reklama

Úmyslné šíření nákazy? Trestně odpovědná za něj může být i vláda, říká právník

Objevují se případy, kdy člověk svévolně porušuje nařízení a kvůli tomu roznáší nákazu koronavirem. Takto se chovala například Američanka v Německu, která čekala na výsledek testu na COVID-19, ale namísto karantény vyrazila do barů. Později se ukázalo, že skutečně pozitivní byla a mohla nakazit až tisíc lidí. Hrozí jí pokuta do dvou tisíc eur. Podle českého právníka se specializací na zdravotnické právo Ondřeje Dostála by teoreticky mohli být trestně odpovědní i vládní činitelé. Prakticky je to však spíše nepravděpodobné, odpověděl v krátkém rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Jak české zákony mohou řešit situaci, kdy by někdo vědomě nedodržel karanténu a nakazil nemocí COVID-19 další lidi? Jaký trest by mu hrozil?

České trestní právo zná skutkovou podstatu šíření nakažlivé nemoci úmyslně či z nedbalosti. V té nedbalostní formě by typicky hrozila sankce tři měsíce až šest let s tím, že ale pravděpodobnější je odpovědnost za přestupek.

My jsme žádný takový případ zatím v souvislosti s koronavirem nezaznamenali, ale byly tu peněžité tresty, například za nenošení roušek. Jsou podle vás takové sankce na místě? A jak se díváte na tresty v případě nedodržení karantény?

Přestupky se vždy musí posuzovat případ od případu. Například byli postiženi pendleři, kteří pokojně demonstrovali v automobilech, kde stěží mohli někoho nakazit. Stejně tak byli postiženi nějací teenageři, kteří si v čase všeobecného zákazu vycházení šli opékat buřty. Tam se domnívám, že by se tomu přestupku ubránili, zvlášť vzhledem k tomu, že hlavní hygienička říkala, že v podstatě je bezpečné být v jedné místnosti s nakaženým, pokud jste dále než tři metry a jsou otevřená okna.

Každopádně názory lidí na přístup vlády, ministerských úředníků nebo třeba hygieniků se velmi různí. Jak je to s jejich odpovědností za včasná a správná rozhodnutí o opatřeních ke zvládnutí epidemie?

Teoreticky i vládní činitelé a hygienici mohou trestně odpovídat za trestný čin šíření nakažlivé nemoci. V praxi je to však poměrně nepravděpodobné. V prvním měsíci epidemie se to zkoušelo a k odsouzení nedošlo. To však nemění nic na tom, že politickou odpovědnost za špatné řízení epidemie mohou občané určitě vyvodit ve volbách.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama