada mzdy na 80 procent se státní náhradou zaměstnavateli, nebo by dostali jednorázově 3000 korun. Finanční motivace k tomu, aby lidé zůstávali v karanténě nebo izolaci, by mohla přispět k omezení šíření koronaviru. „Řada lidí si nemůže dovolit být nemocná a nechodit do práce,“ uvedla pirátská poslankyně Olga Richterová.
„Nevidím důvod, proč vybrat jednu diagnózu, kterou budeme preferovat,“ podotkla k tomu Pastuchová. Podle Petra Beitla (ODS) by vyšší náhrady mohly ohrozit i ty části ekonomiky, které fungují.
Připravujeme podrobnosti...