reklama

Úmyslné šíření nákazy? Trestně odpovědná za něj může být i vláda, říká právník

Objevují se případy, kdy člověk svévolně porušuje nařízení a kvůli tomu roznáší nákazu koronavirem. Takto se chovala například Američanka v Německu, která čekala na výsledek testu na COVID-19, ale namísto karantény vyrazila do barů. Později se ukázalo, že skutečně pozitivní byla a mohla nakazit až tisíc lidí. Hrozí jí pokuta do dvou tisíc eur. Podle českého právníka se specializací na zdravotnické právo Ondřeje Dostála by teoreticky mohli být trestně odpovědní i vládní činitelé. Prakticky je to však spíše nepravděpodobné, odpověděl v krátkém rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Jak české zákony mohou řešit situaci, kdy by někdo vědomě nedodržel karanténu a nakazil nemocí COVID-19 další lidi? Jaký trest by mu hrozil?

České trestní právo zná skutkovou podstatu šíření nakažlivé nemoci úmyslně či z nedbalosti. V té nedbalostní formě by typicky hrozila sankce tři měsíce až šest let s tím, že ale pravděpodobnější je odpovědnost za přestupek.

My jsme žádný takový případ zatím v souvislosti s koronavirem nezaznamenali, ale byly tu peněžité tresty, například za nenošení roušek. Jsou podle vás takové sankce na místě? A jak se díváte na tresty v případě nedodržení karantény?

Přestupky se vždy musí posuzovat případ od případu. Například byli postiženi pendleři, kteří pokojně demonstrovali v automobilech, kde stěží mohli někoho nakazit. Stejně tak byli postiženi nějací teenageři, kteří si v čase všeobecného zákazu vycházení šli opékat buřty. Tam se domnívám, že by se tomu přestupku ubránili, zvlášť vzhledem k tomu, že hlavní hygienička říkala, že v podstatě je bezpečné být v jedné místnosti s nakaženým, pokud jste dále než tři metry a jsou otevřená okna.

Každopádně názory lidí na přístup vlády, ministerských úředníků nebo třeba hygieniků se velmi různí. Jak je to s jejich odpovědností za včasná a správná rozhodnutí o opatřeních ke zvládnutí epidemie?

Teoreticky i vládní činitelé a hygienici mohou trestně odpovídat za trestný čin šíření nakažlivé nemoci. V praxi je to však poměrně nepravděpodobné. V prvním měsíci epidemie se to zkoušelo a k odsouzení nedošlo. To však nemění nic na tom, že politickou odpovědnost za špatné řízení epidemie mohou občané určitě vyvodit ve volbách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Když vláda představila systém rozvolňování, který nazvala PES, spousta lidí jásala. Konečně bude všechno jasné a předvídatelné. Pokud však kabinet na nedělním jednání rozhodne, že Česká republika nepřejde od pondělí do stupně číslo 3, popře sama sebe.

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama
Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama