CNN Prima News úmrtnost

úmrtnost

Výpis příspěvků ke štítku „úmrtnost“

Úřady sedm let tají údaje o počtu jmen i příjmení. Nevíme, kolik je Kryštofů, Fialů ani Gottů

Kolik nyní žije v Česku třeba Marií, Klausů, Horáčků nebo Anet, to řadový občan nemá šanci zjistit. Ministerstvo vnitra i Český statistický úřad (ČSÚ) informace o četnosti jmen a příjmení už sedm let tají a oblíbené webové stránky typu Kdejsme.cz či Nasejmena.cz přinášejí zastaralé údaje z roku 2016. Statistikou přitom každý rok pořádně zamíchají zesnulí i narození – v letech 2017 až 2022 v České republice přišlo na svět 663 964 dětí a naopak 725 993 osob zemřelo.

Prymula: Smrtelně nebezpečná legionella se vyskytuje i u nás. Chytit ji můžeme i z klimatizace

Smrtelnost u této nemoci je netradičně vysoká, komentoval epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS šíření legionelly, nedaleko českých hranic. Ta si v sousedním Polsku vyžádala už čtrnáct obětí, převážně se jednalo o starší jedince, kteří měli i jiné zdravotní problémy. Odborník také dodal, že se s touto nemocí potýkáme i v Česku.

Světová populace drasticky klesne, odhaduje ekonom. Kolik lidí bude na planetě v roce 2100?

Světová populace by se do konce století mohla snížit na čtyři miliardy ze současných téměř osmi miliard, uvádí ve studii britský ekonom James Pomeroy ze společnosti HSBC. Počet lidí na planetě podle něj začne zhruba za 20 let zásadně klesat kvůli stále nižší plodnosti, stárnutí populace a ekonomickým důvodům. O studii zveřejněné tento týden napsal server Les Échos.

Umírá stále více dětí, zpřísněte opatření, prosí vládu Maďar. Obává se omikronu

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) ve středu odpoledne představí proticovidová opatření, která budou platit o vánočních svátcích. Mnoho odborníků na nový kabinet naléhá, aby vzhledem k šíření nové varianty omikron výrazněji zpřísnil. Mezi ně patří i epidemiolog Rastislav Maďar. Ten varuje před statistikami z Jihoafrické republiky. Od prvního nálezu omikronu se tam totiž výrazně zvýšila dětská úmrtnost s covidem.

Malárie zabije dítě každé dvě minuty. Pomůže jen masivní očkování, tvrdí experti

Světová zdravotnická organizace (WHO) podpořila masivní očkování první schválenou vakcínou proti malárii. Vakcinace by podle ní mohla zachránit desetitisíce životů, zejména dětí v Africe. Na malárii, nemoc známou už od dob antiky, podle statistik WHO zemře na světě jedno dítě každé dvě minuty. Doporučení organizace očkovat představil na středeční tiskové konferenci šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.