Vědci z izraelské Ariel University se snažili využít speciální rádiové vlny známé jako mikrovlny k eliminaci koronaviru. Výsledky studie dopadly lépe než uspokojivě. Během dvou vteřin dokáží vlny na různých površích zabít více než 99 procent virů. I když metoda nefunguje v případě, kdy se koronavirus dostane do lidského těla, v budoucnu by se mohlo jednat o běžnou a velmi účinnou formu dezinfekce povrchů ve vnitřních prostorách.
Speciální forma záření, kterou vědci nazývají jako milimetrové vlny (obecně mikrovlny), dokáže během dvou vteřin zabít více než 99 procent koronavirů z nejrůznějších povrchů, citoval výsledky výzkumu deník The Jerusalem Post. Milimetrové vlny by tak lidé mohli používat jako účinnou dezinfekci vnitřních prostor.
Nezdá se, že by tato technologie mohla v současnosti cílit na virus v lidském těle. „Může být ale velmi užitečná pro místnosti, vybavení a všechny formy povrchů, které musí být zbaveny koronaviru,“ poznamenal molekulární biolog Gabi Gerlitz. Ten je hlavním autore studie.
Podle něj převratnost tohoto objevu spočívá ve velké účinnosti, ale i v rychlosti. „Jiné metody, které se v současnosti k tomuto účelu používají, jako je například UV záření, trvají minuty a někdy i přes hodinu. Navíc mohou být pro člověka toxické, což činí proces dezinfekce velmi nepraktickým. S naší technikou jsme během dvou sekund odstranili téměř 99,9 procenta virů,“ uvedl Gerlitz.
Funguje i na dětskou obrnu
Záření s milimetrovými vlnami je k povrchům velmi šetrné. Vzhledem k tomu, že je neohřívá ani nijak jinak neovlivňuje, může být použito i na citlivá zařízení, jako jsou elektronické přístroje.
Vědci vyzkoušeli stejnou technologii i na eliminaci viru dětské obrny a dosáhli podobných výsledků. „Chtěli jsme dokázat, že metoda funguje i na další viry,“ zmínil Garlitz. Izraelští vědci se do budoucna budou zaměřovat také na aplikaci této techniky k dezinfekci vody. „Kontaminace vody je celosvětový problém. Myslíme si, že bychom mohli nabídnout řešení,“ doplnil Garlitz.
Milimetrové vlny mají v moderní vědě mnoho dalších využití. V lékařské oblasti mohou být velmi účinné při zacílení na zhoubné nádory či zabíjení rakovinných buněk. Kromě toho je lze použít k přenosu energie a elektřiny bez použití drátů nebo při výrobě unikátních materiálů, jako jsou syntetické diamanty.