Až čtvrt milionu kojenců mohlo podle nejnovější studie Světové banky zemřít v důsledku rostoucí chudoby v době pandemie koronaviru. Nejvíce byla zasažená Indie, ale i další, především chudší země. K závěru dospěli odborníci v modelové studii prezentované v akademickém časopise BMJ Open.
Existuje hned několik faktorů, které se na úmrtnosti podepsaly: Horší péče a výživa v chudých domácnostech, omezený přístup ke zdravotním službám a jejich zhoršující se kvalita v důsledku hospodářské krize.
Další miliony lidí žijí v chudobě
Výzkumníci pod vedením Gila Shapiry vycházeli z dopadu změn hrubého domácího produktu (HDP) dané země na úmrtnost dětí do věku 12 měsíců věku. Podle odhadů se světová ekonomika v loňském roce propadla přibližně o pět procent, uvádí analýza. Počet lidí žijících v chudobě se zvýšil zhruba o 120 milionů.
„Přímá úmrtnost na COVID-19 v dospělé populaci může být v některých zemích značná. Platí však také, že když HDP klesá, tak úmrtnost obecně roste. Například v důsledku horší lékařské péče nebo rostoucí chudoby. Často jsou postižené zejména skupiny, jako jsou děti a starší lidé,“ vysvětlují autoři studie.
Zástupci americké Univerzity Johnse Hopkinse, která celosvětově sleduje vývoj pandemie koronaviru, v minulém týdnu oznámili, že se nakazilo více než 185 milionů lidí, čtyři miliony na nemoc COVID-19, či s ní zemřely.
Průzkum ve 128 zemích světa
Průzkum proběhl ve 128 zemích se středním a nízkým průměrným finančním příjmem. A právě v nich zaznamenali experti neúměrně vysoká čísla úmrtnosti kojenců. Podle následně vypracované modelové studie zemřelo v důsledku hospodářského poklesu způsobeného koronavirovou pandemií přibližně 267 000 dětí ve věku do jednoho roku. Celkově o sedm procent více než v průměru předchozích let.
Zdaleka největší počet úmrtí, tedy více než třetina, připadá na Indii, přibližně 100 000. Odborníci Světové banky to vysvětlují tím, že Indie má nejvyšší počet narozených dětí na světě a obzvláště vysoký předpokládaný hospodářský deficit ve výši 17 procent pro rok 2021.