reklama
CNN Prima News úmrtnost

úmrtnost

Výpis příspěvků ke štítku „úmrtnost“

Životy nemůžeme přepočítávat na peníze, spílá Babiš ministerstvu zdravotnictví

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli sdílel na svém YouTube kanálu hned dvě videa, ve kterých občanům České republiky představil protilátkové koktejly bamlanivimab a Regeneron. V jeho řeči nechyběla ani kritika ministerstva zdravotnictví. „Doufám, že bude aktivnější a nebude indikace pacientů limitovat. Lidské životy mají velkou hodnotu a nemůžeme je přepočítávat na peníze,“ sdělil Babiš.

Smrtící kombinace. V zemích, kde žije hodně lidí s nadváhou, se více umírá na covid

Riziko úmrtí na COVID-19 v zemích, ve kterých má většina populace nadváhu, je zhruba desetkrát vyšší než v zemích s většinou obyvatelstva se zdravou tělesnou hmotností. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy organizace World Obesity Forum (Světové fórum pro obezitu), o níž informoval web CNN. Jak si v tomto ohledu vede Česká republika? A jak jsou na tom naši sousedé ze Slovenska, Polska, Rakouska nebo Německa?

V Česku zemřelo do konce loňského listopadu více lidí než jindy za celý rok

Aktualizováno

V Česku zemřelo do konce listopadu více lidí, než je běžné za celý rok. Podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo do konce listopadu 114 781 lidí. Za 11 měsíců roku počet úmrtí překonal i celý rok 2015, který byl s více než 113 tisíci mrtvými za posledních deset let rekordní. V letech 2018 a 2019 bylo mrtvých přes 112 tisíc. Důvody nárůstu úmrtnosti statistiky neuvádějí, pravděpodobně k němu ale přispěla epidemie nemoci COVID-19.

Koronavirus decimuje Latinskou Ameriku, covid je zabijákem číslo jedna v pěti státech

Dárky na poslední chvíli? Nikoliv pro obyvatele hlavního města Mexika. To se rozhodlo pro lockdown. Důvodem je rostoucí spirála nakažených a přeplněné nemocnice. Děsivá situace ale panuje i v ostatních latinskoamerických zemích. Nemoc COVID-19 je zabijákem č. 1 v pěti z nich. Na podfinancované zdravotnictví a nedostatek plicních ventilátorů doplácí nejvíce obyvatelé Peru.

Dvakrát víc mrtvých než obvykle. Koronavirus v Česku přepisuje smutné rekordy

V prvním listopadovém týdnu zemřelo v Česku 4 135 lidí, více než dvojnásobek ve srovnání s průměrem pro 45. kalendářní týden z let 2015 až 2019. Od začátku roku do 8. listopadu zemřelo v Česku 104 481 lidí, o devět procent více, než je průměr. Vyplývá to z předběžných dat za prvních 45 týdnů letošního roku, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Blatný: Zemře až 10 tisíc nakažených. Covid je nyní příčinou u 40 procent z nich

Covid-19 byl v prvním pololetí hlavní příčinou smrti asi u 27 procent lidí, kteří zemřeli s pozitivním testem na nový typ koronaviru. Ve druhém pololetí se podle zatím dostupných dat tento podíl zvyšuje, půjde až o 40 procent. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Za celý rok 2020 podle něj zemře asi 9000 až 10 000 lidí nakažených koronavirem. Zatím je takových úmrtí zhruba 7500. V posledních třech měsících roku bude úmrtnost v ČR vyšší než v předchozích letech.

Dušek: Návrat epidemie můžeme čekat v lednu. Přidají se i běžná respirační onemocnění

Česko bude pravděpodobně bojovat s návraty koronavirové epidemie již v lednu či únoru, a to v kombinaci s obdobím vrcholného šíření respiračních onemocnění. Takovou předpověď pronesl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v neděli během vysílání pořadu Otázky Václava Moravce na ČT. Podle informatika musí stát udělat vše pro to, aby dostal šíření viru během zimy pod kontrolu.

reklama