Babybox na Slovensku
V úterý dopoledne byl v Národním ústavu dětských nemocí v Bratislavě nalezen novorozenec bez známek života. Podle informací televize JOJ se jednalo o chlapečka, který v takzvaném hnízdě záchrany ležel několik dní. Případem se teď zabývá policie, která ve věci zahájila i trestní stíhání.
Mrtvé miminko nalezl v hnízdě záchrany tamní zdravotnický personál při kontrole až po několika dnech. „V průběhu úterního dopoledne jsme našli v inkubátoru hnízda záchrany děťátko, bohužel bez známek života. Ihned jsme kontaktovali policii a případ řešíme v součinnosti s policií,“ informovala v úterý mluvčí Národního ústavu dětských nemocí Dana Kamenická. Takzvané hnízdo záchrany je slovenská analogie k zařízení, které je v Česku známé jako babybox.
Tragickým případem se teď zabývá slovenská policie. Ta ve věci podle informací webu noviny.sk už zahájila trestní stíhání. „V souvislosti s medializovaným případem nálezu těla novorozence bez známek života, které bylo nalezeno v inkubátoru hnízda záchrany, bylo zahájeno trestní stíhání ve věci trestného činu usmrcení. S přihlédnutím k citlivosti případu však jakékoli bližší informace v tomto stadiu řízení nelze poskytnout,“ uvedla slovenská policie.
Podle informací deníku Nový čas měla maminka zesnulého chlapečka nechat spolu s ním v inkubátoru také lístek s přesným datumem a časem jeho narození. Chlapec měl přijít na svět 12. dubna.
Zdroj tohoto deníku také tvrdí, že za nefunkčnost signalizace v hnízdě záchrany mohl vypnutý jistič alarmu. Zatím prý není jasné, zda šlo o náhodné, či úmyslné vypnutí. Inkubátor sice fungoval, kvůli nefunkční zvukové signalizaci však o přítomnosti dítěte nikdo nevěděl. Miminko mělo údajně zemřít na nedostatek jídla a tekutin. Jak je možné, že inkubátor zdravotnický personál několik dní nekontroloval a nikdo miminko neslyšel, zůstává záhadou.
Příčinu smrti určí pitva
Podle záchranáře Viliama Dobiáše určí přesnou příčinu smrti až následná pitva. Novorozenec podle něj vydrží bez jídla a pití tři až čtyři dny v případě, že je zcela zdráv. „Záleží také na tom, zda byl po porodu nakrmen, nebo dán hned do inkubátoru. Rozhodující je i zralost dítěte – zda se narodilo předčasně, v termínu, nebo je přenošené. Svou roli hraje i to, jak vypadala plodová voda – pokud byla zakalená, nebyla sterilní a pokud se dostala miminku do plic, vyvíjí se zánětlivé procesy. Takže potom stačí i kratší doba bez péče na to, aby zemřelo,“ vysvětlil záchranář.
Slovenská policie teď bude muset objasnit, kde došlo k selhání a kdo ponese případnou zodpovědnost. „Pokud se prokáže, že dítě bylo do inkubátoru vloženo živé, mohl by být trestně zodpovědný provozovatel dané nemocnice, respektive místa, kde se hnízdo záchrany nachází, za trestný čin usmrcení z nedbalosti,“ uvedl advokát Róbert Bános.